«Pērn tika parakstīta vienošanās ar Finanšu ministriju par Nodokļu politikas stratēģiju, kurā norādīts, ka prioritāri jāsamazina darba, nevis patēriņa nodokļi. Aicinām valdību turēt solījumus darba devējiem un sākt ar darba nodokļu samazinājumu, lai darba devēji justu atbalstu to konkurētspējas paaugstināšanai kopīga ekonomikas izrāviena sasniegšana,» norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Menģelsone.
LDDK rosina samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) izlases veidā, koncentrējoties uz stratēģiskām jomām, samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par sešiem procentpunktiem, vienlaikus ieviešot fiksētu veselības finansēšanas maksājumu, kā arī atbalsta atvieglojumu paaugstināšanu par apgādībā esošām personām un neapliekamā minimuma slieksni.
«Valdība izvirzījusi ambiciozu mērķi sasniegt Māstrihtas kritērijus. Cilvēkkapitāla attīstība par labu ekonomikai ir darba devēju prioritāte šo mērķu sasniegšanai, tādēļ jāmotivē strādāt efektīvi. Savukārt darbinieki sagaida adekvātu materiālu atlīdzību par paveikto darbu, un pirmais, ko valsts var darīt - samazināt darba nodokļus, kā IIN. Tas būtu reāls signāls tam, ka tieši cilvēkkapitāls Latvijai ir vissvarīgākais un ka valdība apzinās ekonomikas izrāviena būtiskākos priekšnoteikumus,» norādīja LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs.
Viņš sacīja, ka saistībā ar Māstrihtas cenu stabilitātes kritērijiem vispirms ir jāpanāk vienošanās ar tirgotājiem, ka PVN samazināšanas gadījumā tiks proporcionāli samazinātas arī cenas.
«Finanšu ministrijas piedāvātais PVN samazinājums par vienu procentpunktu varētu dot 0,8%-0,5 % cenu samazinājumu, kas gan ir tikai īstermiņa samazinājums un pēc būtības nerisina cenu stabilitātes problēmu Latvijā,» sacīja Gavrilovs.
Viņaprāt, lai šādai pieejai būtu ilgtermiņa ietekme, PVN samazināšana jāveic selektīvi, koncentrējoties uz stratēģiskām jomām. Kā vienu no stratēģiskajām jomām LDDK padomes locekļi definē komunālos pakalpojumus, piemēram, siltumu, kas ir «liels un neizbēgams maksājums gan darba devējiem, gan darbiniekiem».
LDDK norāda, ka IIN jāsamazina par sešiem procentpunktiem, paralēli ieviešot fiksētu veselības finansēšanas maksājumu. Darba nodokļu samazināšana risinātu konkurētspējas paaugstināšanos vismaz Baltijas darba devēju vidū, bet atsevišķa veselības finansēšana dotu iespēju būtiski mazināt motivāciju maksāt algas aploksnēs.
Tāpat joprojām valdības prioritātei nodokļu politikas jomā ir jābūt atvieglojumu celšanai par apgādībā esošajām personām, kā arī neapliekamā minimuma sliekšņa paaugstināšana, uzskata LDDK.