Divas trešdaļas jeb 67% Latvijas uzņēmumu ieejai internetbankā izmanto vienkāršas vai vidēji sarežģītas paroles, liecina bankas Citadele un tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS jaunākais pētījums Citadele Index.
23% aptaujāto uzņēmumu atzīst, ka ir nodrošinājušies ar ļoti sarežģītu paroli, piemēram, tādu, kas sastāv no lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem un speciālajiem simboliem, un ir vismaz 10 simbolus gara. 10% aptaujāto nevarēja atbildēt uz šo jautājumu.
Ļoti sarežģītas internetbankas paroles visbiežāk izmanto vidējie un lielie uzņēmumi, attiecīgi 39% un 37%. Mikrouzņēmumu vidū vien katrs piektais internetbankas piekļuvei izmanto sarežģītu paroli.
Lielākā daļa uzņēmumu ar datoru un datortīklu drošību saistītos jautājumus risina paši saviem spēkiem, tā atzina 64% aptaujāto. 22% aptaujāto ir līgums ar kādu uzņēmumu, kas atbild par datoru drošību. Izrādās, ka teju katrs desmitais jeb 9% uzņēmumu datortīkla drošības jautājumam nepievērš īpašu uzmanību. 2% atzinuši, ka uzņēmumam nav datoru, bet 3% nevarēja atbildēt uz jautājumu.
Vēlams neizvēlēties viegli uzminamu internetbankas paroli, piemēram, tādu, kas asociējas ar īpašnieka vārdu vai citiem personas datiem. Lai izveidotu drošu paroli, tai būtu jāsastāv no 8 līdz 20 simboliem, kur no tiem vismaz 6 simboli ir atšķirīgi, vismaz viens no tiem ir burts un viens – cipars, norāda bankas Citadele valdes loceklis Kaspars Cikmačs.
Uzsākot darbu ar internetbanku, Citadele aicina pārbaudīt, vai ir redzams bankas servera drošības sertifikāts. Tas izskatās kā atslēdziņa, ko var atrast internetbankas lapas adreses laukā. Tāpat, ievadot identifikācijas datus internetbankā, jāseko līdzi, vai viss notiek, kā ierasti, piemēram, ja veidojas ilgstoša pauze un pēc tam tiek jautāts otro reizi ievadīt pieczīmju vai sešzīmju kodu, iespējams, notiek krāpniecības mēģinājums. Šādos gadījumos aicinām pārbaudīt datoru ar antivīrusa programmu, kā arī ziņot savai bankai.
Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja norisinājās jūnijā un tajā piedalījās 750 Latvijas uzņēmumu vadītāji.