#Attīstoties digitālajām tendencēm, varētu apsvērt atteikšanos no sīkajām monētām, taču risks ir cenu noapaļošana uz augšu.
Mazo nominālu monētu izgatavošana dārga un nereti veltīga, taču Latvija pagaidām no tām atteikties neplāno, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Patlaban ne viena vien valsts Eiropā un pasaulē atteikusies no sīka nomināla monētām, kas rada papildu izdevumus inkasācijai un to izgatavošanai, kā arī apgrūtinājumu tirgotājiem. Nule kā Igaunijas Banka paziņojusi par plānu, kas paredz ierobežot viena un divu centu monētu izmantošanu un eventuāli tās pilnībā izņemt no apgrozības. Latvija pagaidām no tām neplāno atteikties, taču eksperti prognozē, ka nākotnē, attīstoties digitālajām tendencēm, šāds variants varētu tikt apsvērts. Kā iespējamais risks tiek minēta cenu noapaļošana uz augšu, kas sadārdzinātu daļu preču.
Ņemot vērā digitalizācijas attīstību, sīko monētu loma ar katru gadu mazinās un tās rada papildu izmaksas. Kā liecina Eiropas Centrālās bankas (ECB) dati, pērn apgrozībā bija vairāk nekā 34,2 miljardi viena centa monētu un 26,29 miljardi divu centu monētu, attiecīgi veidojot 27,1% un 20,9% no kopējā eirozonā apgrozībā esošā monētu skaita. Kā liecina Eiropas Komisijas dati, no 2002. līdz 2013. gadam viena un divu centu monētu izgatavošana maksāja 1,4 miljardus eiro.
Komentējot igauņu plānus izņemt mazās monētas no apgrozības, SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norāda, ka šāda iniciatīva pasaulē nav nekas jauns. Piemēram, Austrālija pērn atzīmēja 25 gadus kopš viena un divu centu monētas izņēma no apgrozības. Šāda prakse ir ieviesta arī Nīderlandē, Beļģijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, bet ar šo gadu – arī Itālijā. Itālijas amatpersonas šo lēmumu pamatoja ar faktu, ka iedzīvotāji monētas nereti atstāj veikalos, veļas mašīnās vai tās nokrīt uz mašīnas grīdas un tiek izmestas. Rezultātā ražošanas izmaksas ir lielas un daļēji veltīgas.
Visu rakstu Dārgās sīkās monētas lasiet trešdienas, 31.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!