Starptautiskie aizdevēji Latvijai sagatavojuši garu prasību sarakstu reformām ekonomikā un valsts pārvaldē, turklāt katras prasības izpildei noteikti konkrēti termiņi. Tādējādi Latvijai atņemtas tās suverēnās tiesības patstāvīgi noteikt un mainīt savu nodokļu sistēmu.
Šādu informāciju publicējis arī Krievijas ekonomnikas portāls Slon.ru, atsaucoties uz Bizness&Baltija informāciju. Mediju rīcībā nonācis iepriekš nepublicēts papildinājums līgumam starp Latviju un starptautiskajiem aizdevējiem.
Uzreiz pēc jaunās valdības ievēlēšanas Latvija paziņoja, ka par 10% samazinās pensijas, norādot, ka starptautisko aizdevēju prasības ir izpildītas, tāpēc valsts var saņemt nākamo aizdevuma pārskaitījumu. Starptautiskie aizdevēji gan ar to nebija mierā, tāpēc ierosināja konkrētas prasības, no kurām galvenā bija 2009. gada budžeta izdevumu samazināšana 700 miljonu eiro apmērā. Divus mēnešus ilga sarunas starp Latvijas valdību un aizdevējiem. Šo sarunu rezultātā tika izveidota tā dēvētā «slepenā vienošanās».
Šī slepenā vienošanās bija jāparaksta ne tikai Latvijas valdībai, bet arī visām piecām koalīcijā esošajām partijā, lai gadījumā, ja atkal kristu Latvijas valdība, jaunā nevarētu apstrīdēt šo vienošanos.
Redzot, ka Latvija nespēj strādāt pēc norādījumiem, starptautiskie aizdevēji sagatavoja parakstīšanai divus protokolus. Šie protokoli Latvijai paredz atvēlēt īsus, konkrētus termiņus katra uzdevuma izpildei.
Slon.ru rīcībā nonākuši šie abi protokoli - «Saprašanās memorands ar Eiropas Komisiju» un jaunā «Nodomu vēstule SVF». Galvenais punkts šajos protokolos paredz, ka jebkāds Latvijas Ministru kabineta lēmums attiecībā uz nodokļiem vai valsts garantijām var tikt pieņemts tikai pēc apspriešanās ar Eiropas Komisiju un SVF. Tāpat Latvijas valdībai jāinformē starptautiskie aizdevēji par jebkādiem brīvās vai ietaupītās naudas apjomiem. Novirzīt šo naudu darba tirgus aktivizācijai un sociālajam sektoram, Latvija drīkst tikai caur Eiropas attīstības fondiem.
Tādējādi Latvijai atņemtas tās suverēnās tiesības patstāvīgi noteikt un mainīt savu nodokļu sistēmu. Tāpat lielā mērā tiek ierobežotas valsts tiesības pārvaldīt savu budžetu. Kas attiecas uz 2011. gada budžetu, tad EK un SVF uzstāj, lai Latvija tam sāk gatavoties jau no šī gada sākuma. 2011. gada budžeta sagatavošanai jānotiek pastāvīgā starptautisko aizdevēju uzraudzībā, un gatavam budžeta projektam jābūt iesniegtam apstiprināšanai jau šī gada vidū.
Līdz šī gada septembra beigām Latvijai jāveic valsts un pašvaldību revīzija, lai noteiktu to darbības efektivitāti un izmaksas sniegtajiem pakalpojumiem. Pēc revīzijas paredzēts lielu daļu valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu deleģēt privātajam sektoram. Tāpat vienošanās paredz palielināt kontroli pār ministriju izdevumiem ar mērķi likvidēt tēriņus darbībām, kuras «nav tik būtiskas».
Nedaudz vairāk nekā pirms gada, kad Latvijas straujā izaugsme pārvērtās dziļā lejupslīdē, valsts pieteicās palīdzībai no starptautiskajiem aizdevējiem – Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Komisijas (EK), Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB), kā arī Zviedrijas, Dānijas, Somijas un citām valstīm. Latvijai tika atvēlēta kopējā summa 7.5 miljardi eiro, kurus paredzēja valstij izdalīt laika posmā no 2009. līdz 2011. gadam.
Kopā ar vispārējām starptautisko aizdevēju prasībām Latvijai līdz šī gada maija beigām ir jāpabeidz valstij piederošās Hipotēku bankas pārstrukturizācija, kas paredz bankai pārtraukt norēķinu karšu un noguldījumu apkalpošanu un koncentrēties uz mazo un vidējo uzņēmumu, kā arī infrastruktūras un citu valsts attīstības projektu finansēšanu.
Tāpat līdz šī gada marta beigām Latvijai noteikts vienkāršot mazo un vidējo uzņēmumu nodokļu un grāmatvedības sistēmu, kā arī to piekļuvi mikrokredītiem. Līdz jūnija beigām valstij ir jāvienkāršo īpašuma reģistrācija un būvniecības darbu uzsākšanas atļauju izsniegšana.
Līdz šī gada martam Latvijai, pēc aizdevēju norādījumiem, ir jāuzsāk aizsardzības programma hipotekāro kredītu ņēmējiem, kuri zaudējuši savus ienākumu avotus. Šim mērķim aizdevēji atvēlējuši 120 miljonus eiro, taču gada laikā atļauts tērēt ne vairāk kā 45 miljonus eiro.