Taupības režīms Eiropā prasīs upurus, tomēr pārciestās sāpēs būs tā vērtas, lai atjaunotu ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi, pavēstījusi Vācijas kanclere Angela Merkele.
«Mēs zinām, ka daudzām valstīm būs jānes sāpīgi upuri. Tomēr es ticu, ka ilgtermiņā mums būs izaugsmes stratēģija, kuras ietvaros nevajadzēs uzkrāt parādu kalnus,» A. Merkeles sacīto citē Bloomberg.
Vācijas kanclere arī pozitīvi vērtēja Eiropas valstu līderus, kas samazinājuši budžeta deficītus un noraidīja apgalvojumus, ka parāda palielināšana ir nepieciešama, lai veicinātu izaugsmi.
A. Merkele uzsvēra, ka ekonomiskā atveseļošanās panākama konsolidējot valstu budžetus, lai tādējādi atgūtu tirgus uzticēšanos un nodrošinātu pamatu nākotnes tautsaimniecības izaugsmei. «Mani bieži vien pārsteidz, ka daudzās pasaules vietās, pat pēc 2008. – 2009. gada ekonomiskās krīzes, dominē uzskats – mēs veicināsim izaugsmi, neskatoties ne uz ko,» sacīja A. Merkele.
«Parādu uzkrāšana nereti tiek padarīta par priekšnoteikumu izaugsmes veicināšanai,» uzsvēra Vācijas kanclere. «Tā nav patiesība. Tas ilgterminā ir neilgtspējīgs [modelis].»
Vācijas aizstāvētais taupības modelis ekonomiskās krīzes pārvarēšanai saņēmis vairāku valstu kritiku, kas vērsta pret eirozonā valdošo bezdarba pieaugumu un recesiju vairākās monetārās savienības valstīs. ASV Valsts kases sekretārs Džeikobs Levs (Jacob Lew) aizvadītajā nedēļā aicināja Eiropas politiķus pievērst uzmanību tautsaimniecības izaugsmes veicināšanai, norādot, ka kontinenta finansiālās problēmas kavē ASV ekonomikas atveseļošanos.
Izaicinājumi A. Merkelei mesti arī pašā Vācijā. Nedēļas sākumā Vācijā aizvadīts jaunas, pret eirozonu noskaņotas partijas Alternatīva Vācijai dibināšanas kongress. Partijas dibinātāji uzskata, ka Vācijai vajadzētu atgriezties pie savas nacionālās valūtas.
Savukārt A. Merkeles politiskais konkurents, Vācijas Sociāldemokrātu partijas kandidāts cīņai uz kanclera amatu Pērs Šteinbriks apsūdzējis A. Merkeli Eiropas dienvidu valstu ievilkšanu «sabrukuma apburtajā lokā», uzspiežot tām fiskālās taupības režīmu.
«Tas, ko kanclere aizstāv, ir «koslolidāciju koncentrācija», kas rezultātā sagrauj šo valstu ekonomikas, novedot pie augstāka bezdarba un zemākiem nodokļu ienākumiem,» P. Šteinbrika sacīto citē Reuters.