Strādājis Big Blue un Big Board, Normunds Šaumanis tagad ir pats sava IT uzņēmuma īpašnieks, direktors un apkopējs vienā personā.
Par Big Blue un Big Board sarunvalodā mēdz dēvēt attiecīgi IBM un Ņujorkas Fondu biržu. Pirmais ir lielākais uzņēmums pasaulē informācijas tehnoloģiju jomā, kurā strādā gandrīz 400 tūkstoši darbinieku. Otrais — pasaules lielākā fondu birža pēc veikto darījumu apjoma.
IBM Latvia Normunds Šaumanis pievienojās deviņdesmito gadu vidū, drīz pēc datorzinātnes studiju beigām Mičiganas Valsts universitātē. Tobrīd IBM paplašināja savu darbību Latvijā, un, pieņemot darbā, Amerikas izglītība un angļu valodas zināšanas tika uzskatītas par lielu priekšrocību.
«Protams, materiāli tehniskā bāze datorzinību apgūšanai ASV bija daudz labāka nekā Latvijā, kur modernu datoru tolaik nebija vispār. Tehnoloģiju ziņā tas bija kā ceļojums ar laika mašīnu nākotnē,» atceras Normunds.
«Vērtīgi bija arī tas, ka daudzi pasniedzēji mēģināja nevis vienkārši iemācīt savu priekšmetu, bet gan iemācīt, kā to apgūt. Attīstība, it sevišķi tehnoloģiju jomā, ir tik strauja, ka šodien apgūtās zināšanas pēc gada vai diviem vairs nav izmantojamas. Ir nevis jāmācās kaut kas no galvas, bet gan jāiemācās, kā sekot līdzi šai attīstībai.»
IT arhitekts
Tieši to Normunds Šaumanis dara visā savas profesionālās karjeras laikā. Sācis kā sistēminženieris, vēlāk viņš nonācis IBM Latvia IT arhitekta amatā. Tas nozīmē IT projektu kopējās tehniskās arhitektūras un dizaina pārzināšanu, piedāvāto risinājumu kvalitātes nodrošināšanu, zināšanu pārvadi un atbalstu projektu ieviešanā.
«Tas ir darbs gan ar klientiem — uzņēmumiem, gan programmatūras izstrādātājiem, lai beigās tiktu nonākts pie vēlamā rezultāta. Līdzīgi strādā arhitekts būvniecībā — viņš pats nebūvē māju, taču tā top pēc viņa rasējuma. Bieži ir arī tā, ka tehniskie speciālisti runā vienā, bet biznesa vadības cilvēki — citā valodā, jo nespēj iedziļināties visās detaļās. Abām pusēm pa vidu ir IT arhitekts.»
Bērnībā Normunds nav sapņojis būvēt mājās, taču viņam jau agri parādījusies interese par elektroniku, kaut datori tolaik vēl nebija pieejami. Gadu gaitā interese par tehniskajām detaļām paplašinājusies līdz izaicinājumam ar informācijas tehnoloģiju palīdzību risināt biznesa problēmas.
«Par ekspertu kādā šaurā tehniskā jomā var kļūt diezgan ātri, ja vien cilvēkam pašam par to ir padziļināta interese. Ilgāka darba pieredze, turklāt ar dažādiem klientiem dažādās situācijās, ir vajadzīga, lai iegūtu plašāku skatījumu par to, kā informācijas tehnoloģijas var palīdzēt biznesam. Jāmācās gan no veiksmīgiem, gan ne tik veiksmīgiem projektiem.»
Uz dotcom viļņa
Savukārt pavisam īpaša pieredze bija darbs divu gadu garumā IT konsultanta amatā Ņujorkas Fondu biržā. «Tobrīd, ap 97. gadu, Amerikā sāka veidoties dotcom bums, attīstījās internets, un šajā jomā parādījās izteikts cilvēkresursu trūkums, tāpēc «galvu mednieki» meklēja darba kandidātus visās pasaules malās, ieskaitot Austrumeiropu. Tā viņi atrada arī mani,» stāsta Normunds.
