Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizraušanās ar galda spēlēm rosina izveidot savu spēli Cargomaster par Latvijai svarīgu nozari – tranzītu, ko iecerēts piedāvāt arī citu valstu spēļu entuziastiem

«Latvijai svarīga ekonomikas attīstības sfēra ir tranzīts, gribējās šo tēmu iesaistīt spēlē, tāpēc ņēmu to par pamatu. Sākumā bija vairāki varianti – gribējām, piemēram, iesaistīt dzelzceļu, bet pēc vairākiem izstrādes variantiem palikām pie smagajām mašīnām. Ja cilvēkiem patiks šī spēle, varam paplašināt gan karti uz dažādām pusēm, gan ieviest jaunus transporta līdzekļus,» norāda Artūrs Jaunzems, galda spēles Cargomaster idejas autors un SIA BKU Group īpašnieks. Idejas līdzautore Liene Ziediņa piebilst, ka šobrīd šāds modelis – spēlei vēlāk iznāk papildinājumi – ir populārs. Tāds, piemēram, ir Katanai. «Tagad mums ir Eiropas karte, un, ja tiešām spēle cilvēkiem iepatiksies, ir iespēja izplesties pa citiem kontinentiem,» viņa teic.

Mēģināja jau skolā

Artūram galda spēles patika jau skolas laikā. «Pamatskolā bija projektu nedēļa, un kopā ar klasesbiedriem izstrādājām spēli, kas bija vairāku galda spēļu apvienojums. Tas bija pirmais mēģinājums izveidot savu galda spēli. Mums tās patīk, ejam uz galda spēļu vakariem un izdomājām, ka jāpamēģina vēlreiz,» viņš stāsta. Darbs pie spēles izstrādes sākās pagājušā gada decembrī, un šajā augustā spēle bija gatava. «Cik dzirdēts, daži savas spēles ir izstrādājuši piecus gadus. Mums bija salīdzinoši īss laiks – gatavojām to konferencei, kur to prezentējām, tāpēc bija iemesls pasteigties,» saka Artūrs.

Lai samazinātu izmaksas, galda spēles ražošana notika vairākās tipogrāfijās. Vaicāti par grūtībām, ar ko saskārās, izstrādājot savu spēli, viņi teic, ka katrā posmā bija pa kādam šķērslim, piemēram, aizkavējās termiņi, tipogrāfijā nepareizi izdrukāja kartītes, nebija īstais formāts, «pazuda» maketētājs utt. «Man liekas, ka sarežģītākā bija idejas noformulēšana, lai nonāktu līdz pēdējam variantam,» uzskata Liene.

Māca spēlēt

«Latvijā izdomātu un ražotu spēļu ir maz. Viens no faktoriem, kāpēc tas tā ir, varētu būt augstās izmaksas. Ja ražo vairumā, izmaksas samazinās, bet pagaidām mūsu spēles cena, salīdzinot ar ārzemju spēlēm, ir diezgan augsta,» neslēpj Liene. Šobrīd spēle ir latviešu un krievu valodā. «Tā kā šobrīd esam Latvijas tirgū, citas valodas nav nepieciešamas,» viņa norāda. Artūrs piebilst, ka spēli ir paredzēts tulkot angļu, kā arī igauņu un lietuviešu valodā, jo ar laiku iecerēts to piedāvāt arī citās valstīs.

Spēlei ir arī videopamācība, pie kuras var nonākt, ar viedtālruni nolasot QR kodu uz spēles kastes. «Mēs sapratām, ka daudziem cilvēkiem ir slinkums lasīt spēles noteikumus. Izdomājām, ka var palīdzēt ar videopamācību, kur redzams, kā ir izkārtots laukums, apstāsta spēles pamatus. Noskatīties video ir vieglāk,» saka Artūrs. Liene piebilst, ka arī pašiem ir bijis līdzīgi – labāk aiziet uz spēļu vakaru, kur kāds izstāsta noteikumus, nevis pašiem lasīt vairākas lapas garu instrukciju.

Pērk tās, ko zina

«Populārākā galda spēle skaitās šahs. Ballītēs iecienītākas ir kāršu spēles – zolīte, pokers, duraki, uno, sabotieri, jo spēle rit ātri un to var spēlēt vairāki cilvēki. Ja ir doma ar draugiem vakarā pasēdēt un uzspēlēt, labāk izvēlas galda spēles ar pamatni un kauliņiem,» novērojis Artūrs. Vērtējot spēļu piedāvājumu Latvijā, viņš uzskata, ka tas ir ļoti plašs. «Tas ir atkarīgs no tā, kādu spēli cilvēks meklē. Ir diezgan daudz stratēģisko spēļu, tāpat ir tādas, kas vairāk domātas ģimenēm. Mūsu spēle arī ir stratēģiska, bet mūsu mērķauditorija galvenokārt ir ģimenes ar bērniem. Šajā lauciņā ir Cirks, Monopols, dažas kāršu spēles, tāpēc man liekas, ka šī ir laba niša,» saka Liene.

Šobrīd spēle nopērkama Ludo gada spēļu veikalā un uzņēmums runā ar citiem potenciālajiem tirgotājiem. «Galda spēļu sezona ir rudens un ziema. Mēs esam īstajā laikā spēli ienesuši tirgū, šobrīd jāgaida sezona. Tāpēc šobrīd iepazīstinām cilvēkus ar spēli – piedalāmies Ludo spēļu vakaros. Labākā reklāma ir, ja kāds ir uzspēlējis un iesaka spēli citiem. Cita veida reklāmas tik labi nenostrādā, cilvēki pērk zināmākās spēles,» saka Artūrs.

Hobijs ar gandarījumu

Liene un Artūrs paralēli strādā algotu darbu, tāpēc spēles izstrāde tika veikta brīvajā laikā, kas reizēm nozīmēja negulētas naktis. «Tagad, kad turu rokās mūsu galda spēli, ir gandarījums. Ja ir mērķis un gribas to sasniegt, apvienot darbu ar papildu projektu nav liela problēma,» saka Liene. Artūrs teic, ka galvenais mērķis nebija gūt lielu peļņu, bet gan gribējās savu projektu, kur viss ir tieši tā, kā paši vēlas. «Viena uzvara jau ir – spēle ir gatava. Ja vēl sanāks visas spēles pārdot, cilvēkiem patiks un sanāks kaut ko nopelnīt, būs fantastiski. Nebija tā, ka apsēdāmies un izplānojām to darīt, lai nopelnītu. Šis ir projekts paralēli pamatdarbam, hobijs, kas nes gandarījumu,» viņš raksturo.

Spēles izstrādē iztērēti visi ietaupījumi. Daži draugi Artūram un Lienei ir prasījuši, kāpēc viņi nav aizbraukuši kaut kur atpūsties, bet investējuši šajā spēlē. «Daudzi mūs uzslavē, ka esam to padarījuši. Spēle rada lielāku gandarījumu nekā ceļojums, kas būtu tikai īslaicīga atpūta,» spriež Liene. Tagad jāvērtē, kā spēlei veiksies tirdzniecībā un no tā būs atkarīgs tālākais – vai veidot vēl kādu spēli un kādu tieši.

Komentāri

Pievienot komentāru