Latvijas Studentu apvienība (LSA) uzskata, ka studentu pirmais darbs ir mācības, nevis iztikas pelnīšana, un ka strādāt - tas nav labi.
Tāpēc jau vairākus gadus LSA cenšas pārliecināt lēmējinstitūcijas par to, ka būtiski jāpalielina stipendiju apjoms un stipendiju saņēmēju skaits. Lai studenti varētu nodarboties ar galveno savā dzīvē, ir vajadzīgi iztikas līdzekļi. Pašlaik liela daļa studentu tos nopelna strādājot. Precīzu datu nav, bet tiek lēsts, ka liela daļa piestrādā jau no pirmajiem kursiem. LSA uzskata, ka tas ir pretrunā ar Latvijas izvirzītajām prioritātēm par izglītības un zinātnes nozīmi valsts attīstībā, sarunā ar Db norādīja LSA Sociālā virziena vadītājs, LU students Toms Miks. LSA nepieciešamību palielināt stipendijas saista ar izglītības kvalitāti. Šādu viedokli atzīst arī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Pašlaik 70 Ls stipendiju saņem katrs 10. bakalaurs un maģistrs, kas mācās par budžeta līdzekļiem. Labāka situācija ir doktoriem - visi, kas studē par valsts naudu, saņem 80 Ls stipendiju. Tomēr jāatceras, ka pa valsts līdzekļiem mācās tikai katrs ceturtais Latvijas students. Tāda ir pašreizējā situācija. Kaut kad nākotnē tā varētu mainīties, tomēr maz ticams, ka šogad.
Trīs koncepcijas
Pērn tika izstrādātas trīs stipendiju palielināšanas koncepcijas: LSA, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Finanšu ministrijas (FM). Katra no tām gada beigās Ministru kabinetā iesniedza savu redzējumu. LSA variants bija visdāsnākais, IZM - vidēji taupīgs, vidēji draudzīgs studentiem, un FM - vistaupīgākais, lai neteiktu skopākais, bet valsts budžetam vistīkamākais. LSA paredz, ka stipendijas saņems 80 % budžeta studentu un ka stipendijas apjoms būtu pielīdzināts iztikas minimumam: bakalaurs saņemtu stipendiju viena iztikas minimuma apjomā, maģistrants- divu, doktorants -četru. LSA uzsver, ka maksas grupās konkurence būtu par divām pozīcijām - par budžeta vietu un par stipendiju, norāda T. Miks un, noraidot izskanējušos pārmetumus, teic: «LSA neiestājas par sociālismu - par budžeta vietām visiem un stipendijām visiem. Tas nebūtu racionāli, trūktu konkurences un ciestu izglītības kvalitāte!» IZM daļēji piekrīt LSA viedoklim, bet, novērtējot budžeta iespējas, ierosina pirmajos divos gados pēc koncepcijas pieņemšanas ievērojami palielināt stipendiju saņēmēju skaitu un pēc tam - arī stipendijas apjomu, to pielīdzinot iztikas minimumam. Vienlaikus IZM ierosina palielināt budžeta vietu skaitu, pirmām kārtām prioritārajās jomās. Finanšu ministrija paredz daudz pakāpeniskāku stipendiju saņēmēju skaita kāpumu, līdz tas sasniegtu 50 % no visiem budžeta studentiem. Ja stipendiju saņemtu katrs otrais par valsts līdzekļiem studējošais, FM to uzskata par pietiekamu līmeni konkurencei. Jāatzīmē arī, ka FM variants neparedz stipendijas apjoma kāpumu. Decembra beigās visas trīs koncepcijas tika izskatītas Ministru kabineta sēdē. Tur tika nolemts atlikt koncepcijas pieņemšanu. «Galvenais iebildums: nav redzama mērķtiecība, nav redzams, ko stipendijas uzlabos bez tā, ka palielinās stipendiju apmēru, tā sakot, kur ir augstākais mērķis? - atstāsta T. Miks, piebilstot ka daudziem MK situācija Latvijā pašlaik šķiet pilnīgi normāla. «Principā tas nav nekas slikts, ka studenti strādā. Mēs visi padomju laikos strādājām,» bijusi kāda no replikām.
Variants iestrēdzis
Pašlaik IZM ir sagatavojusi jaunu koncepcijas variantu un cenšas to saskaņot ar Finanšu ministriju, bet «viegli neiet», Db atzina IZM Augstākās izglītības departamenta Finansēšanas un kreditēšanas nodaļas vadītāja Marina Mekša. Viņa norādīja, ka līdz marta beigām cer saskaņot un iesniegt atkal MK.
Alternatīva - kredīts
Alternatīva stipendijai ir studējošā kredīts. 2005. gada pavasara semestrī studējošā kredīts ar valsts galvojumu bija 60 Ls, bet 2006. gada pavasara semestrī - 120 Ls mēnesī. Lai arī kredīta apmērs palielinājās divkārtīgi, noslēgto kredītlīgumu skaits 2005. un 2006. gada pavasara semestros attiecīgi bija 524 un 358, liecina IZM dati. Secinājums: studenti nevēlas kredītsaistības, tā vietā izvēloties strādāt pilnas slodzes darbu. «Studējošā kredīta palielināšana līdz 300 - 500 Ls diez vai ko atrisinās, jo darbs to dod bez kredītprocentiem. Turklāt augstskolas nāk pretī ar elastīgu studiju procesu,» uzskata T. Miks.
50 % patstāvīgā darba
Izglītības kvalitātes jomā stipendiju apjoma un saņēmēju skaita palielināšana iet roku rokā ar vēl vienu LSA darbības virzienu: studiju slodzes un kredītpunktu jautājumu. Pašlaik viens kredītpunkts paredz 40 darba stundas: 50 % kontaktstundas un 50 % patstāvīgā darba, stāsta T. Miks. Tomēr oficiāli programmu īstenotāji garantē tikai kontaktstundas. Otri 50 % - pašlaik tas netiek prasīts. Tas paliek studenta paša ziņā. Protams, tas ir atkarīgs no augstskolas un pasniedzēja prasībām, bet reāli tas nozīmē, ka studijām tiek atvēlēts krietni mazāk laika.