Atlasot kandidātus darbam Ņujorkas fondu biržā, tika vērtētas spējas sadarboties, strādāt komandā, taču galvenās īpašības, lai iegūtu šādu darba piedāvājumu, ir uzņēmība un zināšanas, kuras jāprot arī parādīt citiem.
«Ņujorkā iznāca strādāt ar dažādu tautību cilvēkiem, īpaši daudz speciālistu bija no Indijas un Ķīnas. Bija jāmācās saprast, kā komunicēt, ko nozīmē dažādi žesti vienā vai otrā kultūrā. Piemēram, ja indieši māj ar galvu, tas nozīmē «nē». Ķīniešiem savukārt vispār nav pieņemts teikt «nē», tāpēc jautājumi jāformulē citādi, nekā mums pierasts. Dažkārt šādas sīkas nianses var pamatīgi sarežģīt sazināšanos.»
50 miljoni minūtē
Ņujorkas fondu biržā viens no Normunda Šaumaņa galvenajiem darbības lauciņiem bija nodrošināt lielo finanšu institūciju drošu un netraucētu pieslēgšanos centrālajai biržas vērtspapīru tirdzniecības sistēmai. «Tur strādājot, arī pats nedaudz «paspēlējos» ar akciju pirkšanu un pārdošanu, lai gūtu labāku izpratni par to, kā strādā finanšu tirgus.»
Darbs biržā bija ārkārtīgi interesants, taču arī augsta stresa pilns, atzīst Normunds. «Tā ir pilnīgi cita vide un mērogi. Finanšu transakciju apjoms tur ir fantastisks, pirms desmit gadiem apgrozījums biržā bija 50 miljoni dolāru minūtē, un jebkura kļūda var radīt milzīgas finansiālas sekas. Atbildība ir ļoti liela.»
Ņujorkas Fondu birža pozicionē sevi kā labāko un drošāko pasaulē, un šīs reputācijas uzturēšana ir tās galvenā prioritāte. Vienīgā reize pēdējo desmit gadu laikā, kad biržā tika pārtraukta akciju tirdzniecība ilgāk nekā uz dažām minūtēm, bija Dvīņu torņu sabrukšanas dienā. Birža atrodas tikai puskilometra attālumā no teroristu uzbrukuma mērķa, un putekļi un pelni sasniedza arī to. Par laimi, 2001. gadā Normunds jau bija atpakaļ Latvijā, jo — «amerikāņu dzīvesveids un vērtību sistēma mani nesaistīja, es uzskatu sevi par eiropieti».
Izprast mehānismu
IBM Latvia kopumā nostrādāti desmit gadi, kas devuši neatsveramu pieredzi un iespējas apgūt vienmēr kaut ko jaunu. Nododot savu know-how citiem, Normunds Šaumanis ir piedalījies IBM Starptautiskā tehniskā atbalsta organizācijas (ITSO) izdoto grāmatu sarakstīšanā.
«ITSO izdod t.s. Redbooks jeb grāmatas par dažādiem IT risinājumiem, produktiem un platformām, aprakstot reālistiskus to ieviešanas un darbības scenārijus, piemēram, kā izveidot un nodrošināt piekļuves kontrole informācijas sistēmām uzņēmumā. Elektroniskā formā šīs grāmatas ir pieejamas par brīvu, un autori ir speciālisti no visas pasaules, gan IBM darbinieki, gan partneri un klienti, sākot no biznesa analītiķiem līdz programmētājiem. Arī rakstot grāmatu, iedziļinoties kādā jautājumā un strukturējot savas zināšanas, notiek mācīšanās.»
