Piesaistot ārējo finansējumu, Liepājā tiek veidots jauns radošais kvartāls ar Pētera I namiņu kā centrālo objektu.
Ēku kompleksā ietilpst folkloras centrs Namīns, kurā darbojas folkloras kopas, tautas tērpu studija Latva, notiek folkloras skolas nodarbības, bardu saieti. Ēka celta 17.gs. un labi uzturēta. 90.gados tajā bija krogs Nāves ēnā, bet kopš 2003.gada to apsaimnieko folkloras kopa Atštaukas. Lielākā būve ir tā sauktais Pētera I namiņš, kas 17.gs. būvēts un celts kā viesnīca, bet ilgus gadus bijis neapdzīvots. Savukārt saimniecības ēka pagalmā būvēta jau padomju gados. Kompleksa apsaimniekotājs ir Liepājas Latviešu biedrības nams (LLBN), kas definējis savu vīziju – radošais koka apbūves kvartāls, kas funkcionē līdzīgi kā Kalnciema kvartāls Rīgā.
Iekļauj apbūvē
Tikko rekonstruēta un sākusi darbu Jauniešu māja, kas izveidota, pārbūvējot padomju laikā būvētu saimniecības ēku vēsturisko koka ēku pagalmā. Daļēji tās rekonstrukcija veikta jau 90.gados, kad ēkā darbojās aktiera Mārtiņa Vilsona privātais teātris Mūris. Latvijas – Lietuvas pārrobežu projekta ietvaros piesaistīts finansējums un šogad ēka pārbūvēta tā, lai vizuāli iekļautos koka ēku kompleksā. Projekta autors ir arhitekta Gundara Vīksnas birojs, būvnieks – SIA AJ meistars. Ēkas interjerā atstāti padomju laiku un arī vēlākās būvniecības fragmenti, neapdarināti sienu laukumi, vecinātas durvis, neizbūvēts, daļēji atklāts mansards. Šos brutālā stila interjera elementus projektētājs apvienojis ar iespēju pieslēgt mūsdienīgas gaismas, skaņas un vizuālās ierīces, telpās ir ērtas, mūsdienīgas mēbeles, internets, labierīcības, virtuve, lielā zāle, kas piemērota izrādēm, koncertiem, konferencēm un citiem saietiem, kā arī neliela mūzikas telpa mēģinājumiem. Jauniešu mājas izveidē ieguldīti 84,3 tūkstoši eiro ES finansējuma, 104,7 tūkstoši eiro – pašvaldības. Papildus pašvaldība ieguldījusi arī 148,4 tūkstošus eiro infrastruktūrā.
Krogs un vīna pagrabs
2014.gada sākumā plānots izsludināt iepirkumu vēsturiskās ēkas Kungu ielā 24, Liepājā, jeb Pētera I namiņa rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādei. Pētera I namiņa restaurācijas tehniskā projekta izstrāde tiks finansēta no LLBN budžeta, savukārt pašai restaurācijai līdzekļus plānots piesaistīt no ES fondiem, jo izmaksas sagaidāmas lielas, DB norādīja LLBN direktore Vita Hartmane. Namiņā, kas ir trīsstāvu koka ēka, reiz bijusi atraitnes Hoijeres viesnīca. 1697. gadā šajā ēkā, gaidot kuģi uz Rietumeiropu, apmeties Krievijas cars Pēteris I. Faktu apliecina vēsturiski dokumenti – rēķins par viesnīcu. Šo stāstu LLBN iecerējis izmantot, lai izveidotu Eiropas mēroga tūrisma objektu – Kungu ielas kvartālu. Apvienojot Pētera I namiņa koncepciju ar jau apsaimniekoto ēku funkcijām un apdzīvojot bruģēto, vēsturisko pagalmu, te plānots piesaistīt tūristus ar dažādām aktivitātēm – tirdziņiem, plenēriem, mākslas darbu izsolēm, akustiskajiem koncertiem. Pētera I namiņa rekonstrukcijas koncepcija paredz ēkā izvietot vīna pagrabu, ko apvienos ar krogu pirmajā stāvā. Otrajā stāvā būs interaktīvs 17.gs. interjera muzejs, bet mansardā – radošo cilvēku rezidences. Katrai no nama daļām būs savs operators, savukārt tehnisko ēku uzturēšanu veiks LLBN. Iecerēts, ka Kungu kvartāls pievilinās, gan rietumu, gan Krievijas tūristus, kā arī kļūs par iecienītu liepājnieku pulcēšanās vietu.