Reģistrēt ofšora kompāniju izrādās ir neticami viegli – izmantojot Google interneta meklētāju iespējams atrast tūkstošiem uzņēmumu, kas palīdz šāda procesa laikā, noskaidrojuši ASV radiostaciju apvienības NPR raidījuma Planet Money autori. Ārzonas kompānijas izveidošanā žurnālistiem palīdzējuši arī Latvijas pārstāvji.
Raidījums sazinājies ar Latvijas iedzīvotāju Annu Vaivadi, kas strādā vienā no uzņēmumiem, kuri piedāvā palīdzību ofšora kompānijas izveidošanā. Viņas darba devējs piedāvā reģistrēt kompānijas Seišelu salās, Britu Virdžīnu salās vai Belizā. A. Vaivade žurnālistiem stāstījusi, ka visas minētās vietas piedāvā augstu konfidencialitātes līmeni. «Informācijai nevar piekļūt nekādas trešās puses – kreditori vai citas kompānijas,» skaidrojusi A. Vaivade.
Tāpat starpnieki piedāvā palīdzību bankas konta atvēršanai Šveicē, kas saistīts ar izveidoto ārzonas kompāniju, kā arī izveidot neīstu uzņēmuma valdi. Tas viss esot pilnībā legāli.
Kompānijas reģistrēšana Planet Money aizņēmusi pusotru nedēļu un prasījusi tikai nelielu «dokumentu kārtošanu» - vajadzējis nosūtīt notariāli apstiprinātu pases kopiju, bet, lai atvērtu bankas kontu – izziņu no eksperimenta veicēja bankas, kā arī grāmatvedi un juristu. Staprpnieku izmantošana ārzonas kompānijas izveidošanai izmaksājusi tikai dažus simtus ASV dolāru.
Kā raidījumam pastāstīja ofšora kompāniju pētnieks Džeisons Šērmans (Jason Sharman), viņa pieredze liecinot, ka visvieglāk uzņēmumu iespējams reģistrēt ASV, kur neesot vajadzīga tikpat kā nekāda dokumentācija. Raidījums atklāja, ka ASV kompāniju iespējams reģistrēt dienas laikā – nosūtot tikai trīs e-pastus. Starpnieku uzņēmums neesot lūdzis nekādus dokumentus.
Tādējādi raidījuma žurnālisti salīdzinoši īsā un vieglā veidā tikuši pie divām kompānijām – Unbelizable Inc. Belizā un Delawho? ASV.
Db.lv jau vēstīja, ka pasaules superbagātnieku elite, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas, 2010. gada beigās ofšoros bija paslēpusi kopumā 21 triljonu ASV dolāru, secināts organizācijas Tax Justice Network pasūtītā pētījumā.
Minētais skaitlis ir līdzvērtīgs Japānas un ASV kopējam iekšzemes kopproduktam. Tomēr analītiķi par pētījuma rezultātiem noskaņoti skeptiski, bet pret tiem izturēties aicina piesardzīgi, norādot, ka minētā summa ir pārāk liela.
Pētījuma autors uzsver, ka 21 triljons ASV dolāru ir visai pieticīgas aplēses un patiesais nobēdzināto līdzekļu apjoms varētu sasniegt 32 triljonus ASV dolāru. Pētījumā esot izmantoti Starptautiskā Valūtas fonda, Pasaules bankas un valstu valdību dati.