Runājot par darbu IBM, Normunds atzīst, ka sākumā ir grūti saprast, kā tik milzīgs mehānisms darbojas un kas jādara, lai kaut kas vispār izkustētos no vietas. «Kā jau daudzās multinacionālās kompānijās, hierarhija un birokrātija ir pietiekami liela, lai būtu nepieciešams pielikt krietnus pūliņus savu ideju «izsišanai», taču, izprotot šo mehānismu, tas ir iespējams.»
«Cita lieta, ka tādai kompānijai kā IBM Latvijas tirgus ir tik niecīgs, ka ir praktiski neredzams, tāpēc ir grūti pārliecināt vadību, ka šeit kaut kas ir jāattīsta vai jāiegulda. Pat, ja atdeve no investīcijām būtu 200 %, nominālos skaitļos kompānija, kuras apgrozījums tuvojas 100 miljardiem ASV dolāru gadā, to nemaz nejustu.»
Pats domā un dara
Tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc šī gada sākumā Normunds Šaumanis izšķīrās dibināt pats savu IT konsultāciju uzņēmumu Provenna — iespēja brīvi un ātri pieņemt biznesa lēmumus un strādāt, elastīgi atsaucoties uz tirgus vajadzībām. Ar IBM sadarbība tiek turpināta biznesa partnera statusā.
«Darbs lielā organizācijā tomēr uzliek savus ierobežojumus, bet man gribējās pamēģināt, kā ir veidot pašam kaut ko jaunu, pašam domāt un darīt. Pamazām apgūstu biznesa vadības lauciņu, mācos pats no savām kļūdām, tomēr šo soli nenožēloju. Dibināt savu uzņēmumu pašreizējā ekonomiskajā situācijā ir zināms risks, var just, ka naudas plūsma biznesā kopumā samazinās. Tādēļ es neorientējos tikai uz Latvijas tirgu, bet par savu darbības lauku uzskatu visu Baltiju un Skandināviju.»
Par vienu no aktuālākajiem uzdevumiem IT jomā Normunds Šaumanis uzskata darbu pie dažādu sistēmu integrācijas, kas lielā mērā saistīts ar uzņēmumu darbības optimizāciju.
Līdzsvara punkts
«Šobrīd redzams, ka biznesā notiek virzība uz visas piegādes ķēdes (supply chain) elementu integrāciju, vienkārši sakot — no labības iesēšanas līdz maizes klaipiņam veikalā. Savukārt IT lietotājiem vislielākās izmaiņas šodien un tuvākajā nākotnē būs saistītas ar t.s. sociālo tīklu attīstību un mediju satura pārveidi — kad saturu veido nevis medija uzturētājs, bet gan pats lietotājs, izmantojot arī t.s. mashup interneta tīkla aplikācijas, kad vienā integrētā rīkā var tikt kombinēti dati no dažādiem avotiem. Šī tendence noteikti ies plašumā.»
Tehnoloģijas turpinās integrēties mūsu ikdienas dzīvē. Kādas formas tas iegūs nākotnē, ir grūti prognozējams, saka Normunds Šaumanis. Viņš pats gan labprāt izmanto iespēju laiku pa laikam no tām aizbēgt, nododoties savam vaļaspriekam — fotografēšanai ar lielo slokšņu filmu kameru zem melnā paladziņa. «Noslēpjos tumšā istabā un darbojos ar ķīmiju, šajā procesā neiesaistot nekādas datorprogrammas foto apstrādei, un atslēdzos no visām modernajām informācijas tehnoloģijām.»
Vizītkarte
Normunds Šaumanis
SIA Provenna īpašnieks un valdes priekšsēdētājs
Dzimis 1971. gadā Rīgā
Izglītība Rīgas Tehniskās universitātes Automātikas un skaitļošanas tehnikas fakultāte, Mičiganas Valsts universitāte
Darba pieredze IBM Latvia sistēminženieris, IT arhitekts, Ņujorkas Fondu biržas Unix sistēmu konsultants
Vaļasprieks fotogrāfija