Mēbeļu tirgū situācija joprojām nav vienkārša, jo tirgus kritums ar sekojošo stagnāciju no vienas puses un ražošanas izmaksu pieaugums no otras puses veido paradoksālu ainu. Pašlaik labākais risinājums ir apsteigt laiku — proti, vienā laika vienībā saražot vairāk vai arī ražot produkciju ar lielāku pievienoto vērtību.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Bolderāja serviss valdes priekšsēdētājs Valdis Krauklis. Viņš atzīst, ka situācija ir sarežģīta, jo pēdējos gados ir pieredzēts tik daudz pārmaiņu, cik to bijis iepriekšējos 30 gados kopumā.
Fragments no intervijas
Cik sarežģīti ir strādāt situācijā, ka Baltijas valstis ir Eiropas inflācijas čempiones salīdzinājumā ar citām valstīm?
Viens liels izglītības iestāžu mēbeļu pasūtītājs no Skandināvijas lūdza teju vai ik mēnesi informēt par inflācijas rādītājiem, bezdarba līmeni, vidējās algas izmaiņām Latvijā un riskiem saistībā ar šo rādītāju pieaugumu. Situācija nebija un joprojām nav vienkārša, jo mēbeļu tirgus kritums ar sekojošo stagnāciju no vienas puses un ražošanas izmaksu pieaugums no otras puses veido paradoksālu ainu. Ražotāji saprot, ka diemžēl izejmateriālu cenas būtiski nodzīt uz leju nav iespējams un inflācijas dēļ ir spiediens uz darba algām, mums — ražotājiem — ir jākoncentrējas uz efektīvāku darbu. Tas ir izaicinājums ne tikai mēbeļu, bet arī daudzos citos apstrādes rūpniecības sektoros.
Protams, pašreizējā situācija nav tāda, kāda tā bija tā dēvētās dižķibeles laikā — 2008.- 2011. gadā, kad daudzi ražotāji bija spiesti ne tikai samazināt darba algas, bet arī atlaist daudzus cilvēkus. Pašlaik labākais risinājums ir apsteigt laiku, proti, vienā laika vienībā saražot vairāk vai arī dārgāku produkciju nekā iepriekš. Šis ir ļoti aktuāls jautājums vietējā kapitāla kompānijām, kurām aiz muguras nav finanšu rezervēm bagātas mammas, kura daudzus mēnešus var atbalstīt savu meitas kompāniju. Būtiskākā pašreizējās situācijas atšķirība no tās, kura bija recesijas laikā 2009. gadā, kad, nekustamo īpašumu burbulim plīstot, teju vai visiem pieauga parādsaistības, bet saruka ienākumi, ir tā, ka pašlaik, pieaugot izmaksām, pieauga arī ienākumi, jautājums tikai, vai visiem šis ienākumu pieaugums ir noticis sinhroni ar izmaksu kāpumu, vai arī tajā ir kādas nobīdes.
Neviens liels mēbeļu pircējs no ārzemēm ne 2022. gadā, ne arī pēdējā 21 gada laikā no Bolderāja servisa nav aizgājis — pārtraucis sadarbību. Ir ārvalstu klienti, kuri ir bijuši ļoti saprotoši pret situāciju, kāda bija un ir izveidojusies Latvijā, un piedāvāja ātrāk nekā iepriekš veikt maksājumus par piegādātajām mēbelēm. Bolderāja serviss šādu piedāvājumu kā klientu lojalitātes apliecinājumu ļoti novērtēja. Vienlaikus, piemēram, Zviedrijā neviens agrāk plānotais pašvaldību iepirkums attiecībā uz mēbelēm netika atcelts, kaut arī nenoliedzami naudas izteiksmē tas kļuva dārgāks. Jāteic gan, ka bija un joprojām ir klusums attiecībā uz jauniem pašvaldību mēbeļu iepirkumiem. Kāda situācija būs aktīvās sezonas sākumā — maija nogalē, jūnija sākumā -, to rādīs laiks, bet sākotnējās ārvalstu darījumu partneru sniegtās ziņas liecina par tādu pašu ainu, kāda bija pirms gada — tātad cerīgas prognozes. Vienlaikus, ticot šīm iepriecinošajām prognozēm, esam gatavi, ka tirgus atgūšanās var būt arī lēnāka.
Visu interviju lasiet 25.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!