Nedrīkst padoties panikai, tā par situāciju nozarē pēc tam, kad Krievija otrdien aizliedza ievest dzīvniekus, tostarp dzīvas cūkas, atzīst a/s Jēkabpils labība valdes priekšsēdētājs Varis Sīmanis.
Tieši Jēkabpils labība ir viens no lielākajiem dzīvo cūku eksportētājiem uz Krieviju, uzņēmumā šobrīd tiek nobaroti ap 28 tūkstoši cūku. V. Sīmanis šobrīd nesaskata lielus draudus nozarei Krievijas lēmuma dēļ, taču viss būšot atkarīgs no tā, vai tirgū nesāksies panika un spekulācijas. «Līdz šim spējām saražot ap 60 % no nepieciešamās cūkgaļas – tas nozīmē, ka pašmāju tirgus nav bijis pārslogots. Tagad tirgū piedāvāsim savu preci svaigas gaļas veidā un varam to piedāvāt arī Krievijai, jo ievest svaigu gaļu neviens nav aizliedzis,» skaidro uzņēmējs. Tiesa, jāuzmanās no iespējamām spekulācijām, kuru rezultātā tirgū var sākties panika un cenu lejupslīde. Ja akurāti strādā, tam gan nevajadzētu notikt, viņš uzsver, piebilstot, ka situācija būs atkarīga no tā, cik veiksmīgi izdosies nobremzēt spekulatīvos darījumus.
Jau ziņots, ka Krievijas aizliegums no 20. marta bīstama vīrusa dēļ ievest dzīvniekus smagi ietekmēs eksportētājus. Tieši infekciozā Šmalenbergas vīrusa pieaugošās izplatības dēļ Eiropā Krievija no 20. marta apturējusi dzīvu liellopu un sīklopu - aitu, kazu, kā arī cūku importu no visām ES dalībvalstīm. Krievijas atbildīgais dienests iepriekš norādīja, ka, neskatoties uz šo situāciju, joprojām nav saņēmis no ES jau janvārī pieprasīto detalizēto informāciju par pretpasākumiem šo vīrusu ierobežošanai, tāpēc tiek sperts šāds solis, lai pasargātu valsts teritoriju no bīstamu slimību ievazāšanas. Latvijas ražotāji, kas eksportē dzīvniekus uz Krieviju, šī lēmuma dēļ var ciest zaudējumus, jo pēdējos gados būtiski pieaudzis dzīvo cūku eksports uz Krieviju. Uzņēmēji jau norādīja, ka kaimiņvalsts lēmums ietekmēs naudas plūsmas. Tāpat varot sākties iekšējā tirgus pārdale. Uzņēmēji arī norādīja, ka Latvijas ražotāji ir cietēji no malas, jo nav vainīgi šīs situācijas izraisīšanā.
Šmalenbergas vīruss, kas nosaukts Vācijas pilsētas vārdā, kur tas pirmoreiz tika konstatēts 2011. gada augustā, izplatās ar sūcējkukaiņu asinīm. Šī ir jauna, līdz šim nereģistrēta vīrusa izraisīta saslimšana atgremotājiem dzīvniekiem - saslimšanas gadījumi konstatēti govīm, aitām un kazām. Slimība pieaugušajiem dzīvniekiem izpaužas ar drudzi, produktīviem dzīvniekiem ar izslaukuma samazināšanos, grūsniem dzīvniekiem - ar abortiem, liecina PVD informācija. Slimo dzīvnieku pēcnācēji dzimst vārgi, dzīvot nespējīgi, ar redzamām kroplībām un smadzeņu bojājumiem. 2011. gada nogalē slimība tika reģistrēta vairākās ES dalībvalstīs - Vācijā, Nīderlandē un Beļģijā, bet 2012. gada sākumā arī Apvienotajā Karalistē un Francijā. Latvijā šāda saslimšana nav konstatēta.