Liela daļa uzņēmēju nogaidīšanas un vērošanas politikas vietā ķērušies pie savas darbības pārskatīšanas un efektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, ņemot vērā apgrozījuma samazināšanos un līdz ar to savas maksātspējas risku.
„Ekonomika, kas iepriekšējos gados lielā mērā balstījās uz nekustamā īpašuma tirgus izaugsmi, šobrīd piedzīvo strauju izaugsmes tempu bremzēšanos. Rezultātā praktiski visos tautsaimniecības segmentos notiek izmaksu reducēšana, arī darbinieku skaita samazināšana, darba algu iesaldēšana, iesāktu attīstības projektu apturēšana. Tas atstāj iespaidu ne tikai uz dzīvokļu cenām, bet arī uz komercobjektu nomas cenām. Nomnieki nav gatavi maksāt pagājušā gada cenas, un telpu īpašniekiem nākas piekāpties šīs dienas situācijai. Iepriekšējos gados bijusī nekustamā īpašuma tirgus straujā izaugsme ir veicinājusi tautsaimniecības nesabalansētu attīstību, piesaistot šīm nozarēm būtiskus resursus. Situācijas maiņu noteiks strukturālo reformu ātrums tautsaimniecībā. Tāpēc nekustamā īpašuma tirgus lejupslīde sagaidāma arī nākamos mēnešos,” uzsver Māris Grīnbergs, Latio tirgus analītiķis.
Aktivitāti tirgū veido nomnieki, kuri saimniecisku apsvērumu vadīti, maina lielākas telpas pret mazākām, dārgākas pret lētākām. Ir atsevišķi gadījumi, kur šādā maiņas ceļā par nomas maksu, kāda tika maksāta pirms pusgada, nomnieks tagad iegūst prestižākas un labākas telpas savam biznesam.
„Daudzi nomnieki konsultējas ar Latio speciālistiem par tirgus situācijai atbilstīgu nomas maksu līmeni un iespējām mainīt nomas līguma nosacījumus. Šī augošā tendence pamatojama ar apsvērumu, ka īpašnieks vai attīstītājs piedāvā vienīgi savu īpašumu, bet profesionālas kompānijas speciālisti spēj piedāvāt visas tirgū pieejamās telpas un to salīdzinājumu,” norāda Diāna Štāle, Latio vērtēšanas daļas vadītāja.
Pieaugot konkurencei, īpašnieki un projektu turētāji pēta konkurējošos piedāvājumus un aktīvi pielāgojas pieprasījuma kritumam,
iesaistoties cīņā par nomniekiem. Potenciālajiem nomniekiem tiek piedāvātas ne tikai ievērojamas atlaides, bet arī iespējas pielāgot telpas konkrētām prasībām. Būtiska loma šādās sarunās ir īpašnieka un nomnieka spējai risināt komunālo maksājumu samazināšanas jautājumus gan taupības, gan energoefektivitātes uzlabojumu ziņā. Pēc līgumattiecībās iesaistīto pušu sarunām, 80% no esošiem nomniekiem paliek savās telpās uz izdevīgākiem noteikumiem. Ņemot vērā tirgus nestabilitāti, abas puses labprāt vienojas par telpu nomas līgumu uz vienu gadu.
Pieaug uzņēmumu vai to filiāļu slēgšanas gadījumi, kā arī atsevišķi bankrota gadījumi, kad nomnieks pamet telpas ar parādiem un mēbelēm. Jaunajos projektos īpašnieki steidzas samazināt cenas, jo nevēlas sagaidīt apkures sezonu ar lielu neiznomāto platību īpatsvaru. Cenu samazinājums ir kļuvis izteiktāks un vairākos projektos sasniedz 15 – 30%, salīdzinot ar gada sākumu.
Septembrī biroju nomas tirgū turpinājās vasaras mēnešos novērotā zemā aktivitāte. Biroja telpu pieprasījumu pamatā veido apmācības kompānijas un finanšu konsultāciju biroji, celtniecības organizācijas. Pieprasīti ir nelielas platības biroji 100 – 150 kv.m. Nomniekiem, kuri patlaban veido pieprasījumu, biroja telpu izvēlē noteicošais ir cena. Daudzi nomnieki, plānojot savu budžetu, izvēlas telpas, kuras apmierina pēc novietojuma, tehniskā aprīkojuma, bet taupa uz komforta līmeni – izvēlās mazākas platības telpas.
Biroju nomas platību piedāvājums Rīgā kopumā ir augsts. Pēc Latio nekustamā īpašuma tirgus pārskata datiem, pašreiz biroju nomas tirgū var izdalīt trīs sekojošas cenu kategorijas: jaunajos projektos – 10 - 16 EUR/kv.m, kvalitatīvos sekundārā tirgus objektos – 8 - 13 EUR/kv.m; mikrorajonos un tālajā centrā – 5 - 7 EUR/kv.m. Visvairāk notiek darījumu par cenu 9 - 12 EUR/kv.m.
Mazumtirdzniecības apgrozījums krīt, un tā uzturēšana prasa tirgotāju un telpu turētāju izdomu un peļņas daļas samazināšanu. Īpašnieki gatavi ievērojami, pat līdz 25% pazemināt nomas maksas jau esošajiem nomniekiem. Tomēr aizvien vairāk nomnieku, neredzot iespēju gūt peļņu, lauž nomas līgumus un atbrīvo telpas. Līdz ar to tirdzniecības platību piedāvājums pēdējo mēnešu laikā ir palielinājies. Tirdzniecībai piemēroto telpu piedāvājumu pēdējos mēnešos palielinājušas tukšās azartspēļu zāles. Tiek piedāvātas telpas arī Kr.Barona, Dzirnavu, Tērbatas ielā, vietās, kur pirms dažiem mēnešiem brīvu platību piedāvājumā nebija. Nomas maksas tirdzniecības platībām galvenajās gājēju ielās gada laikā samazinājušās par 30 – 50%. Darījumi ar telpām pieprasītākajās tirdzniecības ielās notiek par cenu 40 – 50 EUR/kv.m. Esošie uzņēmumi nepaplašinās, nemeklē arī jaunas telpas.
Arī industriālo platību segmentā pieprasījums samazinās. Īpašnieki ir gatavi samazināt nomas maksu līdz 4.5 EUR/kv.m, kā arī apsaimniekošanas maksu - pašreiz tā sastāda 10% no nomas maksu apjoma vai 0.5 EUR/kv.m. Iznomātāji ir gatavi veikt dažādus uzlabojumus un pielāgot telpas nomnieka prasībām.
Ņemot vērā gaidāmo administratīvi regulējamo cenu pieaugumu, kas kā papildu slogs gulsies uz ražotāju izdevumiem, var sagaidīt turpmāku noliktavu un ražošanas telpu piedāvājuma pieaugumu un spiedienu uz nomas maksām. Paļaujoties uz ekonomiskās situācijas ietekmē izmainītiem patērētāju paradumiem, autoservisu un auto detaļu tirgotāji šobrīd veido daļu no nelielā pieprasījuma, kas vērojams šajā segmentā.
Iepriekšējos gados neapsaimniekoto padomju laika ražošanas un noliktavas teritoriju īpašnieki, kuri, paļāvībā ka īpašums tiks izmantots un attīstīts citiem mērķiem, šobrīd meklē iespēju iznomāt šādus objektus īstermiņā par nelielu nomas maksu. Padomju laika noliktavas nav pieprasītas, to nomas maksa ir vidēji 1.5 - 2 EUR/kv.m.
Informācija sagatavota pēc Latio tirgus pārskata datiem.