Vairāk nekā trešdaļas Lielbritānijas lielāko firmu vadītāji otrdien kopīgā vēstulē aicinājuši vēlētājus referendumā balsot par valsts palikšanu Eiropas Savienībā (ES), brīdinot, ka tā dēvētais Brexit apdraudētu darbvietas.
Apmēram 198 uzņēmumu vadītāji, tostarp BAE Systems direktoru padomes priekšsēdētājs Rodžers Karrs, naftas kompānijas BP ģenerāldirektors Bobs Dadlijs un Pirmās formulas (F1) komandas McLaren vadītājs Rons Deniss, laikrakstā The Times publicētajā vēstulē atbalstījuši Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona panākto vienošanos par ES reformēšanu.
«Pēc premjera atkārtotajām sarunām mēs uzskatām, ka Lielbritānijai ir labāk palikt reformētā Eiropas Savienībā,» raksta vēstules autori, piebilstot, ka Kamerons ir panācis apņemšanos uzlabot bloka konkurētspēju.
«Mēs uzskatām, ka aiziešana no ES atbaidītu investīcijas, apdraudētu darbvietas un pakļautu ekonomiku riskam,» teikts vēstulē, kuras autoru vadītajos uzņēmumos kopā ir nodarbināti apmēram 1,2 miljoni cilvēku.
«Lielbritānija būs spēcīgāka un drošāka un tai klāsies labāk, paliekot par ES dalībvalsti,» teikts vēstules nobeigumā.
Šī vēstule ir savlaicīgs atbalsts Kameronam pēc Londonas mēra Borisa Džonsona svētdien paustā Brexit atbalsta.
Vēstuli ir parakstījuši visu 36 Londonas biržas indeksā FTSE 100 iekļauto kompāniju ģenerāldirektori vai direktoru padomju priekšsēdētāji. Starp šīm kompānijām ir tādi valsts mēroga milži kā Asda, BT, Marks & Spencer un Vodafone.
Kritiķi gan atzīmē, ka starp parakstītājiem nav tādu lielu darba devēju kā Tesco, RBS, Barclays un Sainsburys, un apsūdz Kameronu uzņēmumu «iebiedēšanā», lai panāktu atbalstu viņa nostājai.
«Patiesība ir tāda, ka par spīti faktiski bez jebkādas biznesa pieredzes esošā premjerministra īstenotajai iebiedēšanai ir citi normāli komerciāli faktori, kas noteiks britu uzņēmumu tālākos panākumus investīciju veikšanā un izaugsmē,» norādīja viens no Brexit atbalstošās organizācijas Leave.EU dibinātājiem Ričards Taiss.
Viņš piebilda, ka izstāšanās no ES «samazinās nevajadzīgās regulācijas slogu un uzņēmumu izmaksas, kuras var izmantot, lai investētu lielākā, nevis mazākā skaitā darbvietu».
Neraugoties uz Kamerona vienošanos ar ES, britu eiroskepse nav ievērojami mazinājusies, un pēc Džonsona paziņojuma britu mārciņas kurss pret ASV dolāru ir sarucis līdz zemākajam līmenim kopš 2009.gada.
Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody's ir draudējusi pazemināt Lielbritānijas reitinga AA1 prognozi uz «negatīvu», ja britu vēlētāji nobalsotu par aiziešanu no ES.