Projektu iecerējis realizēt SIA DAUTVEST, kuram iepriekš nekādas pieredzes izklaides jomā nav. Projekta kopējā summa ir aptuveni 182 000 latu, no kuriem 70 000 - ES nauda. Tā ir maksimālā summa, kuru uzņēmums var saņemt no ES, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.
Latvijas investīciju un attīstības aģentūra atbalstījusi 106 projektus kopumā par 5 miljoniem latu. Vairāki no projektiem ir patiesi izdomas bagāti. Ar vienu saistīts Kombuļu pagasts, kas atrodas 300 kilometru attālumā no Rīgas. Pagasta centrs atrodas netālu no Krāslavas. Ja kādreiz tur dzīvoja 800 iedzīvotāju, tad tagad ap 200. Tieši Kombuļos plānots realizēt vienu no lielākajiem ES biznesa projektiem – lāzertehnikas iegādi.
Iepirkums par lāzera tehnikas iegādi noslēdzās šā gada februārī, bet pats projekts jārealizē līdz maijam. Taču pagaidām nekas neliecina, ka saistības tiks pildītas. Vienīgā piemērotā telpa šovam varētu būt pagasta vienstāvu tautas nams, kur parasti notiek dažādi pasākumi. Par vērienīgo biznesa projektu un tā realizētājiem pagasta padome nezina.
Apjoma un izdomas ziņā līdzīgu projektu plānots īstenot arī Daugavpils rajona Indras pagastā. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra noslēgusi līgumu ar SIA BALTIK SOLO par profesionālu apskaņošanas tehniku. Projekta kopējās izmaksas 195 000 latu, no kuriem uzņēmums atpakaļ saņemtu 70 000. Projekta aprakstā minēts:
„Projekta mērķis ir iegādāties profesionālo apskaņošanas tehniku pasākumu organizēšanai. Iekārta tiks izmantota organizējot kultūras pasākumus, kā arī atbalstot projektus un pasākumus, kurus organizē pašvaldības uzņēmumi.”
Šim projektam arī beidzies iepirkums un arī līgumā paredzētais projekta īstenošanas termiņš. Tomēr pēc Indras Tautas nama vadītājas teiktā vienīgā tehnika, kas viņiem pieejama pasākumu organizēšanai ir par aptuveni diviem tūkstošiem latu no pašvaldības budžeta iepirktie mikrofoni un tumbas.
Abi šie projekti ir līdzīgi arī ar to, ka nav vairs atrodami paši projektu īstenotāji. Uzņēmumi aģentūrai norādījuši, ka atrodas Daugavpilī, kur tos vairs nevar atrast. Pēdas gan ved uz galvaspilsētu, taču tikpat ātri vien pazūd, jo Uzņēmumu reģistrā norādītās adreses Rīgā, arī ir tikai uz papīra.
Abi uzņēmumi gandrīz vienlaicīgi izveidoti neilgi pirms projektu iesniegšanas pērnā gada sākumā. Dibinātājs, abos gadījumos - kāda jauna sieviete. Pēc tam uzņēmumi pāriet kādas citas personas īpašumā. Norādes uz citām firmām vai biznesiem šīm personām nav, kas vedina domāt, ka uzņēmumu formālais īpašnieks ir tikai projekta rakstītājs vai organizators, nevis patiesais īstenotājs vai investors.
Andris Ozols LIAA direktors : „Mans personiskais viedoklis, ka naudu šie projekti nedabūs. Mums nebija pamata neapstiprināt šos projektus. Es gan nevaru apgalvot, ka tie ir slikti. Ir bijuši praksē ļoti veiskmīgi novatoriski projekti, kuriem sākotnēji neviens netic, piemēram, Aerodium” .