Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pieņēmusi lēmumu atļaut a/s Latvenergo veikt publisku obligāciju emisiju 50 miljonu latu apmērā un iekļaut tās Nasdaq OMX Baltijas biržas parāda vērtspapīru sarakstā.
Paredzamās obligāciju valūtas ir eiro un lati vairāku atsevišķu emisiju veidā ar apgrozības termiņu no pieciem līdz septiņiem gadiem, kā arī citu termiņu, kas nav īsāks par vienu gadu. Piedāvājumu paredzēts izteikt ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā.
Jāatzīmē, ka obligācijas nav paredzēts konvertēt par akcijām, kas nozīmē, ka Latvenergo ir un paliks valstij pilnībā piederošs uzņēmums. Obligāciju emisiju nosacīti var salīdzināt ar aizņēmumu no bankas, tikai šajā gadījumā uzņēmums neaizņemas no bankas, bet no plaša investoru loka uz paša definētiem nosacījumiem.
Obligāciju emisijas mērķis ir iegūt papildu līdzfinansējumu Latvenergo koncerna ilgtermiņa kapitālieguldījumu programmas finansēšanai - projektiem ražošanā, sadales un pārvades tīklu aktīvos.
Kā DB intervijā norādīja a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, tad pirmā vērtspapīru izlaide 2012. gadā ir viena no galvenajām Latvenergo šā brīža prioritātēm. «Latvenergo līdz šim līdzekļus investīciju finansēšanai ieguva bankās, daudz mums palīdzēja Eiropas institucionālās bankas, tomēr pēdējo gadu notikumi un eirokrīze mums liek pārdomāt sadarbību ar bankām un meklēt citus, alternatīvus finansējuma piesaistīšanas ceļus,» sacīja Ā. Žīgurs, piebilstot, ka 50 milj. Ls, ko Latvenergo iecerējis saņemt par saviem vērtspapīriem, nav sevišķi daudz uz kopējā uzņēmuma 600 milj. Ls lielā kredītportfeļa fona. «Kritiskos brīžos bankas kļūst ļoti uzmanīgas, aptur aizdevumu piešķiršanu, izvirza kādas savas prasības. Mums tad ir jāmēģina šīm prasībām pielāgoties, vai arī jāturpina sarunas, ja šīs lietas mums ir nepieņemamas. Vienmēr, kad kredītlīdzekļus piešķir banka, tā arī ir stāvokļa noteicēja. Ja vērtspapīrus emitē uzņēmums, tad vērtspapīru emisijas noteikumus diktē emitents. Ja emitents kļūdās, tad šos vērtspapīrus nav iespējams realizēt, ja interešu likmes ir izvēlētas prasmīgi, tad vērtspapīri aiziet tirgū rūkdami. Mūsu vēlēšanās ir vērtspapīrus emitēt pietiekami mazās porcijās, lai būtu iespējams tos iegādāties arī individuāliem pircējiem, protams, izmantojot banku pakalpojumus. Pa tiešo nedomājam privātpersonām savus vērtspapīrus tirgot,» skaidro Ā. Žīgurs. Kā DB jau rakstīja, lielākais skandāls, kas pēdējos gados satricināja a/s Latvenergo, bija 2010. gada vasarā aizdomās par kukuļņemšanu aizturētās vairākas a/s Latvenergo amatpersonas. Šis fakts arī, iespējams, ietekmēja uzņēmuma sadarbību ar bankām.