Pieaugot starptautiskajam naudas piedāvājumam, palielinās arī cilvēku gatavība ieguldīt riskantākos aktīvos. Lielākā daļa kapitāla joprojām primāri ieplūst tādos tradicionālos aktīvos kā, piemēram, S&P500 un nekustamais īpašums. Tomēr arvien biežāk daļa kapitāla tiek ieguldīta arī arvien lielāku popularitāti gūstošajos digitālajos aktīvos, piemēram, Bitcoin (BTC) un Ethereum (ETH).
Tostarp ir pieaugošs privāto investoru segments, kas izrāda gatavību izmantot jaunas un daudz riskantākās peļņas iegūšanas iespējas, piemēram, ieguldot mēmu monētu sektorā.
Mēmu monētas ir viens no riskantākajiem kriptovalūtu segmentiem, kas šogad ir izpelnījies īpaši plašu popularitāti. Tās ir kriptovalūtas, kas radītas, iedvesmojoties no interneta un sociālo tīklu mēmiem un jokiem. Tostarp pazīstamākā un tirgus kapitalizācijas ziņā lielākā mēmu monēta ir Dogecoin (DOGE), kas kā joks tika radīta 2013. gadā. Šogad mēmu monētu segments ir piedzīvojis īpaši lielu bumu un tirgus apjomu pieaugumu. Kopš 2022. gada kopējā mēmu monētu tirgus kapitalizācija ir gandrīz trīskāršojusies, 2024. gadā pieaugot no 4 % līdz 11 %. Tomēr tas joprojām ir mazāk nekā 2021. gadā, kad strauju kāpumu piedzīvoja tādas populāras mēma monētas kā DOGE un SHIB, kuru vērtība pārsniedza attiecīgi 80 miljardus USD un 39 miljardus USD.
No vienas puses, mēmu monētas iemieso tādus kriptovalūtas nozares pamatprincipus kā godīgumu, caurspīdīgumu un decentralizāciju. Bet no otras puses, tās demonstrē arī tiekšanos pēc vieglas peļņas, mazāk uzmanības pievēršot tehnoloģiju attīstības aspektiem.2021. gada Gamestop sāga parādīja jauno investoru dumpīgumu un tieksmi apšaubīt tradicionālās finanšu struktūras. Ap vienu finanšu aktīvu izveidojās aktīva investoru kopiena, kas spēja ietekmēt aktīva cenu un līdz ar to arī finanšu tirgu. Līdzīgas iezīmes varam novērot arī mēmu monētu segmentā, kur monētas popularitāti vairāk ietekmē kopienas dalībnieku aktivitāte un mēmu kulturāli simboliskā vērtība, nevis tādi tradicionāli vērtēšanas rādītāji kā, piemēram, naudas plūsma. Savā ziņā tā ir publiskā tirgus kā balsošanas mehānisma izmantošana, kur dalībnieki ar savu kapitālu balso par kādu kultūras vai sociālo tīklu fenomenu, vai arī pret kādu tradicionālās finanšu sistēmas elementu.
Godīgums un caurspīdīgums
Mēmu monētas būtībā ir jauns aktīvu veids, kas ir pieskaņots sabiedrības kultūras norisēm un sociālās dzīves aktualitātēm interneta vidē un vienlaikus ir pilnībā nesaistīts ar tradicionālo finanšu sistēmu. Savā ziņā tā ir arī atgriešanās pie kriptovalūtu pirmsākumiem, kad visiem tirgus dalībniekiem bija iespējams piedalīties sākotnējos monētu piedāvājumos (ICO). Tie tika pārtraukti regulatoru iebildumu dēļ, un publiskos ICO aizstāja privātā riska kapitāla finansējums. Riska kapitāla fondi kā atlīdzību pret investēto kapitālu iegūst noteiktu monētu apjomu, ko pakāpeniski pārdod pārējiem tirgus dalībniekiem jau par augstāku cenu, ja monētas vērtība ir pieaugusi. Līdz ar to bieži vien tas noved pie situācijas, kad privātie investori, kuri monētas var iegādāties krietni vien vēlāk nekā riska kapitāla fondi, kļūst par potenciālu izejas likviditāti riska kapitāla uzņēmumiem, kas monētas iegādājušies agrīnā privātā kārtā. Privātās monētu iepriekšpārdošanas kārtas ir viens no iemesliem, kāpēc daudzi privātie kriptovalūtu investori sliecas mēmu monētu virzienā, uzskatot tās par godīgāku un caurspīdīgāku investīciju segmentu.
