Pārtikas ražošanas iekārtu ražotājai SIA Peruza īpaši perspektīvs eksporta tirgus varētu būt Peru, šodien Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras rīkotajā diskusijā Eksporta rīts sacīja Peruza valdes loceklis Roberts Dlohi.
Peruza īpaši specializējas zivju apstrādes, īpaši mazo zivju apstrādes līniju ražošanā. Pieprasījums pēc iekārtām lielā mērā ir atkarīgs no attiecīgā reģiona zivju apstrādes jaudām un nozvejas kvotām, sacīja R. Dlohi.
Viņš piebilda, ka Baltijas jūrā brētliņu nozvejas kvota ir 250 tūkst. tonnu gadā, un no tām lielu daļu izmanto Dānija, kas brētliņas pārstrādā zivju miltos. Savukārt Peru ir anšovu nozvejas kvota seši līdz septiņi miljoni tonnu gadā, un pat tad, ja daļa no tām tiek pārstrādāta zivju miltos, liela daļa paliek arī zivju produkcijas ražotājiem.
«Mūsu izstrādātās mazo zivju ķidāšanas līnijas jauda ir līdz 1000 zivīm minūtē, un, ja Latvijā nepieciešamas aptuveni trīs šādas līnijas, Igaunijā - divas, Polijā - desmit, tad Peru ir nepieciešamība pēc aptuveni 100 šādas jaudas līnijām. Tā ir valsts, kur varam kārtīgi izvērsties,» skaidroja R. Dlohi.
Viņš piebilda, ka jau ir kontakti ar Peru zivju pārstrādes nozares uzņēmējiem, viņi jau ir bijuši arī Latvijā, lai testētu ķidāšanas līniju, atvedot līdzi ar lidmašīnu pustonnu saldētu anšovu.
R. Dlohi sacīja, ka kontakti ar Peru uzņēmējiem nodibināti nozares izstādē Briselē, uz kurieni uzņēmums dodas jau septīto gadu pēc kārtas. «Uz izstādēm ir jābrauc, jo tādējādi tiek apliecināta uzņēmuma un zīmola stabilitāte. Jāpiedalās, jādod solījumi potenciālajiem klientiem, un šie solījumi ir jātur,» uzsvēra R. Dlohi.
Uzņēmums Peruza eksportē ap 90% iekārtu, kas prezentē Peruza preču zīmi, uz Zviedriju, Lielbritāniju, Dāniju, Nīderlandi, Franciju, Horvātiju, Krieviju, Ukrainu, Lietuvu, Igauniju.
Peruza izgatavo iekārtas galvenokārt pārtikas industrijai, bet tiek ražotas iekārtas arī farmācijas un kosmētikas nozarēm. Uzņēmums ir izgatavojis pat teātra dekorācijas.
Peruza apgrozījums 2012.gadā bija 5,62 miljoni latu, un uzņēmums pērn ir guvis 17 483 latu peļņu.
Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir Arnis Petrānis (53,11%) un R. Dlohi (38,74%).