Ļoti negribētos piedzīvot «pelēkā tirgus» atgriešanos nozarē, tāpēc jāmeklē pasākumi tagad un tūlīt, lai no tā izvairītos.
Tā komentējot piena iepirkuma cenas kritumu, atzīst Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) Piena grupas vadītāja Ligita Silaraupa.
Augstākā piena cena aprīļa pēdējās dienās bijusi 22 santīmi par litru. Piena grupas pārstāvji atzina, ka kritiskā robeža, lai varētu izdzīvot katra saimniecība un nozare kopumā, ir 20 santīmi par litru. Piena ražotāji šo skaitli uzskata par «sarkano līniju», kuru pārkāpjot ir gatavi arī aktīvākām sava viedokļa paušanas metodēm. Db jau rakstīja, ka vidējā piena iepirkuma cena martā bija 21 santīms par kilogramu. A/s Rīgas piena kombināts valdes priekšsēdētājs Raimonds Misa jau izteicās, ka mērķis ir samazināt iepirkuma cenu līdz 18 santīmiem.
Lai nepasliktinātos situācija piena nozarē valstī, LOSP Piena grupas sanāksmes dalībnieki nolēma lūgt Finanšu ministriju sakārtot nodokļu sistēmu lauksaimniekiem, lai tā būtu elastīgāka un iedarbīga šādās krīzes situācijās, kā arī atvieglot nosacījumus pārstrādātājiem nodokļu nomaksā. Tāpat zemnieki prasīs samazināt PVN, kas spētu risināt situāciju ilgtermiņā un neaplikt subsīdijas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Valsts uzdevums šobrīd būtu īpaši atbalstīt lauksaimniekus, lai saglabātu ganāmpulkus, piena pārstrādi un līdz ar to – darba vietas un labvēlīgākus nosacījumus arī patērētājiem. Svarīgi būtu veicināt vietējo produktu pieejamību un līdz ar to - patēriņu.
LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: «Lauksaimniekiem būtiski ir tas, lai pienu varētu pārdot par saprātīgu cenu, kas nebūtu zem pašizmaksas, tādēļ ļoti svarīgi ir atbalstīt vietējo Latvijas pārstrādi neatkarīgi no tā, vai tas ir kooperatīvs vai privātā pārstrāde. Tādējādi mēs radām produktam pievienoto vērtību Latvijā, valstij tiek nomaksāti nodokļi un saglabātas darba vietas. Tirgus svārstību gadījumos visas sabiedrības intereses arī valsts pienākums ir palīdzēt pārstrādātājiem, lai zemniekam tiktu nodrošināta pienācīga samaksa par pienu un valstij nesamazinātos darba vietas un nodokļu ieņēmumi. Ļoti būtiski arī tas, lai piena ražotāji un pārstrādātāji sadarbotos ilgtermiņā, noslēdzot līgumus uz ilgāku laika periodu. Mums jācenšas panākt, lai PVN, kas tiek saņemts no piena realizēšanas, paliktu mūsu valstī un tādējādi tiktu saglabātas arī darba vietas.»
LOSP Piena grupas vadītāja uzskata, ka šobrīd jādara viss iespējamais, lai mazinātu tuvojošās krīzes sekas, neļaujot tai nemaz iestāties. Viņa atgādina 2009. gadu, kad zemnieki brauca ar kannām pa pagalmiem un tirgoja pienu, lai tikai izdzīvotu. Patērētājs ieguvis lētāku produktu, bet patiesībā ieguvēju nemaz nebija – valsts nesaņēma adekvātus nodokļus, zemniekiem bija papildus darbs šo pienu kaut kur vest, un objektīvu iemeslu dēļ ne vienmēr tika ievērots kvalitātes prasību nodrošinājums. Nozare izdzīvoja, bet samazinājās piensaimniecību skaits un darbavietas, daļa cilvēku devās lūgt pabalstus, daļa – devās uz ārzemēm, tā Silaraupa.