Vienkāršība
Jauniem privātajiem investoriem bieži vien daudz vienkāršāk ir saprast mēmu monētu kultūras vēstījumus nekā iedziļināties dažādu slāņu vai decentralizēto finanšu piedāvājuma tehnoloģijās. Daudz vieglāk ir būt par mēmu monētas entuziastu nekā kļūt par blokķēdes tehnoloģiju guru. Uztveres vienkāršība arī veicina strauju kripto kopienu un finanšu spekulāciju veidošanos tieši saistībā ar mēmu monētām. Tas, protams, veicina ārkārtīgi strauju mēmu monētu tirgus dinamiku, jaunām mēmu monētām ļoti strauji iekarojot tirgu un iegūstot popularitāti. Kapitāls jaunās mēmu monētās ieplūst ātrāk nekā jebkad agrāk. Piemēram, $WIF bija nepieciešamas tikai 104 dienas, lai sasniegtu 1 miljarda ASV dolāru tirgus kapitalizāciju. Savukārt $SHIB tas aizņēma 279 dienas, bet $DOGE tas prasīja astoņus gadus.
Izdzīvo tikai retais
Mēmu monētu izveide šobrīd ir daudz vienkāršāka nekā jebkad agrāk. Pateicoties izveides un uztveres vienkāršībai, mēmu monētu “vairošanās” potenciāls ir daudz lielāks nekā jebkuram citam kriptovalūtu segmentam. Tomēr jāņem vērā, ka izdzīvošanas rādītāji mēma monētu segmentā ir ļoti zemi. Absolūti lielākā daļa 2023. un 2024. gadā radīto mēma monētu ir bijušas populāras tikai ļoti īsu brīdi – 97 % no tām jau ir “mirušas” un to tirdzniecības apjoms ir samazinājies pilnībā vai gandrīz līdz nullei. Ilgākā termiņā izdzīvot spēj tikai dažas mēmu monētas, piemēram, $DOGE un $SHIB attiecīgi pastāv jau desmit un četrus gadus.
Mēmu monētas var būt ieguldījumu veids ar augstu peļņas potenciālu. Tomēr jāņem vērā, ka tās vienmēr veidos ārkārtīgi riskantu aktīvu klasi ar lielu atkarību no tirgus noskaņojuma un bez iespējām fundamentāli novērtēt mēma monētu vērtību. Mēma monētu popularitāti aktīvi izmanto arī dažādi krāpnieki, kas, manipulējot ar sabiedrības noskaņojumu, “uzpumpē” atsevišķu mēmu monētu cenu un pēc tam tās ātri vien pārdod, izmantojot privātos investorus kā izejas likviditātes nodrošinātājus.
Vērtējot mēmu monētas no nozares izaugsmes perspektīvas, jāņem vērā, ka pārāk liela uzmanības un kapitāla ieplūšana šajā segmentā var samazināt interesi un stimulus ieguldīt jaunās blokķēdes tehnoloģijās. Ilgtermiņā tas var aizkavēt jaunu inovāciju un lietotājiem noderīgu risinājumu izstrādi. Tehnoloģijās balstītās kriptovalūtas varam raksturot kā tokenizētus blokķēdes biznesus, savukārt mēmu monētas kā tokenizētas idejas vai vēstījumus, un katram no šiem virzieniem ir savi piekritēji un atbalstītāji. Kopumā mēmu monētu popularitāte ir aizraujoša jauna tendence, kas parāda, ka blokķēdes tehnoloģijas var piedāvāt jaunus veidus, kā apvienot cilvēkus visā pasaulē un veicināt organisku kopienu veidošanos ap dažādiem tokenizētiem aktīviem.