1. jūlijā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums pieaugs par 150 eiro un sasniegs valstī noteiktās minimālās algas apmēru 500 eiro, mazo algu saņēmēji savos makos ieraudzīs dažus desmitus eiro vairāk.
Interesanti, ka Saeimas vēlēšanu gadā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums tiek mainīts divas reizes – pirmo reizi jau ar 1. janvāri, kad tas tika palielināts no 300 eiro līdz 350 eiro, un otro reizi no 1. jūlija, kad tā apmērs sasniegs 500 eiro, un tas tiek pielīdzināts valstī noteiktajai minimālajai algai.
DB aptaujātie uzņēmēji valdību veidojošo politiķu lēmumu palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minumu vērtē kā ļoti pareizu un to uzskata par sava veida atbildi globālajai inflācijai, kas būtiski jau ir samazinājusi mazo ienākumu iedzīvotāju pirktspēju. Vairāki aptaujātie arī norādīja, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minuma paaugstināšana ir labāks risinājums nekā minimālās algas paaugstināšana, kas ietekmēšot konkurētspēju, jo īpaši, ja Latvijā inflācija ir ievērojami augstāka nekā daudzās konkurentu mītnes zemēs, piemēram, Polijā.
“Mazo algu saņēmējiem tas ir labs risinājums, kas makā par to pašu darbu ļauj ieraudzīt kādus eiro vairāk, taču darba devējiem cītīgi jāseko līdzi saviem darbiniekiem, it īpaši, ja vienā dienā cilvēks ir darbā, bet otrā dienā uz darbu nav ieradies un arī nekādu ziņu par savu prombūtni nav sniedzis,” skaidro SIA Klasmann-Deilmann valdes loceklis Andis Gredzens.
Viņš atgādina, ka jau kopš pērnā gada ir spēkā norma, ka darba devējiem neatkarīgi no darbinieka darba laika mēnesī ir jānodrošina minimālais valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas apmērs.
Vairāk naudas
“Tas daudziem ļaus makā ieraudzīt vairāk eiro, bet vienlaikus izmaksu posteņi jau ir pieauguši 2021. gada rudenī un jo īpaši šā gada pavasarī,” tā situāciju vērtē Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols.
Viņš arī vērš uzmanību uz faktu, ka, lai arī notiks salīdzinoši straujš ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma pieaugums, tomēr inflācija jau ir paņēmusi vairāk. “Tie, kuriem alga 2022. gada janvārī bija 500 eiro, savā makā februārī, saņemot algu, ieraudzīja par 10 eiro vairāk, bet 1. augustā – jau par 29,5 eiro vairāk,” uz jautājumu, par cik tad reāli makā cilvēks saņems vairāk, atbild A. Dābols.
Vienlaikus viņš vērš uzmanību, ka 500 eiro jeb valstī noteiktās minimālās algas saņēmējs pat pilnībā nespēs izmantot valsts piešķirto atvieglojuma apmēru.
Visu rakstu lasiet 28.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!