Otrā ceturkšņa laikā Swedbank Mājokļu pieejamības (MPI) indekss visstraujāk uzlabojies Rīgā un 2.ceturksnī sasniedzis augstāko līmeni, pārsniedzot pērnā gada rekordu, informē Swedbank pārstāvji.
Rīgā standarta mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šajā periodā bija jānovirza vidēji 163 eiro mēnesī, salīdzinot ar 171 eiro pirms gada, kas nepārsniegtu 30% no mājsaimniecības ikmēneša pēcnodokļu ienākumiem. Savukārt Tallinā un Viļņā šī summa būtu 241 un 202 eiro.
Patlaban mājokļu pieejamība Rīgā vairs daudz neatpaliek no Tallinas, kur MPI uzlabojās lēnākā solī. Savukārt Viļņā mājokļu pieejamība nedaudz pasliktinājās un pagaidām saglabājas sliktākā Baltijas valstu galvaspilsētu vidū.
2.ceturksnī MPI Rīgā uzlabojās līdz 159 no 149 pirmajā ceturksnī. Indeksa vērtība 159 nozīmē, ka standarta mājsaimniecības ienākumi bija par 59% augstāki, nekā tas ir nepieciešams, lai atļautos mājokļa kredītu un nenovirzītu tā apkalpošanai vairāk par 30% no ģimenes kopējiem ienākumiem.
Indeksa kāpumu nodrošināja 3% algu kāpums un procentu likmju kritums par 39 bāzes punktiem salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Šo faktoru pozitīvo ietekmi uz mājokļu pieejamību tikai nedaudz pasliktināja dzīvokļu cenu kāpums par 1,4%. Kopējā aktivitāte dzīvokļu tirgū pakāpeniski kāpj, un otrajā ceturksnī darījumu skaita gada pieaugums sasniedza 26%. To skaits gan tik un tā ir parceturto daļu zemāks nekā 2007.gadā, skaidro bankas eksperti.
«Aizvien nozīmīgāku lomu Rīgas mājokļu tirgū ieņem nerezidentu segments. Pērnā gada beigās nerezidentu dzīvokļu pirkumi aizņēma aptuveni 21% no kopējās dzīvokļu tirgus darījumu vērtības, šī gada otrajā ceturksnī jau 30%. Jo īpaši izteikti šī atšķirība parādās dārgāko dzīvokļu segmentā, kur ārvalstnieku pirkumi turpina pieaugt un jau veido pusi no tirgus darījumu vērtības, savukārt vietējo iedzīvotāju pirkumi mazinās. Viens no galvenajiem iemesliem pieaugošai nerezidentu aktivitātei ir uzturēšanās atļauju piešķiršana par investīcijām nekustamajā īpašumā. Šis nozarei ir zināms risks, un, ja tiek īstenota pašlaik apspriestā uzturēšanās atļauju atcelšana vai investīciju sliekšņa paaugstināšana, tas negatīvi ietekmētu cenas un aktivitāti nekustamo īpašumu tirgū,» skaidro Kristilla Skrūzkalne, Swedbank ekonomiste.
Tallinā MPI 2.ceturksnī sasniedza 165, to mazināja procentu likmju kāpums par 11 bāzes punktiem un par 4% augstākas dzīvokļu cenas salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Tomēr 6,1% algu kāpumam bija lielāka un labvēlīgāka ietekme uz mājokļu pieejamību.
Viļņā MPI pasliktinājās līdz 128, galvenokārt 1,5% dzīvokļu cenu pieauguma dēļ, arī procentu likmju kāpumam par 4 bāzes punktiem bija negatīva ietekme. Tikmēr 0,2% algu pieaugums mājokļu pieejamību ietekmēja pozitīvi, tomēr mazā mērā.
2.ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, Rīgā samazinājās par gandrīz divām nedēļām un sasniedza 24,8 mēnešus. Tallinā tas samazinājās par vairāk nekā divām nedēļām un sasniedza 25,4 mēnešus, bet Viļņā palielinājās par divām nedēļām – līdz 34,2 mēnešiem.