A/s Latvijas finieris, iegādājoties bērza saplākšņa izstrādājumu ražošanas uzņēmumu Sastamalā (Somijā), gadā varēs saražot par 9% vairāk.
Tādējādi līdzās trijām kokapstrādes ražotnēm Latvijā – a/s Latvijas finieris — Lignums un Furniers, RSEZ SIA Verems, pa vienai – Lietuvā – UAB Likmere (Ukmerģē) un Igaunijā – OU Kohila Vineer (Kohilā), pievienojusies sestā Somijā. Projektēšanas stadijā ir vēl viena kokapstrādes ražotne Kurzemē Kalvenē. Faktiski Latvijas kokapstrādes līderis īsteno to attīstības modeli, ko savulaik realizēja Somijas un Zviedrijas meža nozares uzņēmumi – vispirms izauga savās mājās, pēc tam ražotnes izvietoja (iegādājās) tuvākajās kaimiņvalstīs un vēlāk pat citos kontinentos. Darījuma summa netiek atklāta, jo tas ir komercnoslēpums.
Vakar a/s Latvijas finieris valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems parakstīja dokumentus par Sastamalā (ap 280 km attālumā no Helsinkiem) strādājoša bērza saplākšņa ražošanas uzņēmuma iegādi. Somijas ražotāja juridiskais īpašnieks ir a/s Latvijas finieris tirdzniecības kompānija Riga Wood Finland OY. Tādējādi tirdziecības uzņēmums kļūs arī par ražotāju, vienlaikus vēl vairāk saīsinot ķēdi starp pircēju un pašu ražotāju.
«Šis darījums dos iespēju jau nākamajā gadā klientiem Ziemeļeiropā un Centrāleiropā piedāvāt izaugsmi sadarbībā, pilnveidojot loģistikas risinājumus,» skaidro Jānis Ciems. Viņš atzīst, ka plāno no Somijas ražotnes ar bērza saplākšņa izstrādājumiem apgādāt Ziemeļeiropas tirgus – Somiju, Zviedriju, Dāniju, Norvēģiju, kas kopumā ir aptuveni 13% no kopējā Latvijas finiera realizētā produkcijas apjoma, kā arī Vācijas tirgu. «Samazināsim transporta izdevums, jo ir taču mazākas izmaksas, piegādājot preci Somijas klientam no Somijas ražotnes, nevis Latvijas. Tātad strādāsim efektīvāk,» ieguvumu skaidro J. Ciems. Viņš piebilst, ka jauniegādātā ražotne ļauj papildināt Latvijas finiera produktu portfeli ar jauniem izstrādājumiem. Pēc uzņēmuma valdes priekšsēdētāja sacītā, ar produkcijas pārdošanas iespējām šodien nāv jāuztraucas, tirgū ir pieprasījums.
Varēs vairāk ražot
Savukārt a/s Latvijas finieris padomes priekssēdētājs Uldis Biķis kā vēl vienu ieguvumu no šī darījuma min bērza saplākšņa ražošanas jaudas pieaugumu perspektīvā aptuveni par 9%. Tā koncerna kopējais bērza saplākšņa ražošanas apjoms pērn bija aptuveni 250 000 m3, tad tas ir ievērojams pieaugums. DB jau rakstījis, ka Latvijas finierim ražošanā brīvu jaudu nav un saražot vairāk m3 var tikai veiksmīgas apstākļu sakritības rezultātā un arī tikai dažu procentu apmērā. U. Biķis gan norādīja, ka ražotne pašlaik strādā divās nepilnās maiņās un par ražošanas apjomu pieaugumu varēs runāt tikai pēc pārkārtojumiem. «Lai arī tas ir pilna cikla bērza saplākšņa izstrādājumu ražošanas uzņēmums, tomēr pēdējos desmit gados tajā būtiskas investīcijas nav veiktas. Šajā laikā pircēju prasības ir pieaugušas, tāpēc būs nepieciešama rūpīga izvērtēšana,» – tā U. Biķis. Jāatgādina, ka Latvijas finiera koncerns pēdējo 10 gadu laikā ir investējis aptuveni 200 milj. eiro un izstrādājis triju gadu investīciju programmu 100 milj. eiro apmērā.
Vairāk pārstrādās
Pārejot uz darbu trijās maiņās, Somijā būs nepieciešams arī lielāks bērza finierkluču apjoms. «Uzņēmumam ir finierkluču piegādātāji – Somijas mežu īpašnieki, un tas nozīmē, ka būs jārunā par lielākiem piegāžu apjomiem,» tā uz jautājumu par apaļkoksnes resursiem atbild J. Ciems. Viņš norāda, ka uzņēmumam ir laba pieredze, strādājot ne tikai ar Latvijas, bet arī Lietuvas un arī Igaunijas mežu īpašniekiem, tāpēc problēmu sadarbībā ar Somijas mežu īpašniekiem nevajadzētu būt.
«Runa nav par milzīgiem papildus apjomiem, bet gan ar mežu resursiem bagātajā Somijā par tās mērogos ne tik lielu apjoma pieaugumu, kurus citi apaļkoksnes pircēji šajā valstī pat varbūt nepamanīs,» tā uz jautājumu par iespējamo papildu nepieciešamo finierkluču daudzumu atbild J. Ciems.