Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atbildot uz chatGPT izaicinājumu, par Latvijas prioritāti ir jākļūst profesionālajai izglītībai.

Mākslīgā intelekta programmas, bet jo īpaši chatGPT, izraisīja burtisku apvērsumu dažādu tekstu, tostarp zinātnisku rakstu, sagatavošanā. Atskaites sagatavošana angļu valodā, kas līdz šim cilvēkam ar viduvējām spējām prasīja nedēļu vai dienas desmit, tagad, izmantojot chatGPT iespējas, prasa tikai pāris stundas.

Daudzi, kuri strādā daļēji attālinātā režīmā un sagatavo tekstus (atskaites ziņojumus, novērtējumus), šogad strādā tikai dažas stundas nedēļā, pārējo laiku veltot izklaidēm un personiskajām vajadzībām, vienlaicīgi saņemot algu par pilnu slodzi. Tas gan pagaidām attiecas uz angļu valodu. Latviešu valodā chatGPT pagaidām ir izcils instruments, lai sacerētu vienkāršus tekstus – apsveikumus, vēstules utt. Teksti ar sarežģītāku terminoloģiju, ja tos uzdod ģenerēt chatGPT, vēl ir krietni jārediģē. Tomēr chatGPT iekļaušana darba procesā ievērojami samazina patērēto laiku pat sarežģītiem tekstiem, salīdzinot ar atskaitei patērēto laiku pirms chatGPT.

Daudziem mākslīgā intelekta programmu iekļaušana ikdienas darbu veikšanā ir radījusi patiesu eiforiju. Lielā mērā pašreizējo medusmēnesi ar chatGPT var salīdzināt ar narkotiku lietošanas uzsākšanu, kad ir svarīgi atcerēties, ka tikai pirmā deva ir bez maksas. Vispirms - jau pašlaik ir pieejams instruments, kas ļauj izmērīt personiskā ieguldījuma reitingu teksta failā, proti, cik liela daļa no teksta ir rakstīta, klabinot pa tastatūru, pret to teksta daļu, kura ir iekopēta. Ir darba devēji, kuri jau pašlaik apsver samaksas koriģēšanu atbilstoši personīgā ieguldījuma daļai. Protams, noteikts procents kopēta teksta ir praktiski jebkurā rakstā, atskaitē, ziņojumā, vērtējumā. Citāti no dokumentiem tiek kopēti, tabulas tiek iekopētas no excel programmas utt. Taču, ja personīgā ieguldījuma reitings ir 10-15% un atskaitē nav likuma pantu, valdības ziņojumu, noteikumu vai citu dokumentu fragmentu citātu un tabulu apjoms nav liels, tad, visticamāk, šāds teksts ir ģenerēts ar mākslīgā intelekta palīdzību.

Uzņēmumos, kuros ir jārada teksti angļu valodā, jau ir darba devēji, kas apsver iespēju par šādu darbu turpmāk maksāt mazāk par pusslodzi vai arī palielināt noslodzi, trīskāršojot to atskaišu un ziņojumu skaitu, kas jāsagatavo vienam, vienlaikus ievērojami samazinot nodarbināto skaitu. Eiforija tūdaļ beigsies, un sāksies smagas paģiras, kuru sekas būs darbavietu skaita un algu samazināšana. Tās ir izpausmes uzņēmumu līmenī. Globālā līmenī darbu zaudēs simtiem miljonu attīstītākajās pasaules valstīs nodarbināto. Kā liecina investīciju bankas Goldman Sachs pētījums un aprēķini, tad mākslīgā intelekta (chatGPT) programmas jau tuvākajā laikā aizvietos 300 miljonus pilnas slodzes darbavietu globālā mērogā.

Visu rakstu lasiet 9.maija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru