Lielbritānijas valdība uzsāks Eiropas Savienības (ES) likumdošanas un tās ietekmes auditu. «Iepriekš nekad nav ticis paveikts šāds visaptverošs darbs, taču to vajadzēja jau sen,» sacīja Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs, vēsta BBC.
Audits ir nepieciešama un pozitīva Eiropas reformēšanas daļa, uzsvēra britu ārlietu ministrs. Paredzēts, ka audits noslēgsies 2014. gadā. Šāds ES pārskats būšot noderīgs, lai padziļinātu izpratni par Lielbritānijas attiecībām ar ES un to, kādā veidā tās laika gaitā ir attīstījušas, skaidroja V. Heigs. Darbs pie analīzes tiks uzsākts šā gada septembrī.
Britu ārlietu ministrs arī norādīja, ka tādā veidā tiks panākta visrūpīgākā ES pilnvaru analīze, kas Lielbritānijas valdībai sniegšot lielāku izpratni. Tomēr audits nav paredzēts tam, lai identificētu tos ES aspektus, no kuriem briti vēlētos atbrīvoties. «Tas nav pārskats referenduma [par izstāšanos no ES] organizēšanai,» sacīja V. Heigs.
«Valdības departamentiem tiks uzdots konsultēties ar visiem, kuriem ir zināšanas un interese par ES kompetenci. Ieskaitot, protams, parlamenta komitejas, uzņēmējus, pilsonisko sabiedrību un citas ieinteresētās puses, kā arī indivīdus ar pietiekošu kompetenci šajās jomās. Mūs interesē autoražotāju domas par ES produktu standartiem, nevalstisko organizāciju viedokļi par ES vides politiku un drošības ekspertu pieredze, cīnoties ar organizēto noziedzību,» skaidroja V. Heigs.
Britu ārlietu ministrs uzsvēra, ka nepieciešams izmantot iespēju, lai veidotu Lielbritānijas attiecības ar ES tādā formā, kas atbilstu Apvienotās Karalistes interesēm par brīvu tirdzniecību, atvērtiem tirgiem un sadarbību. «Tam jānotiek ar mazāku birokrātiju un mazāku iejaukšanos nacionālu valstu lietās,» klāstīja V. Heigs.
Tomēr britu leiboristu opozīcija jau paudusi savu kritiku par paredzēto ES pilnvaru analīzi. Leiboristi uzskata, ka auditu nepieciešams veikt ātrāk nekā līdz 2014. gadam, lai varētu nodrošināt, ka Apvienotās Karalistes rīcībā ir pietiekoša informācija par sekām, kādas atstās ES valstu ciešāka politiskā integrācija. Leiboristiem kopumā tomēr neesot iebildumu pret kārtīgu un visaptverošu analīzi par to, kā ES ietekmē Lielbritāniju.
Db.lv jau vēstīja, ka Lielbritānija varētu sarīkot referendumu par valsts attiecībām ar ES, iepriekš pavēstīja britu premjers Deivids Kamerons, norādot, ka ir gatavs apsvērt šāda soļa īstenošanu.
Apvienotās Karalistes premjers norādījis, ka vēlas britiem sniegt «patiesu izvēli» jautājumā par Lielbritānijas attiecībām ar ES, un tas varētu būt panākams referenduma vai vispārēju vēlēšanu ceļā. Tomēr viņš arī uzsvēra, ka nepropagandē referendumu par to, vai Lielbritānijai jāpaliek vai jāizstājas no savienības, un ka Lielbritānijas interesēs ir palikt ES.