Par fundamentālajiem silīcija dioksīda jeb kvarca stikla īpašību pētījumiem Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu šogad saņēmis Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Linards Skuja, kurš ir viens no pasaulē visvairāk citētajiem Latvijas fiziķiem.
Viņa pētījumi ir citēti 4663 reizes 2712 dažādos avotos, bet Hirša indekss sasniedz 35 punktu atzīmi.
Tā kā Latvija ir salīdzinoši neliela valsts, mums ir jāsaprot, ka pētniecībā varam būt izcili tikai kaut kādās nišās, atzīst zinātnieks, kurš savējo ir atradis un padziļināti tajā rokas jau vairāk nekā 30 gadus. Viņa mērķis ir līdzdarboties ideāla kvarca stikla radīšanā, kas palīdzētu pilnveidot tehnoloģijas dažādās nozarēs, tostarp enerģētikā, medicīnā un zinātniskās aparatūras būvē.
"Kādam varētu šķist, ka ar kvarca stikla jeb stiklveida silīcija dioksīda (SiO2) pētniecību nodarboties visu mūžu ir ļoti šauri un vienveidīgi, taču man ir paveicies ar to, ka ir izrādījies – šis lauciņš ir praktiski ļoti nozīmīgs, šim stiklam ir būtiska nozīme modernajās tehnoloģijās. Tas ir viscaurspīdīgākais materiāls dabā, kas ir ļoti izturīgs pret ārējām iedarbībām, piemēram, radiāciju, un kūst tikai pie vairāk nekā tūkstoš grādu augstas temperatūras," zinātnieks stāsta intervijā žurnālam "Dienas Bizness".
Viņš arī teic, ka zinātnieku aizbraukšana strādāt uz citām pasaules valstīm šobrīd Latvijai ir liela problēma. Taču lielākā problēma ir tā, ka aizbrauc paši labākie, tie, kas nosaka toni zinātnē.
"Kad biju pusaudža vecumā un lasīju krievu valodā tulkotu Amerikas fiziķa Džeja Orira (Jay Orear) populārzinātnisku grāmatu par fiziku, atceros, ka tur bija teikts: fizika ir tas, ar ko fiziķi nodarbojas pa vakariem. Toreiz es par to pasmējos, jo skolas fizikas grāmatas ievadā ļoti nopietni skaidroja, ka fizika esot zinātne par dabu, bet šobrīd varu secināt, ka Orira formulējums pilnībā atbilst patiesībai. Pa dienu pamatā nākas nodarboties ar lietām, kuras ir visnotaļ attālinātas no fizikas, piemēram, tāmju saskaņošanu, pieņemšanas un nodošanas aktu rakstīšanu, iepirkumu pamatojumiem un citiem papīriem. Tāpat – jau tuvāk zinātnei, bet ne saistībā ar savu darbu – nākas sēdēt dažādās komisijās, piedalīties promocijas padomes darbā, recenzēt žurnālu rakstus, bet pēc darba laika beigām varu sākt nodoties savai zinātnei," stāsta L. Skuja.
Visu interviju lasiet jaunajā žurnālā "Dienas Bizness". Meklējiet preses tirdzniecības vietās, lasiet elektroniski: www.dbhub.lv/eavize vai abonējiet, zvanot 67063333.