Pašlaik tiek analizētas prasības, ko paredz Eiropas Savienības tiesību akti saistībā ar eiro ieviešanas jautājumiem, mazinot uzņēmēju izdevumus, kas radīsies eiro ieviešanas laikā, paziņojusi Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) biedri.
Prasību analīzi un centienus mazināt eiro ieviešanas izmaksas uzņēmējiem veic LDDK biedri un eksperti sadarbībā ar Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta un citu atbildīgo institūciju pārstāvjiem.
Lielākās izdevumu pozīcijas, ieviešot eiro, uzņēmējiem ir saistītas ar preču pārcenošanu, kases aparātu, to programmu un grāmatvedības programmu pārprogrammēšanu, bet mazajiem tirgotājiem tas ir ikdienas roku darbs, pievienot
vienu cenu eiro valūtā līdz eiro dienai, un pēc eiro dienas – vienu cenu latos, kā arī visiem kopā investīcija informatīvajos pasākumos, skaidro LDDK pārstāvji.
Tāpat tiek diskutēts par Latvijas Nacionālajā eiro ieviešanas plānā noteiktajiem uzdevumiem – tai skaitā arī par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izstrādātajām vadlīnijām darbam ar kases aparātiem.
Sākotnēji šajās vadlīnijās tika paredzētas vismaz četras pārprogrammēšanas reizes katram kases aparātam, bet nebija ņemti vērā kases aparāti, kuros fiziski nevar notikt programmēšana, kā arī nozares, kurās nevar veikt elektronisku paralēlo cenu atspoguļošanu, piemēram, pasažieru pārvadājumu un degvielas tirgošanas nozari.
Pašlaik ir panāktas sekojošas izmaiņas, kas samazina sākotnēji plānotos uzņēmēju izdevumus:
– Samazinātas programmēšanas prasības kases aparātiem, lai maksimālo pārprogrammēšanas darbu paveiktu vienreiz un līdz 1. oktobrim, savukārt 31. decembrī / 1. janvārī – tirgotāji (vai noteiktos gadījumos pat kases aparātu programmas automātiski) paši jau veiktu visas atlikušās procedūras ar kases aparātu.
– Kases aparāti netiek mainīti, jo tiek plānots sertificēts novērtējums 575 kases aparātu modeļiem, lai konstatētu tos aparātu modeļus, kurus nevar pārprogrammēt un šie izņēmumi attiecīgi tiks iekļauti vadlīnijās. Šī informācija
būs zināma 2013. gada otrajā ceturksnī.
– Pasažieru pārvadātājiem transporta biļetēs līdzīgi kā Igaunijā tiek plānots atspoguļot vienu valūtu un divu nedēļu vienlaicīgās apgrozības periodā kādā valūtā saņems maksājumu, tādā izdos atlikumu. Pasažieru pārvadātājiem
būs jāinformē pasažieri par maksāšanu pēc iespējas precīzā naudā, kā arī jāizvieto, piemēram, cenu tabulas par dažādām biļešu cenām autobusos, lai pasažieri būtu informēti par godīgu cenu pārrēķinu un biļešu cenu latos un eiro.
Degvielas uzpildes stacijās, ņemot vērā biežo cenu maiņu, benzīntankos būs pieejamas cenu tabulas potenciālajā cenu amplitūdā, kur atspoguļotas paralēlās cenas noteiktajā periodā.
– Tiks nodrošināts grāmatvedībā pamatinformācijas un uzskaites prasību samērīgums paralēlās cenu atspoguļošanas periodā.
–Tiks papildinātas vadlīnijas ar kases aparātu žurnāla paraugu.
– Kases aparātu un kases sistēmu nedzēšamajā atmiņā latu periodā tiek norādīti lati un eiro periodā eiro.
– Paralēlās atspoguļošanas periods Latvijā ir trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas visas pakalpojumu un preču cenas obligāti būs norādītas latos un eiro. Rekomendējošais cenu atspoguļošanas periods ir uzreiz pēc maiņas kursa noteikšanas, t.i., sešus mēnešus pirms eiro ieviešanas un vienu gadu pēc eiro ieviešanas. Paralēlo cenu atspoguļošanas latu periodā informatīvā valūta ir eiro, bet eiro periodā – lati.
LDDK pārstāvji informē, ka Latvijā, atšķirībā no citām valstīm, paralēlo cenu atspoguļošanas periods samazināts, jo vidēji Eiropā tas ir bijis pusotrs gads, lai stiprinātu patērētāju uzticību uzņēmējiem un ļautu pierast plānot izdevumus atbilstoši eiro preču un pakalpojumu cenām.
LDDK aicina uzņēmējus apmeklēt 28. novembrī praktisko semināru par eiro ieviešanas vadlīnijām, tostarp tiks prezentētas arī atjaunotās kases aparātu vadlīnijas. Vairāk informācijas pieejams šeit.