Vēlme nodokļu lietu kriminālprocesos obligātuma principu aizstāt ar lietderīgumu ir uzsēdusies uz pretestības sēkļa, pirmdien informē laikraksts Dienas bizness.
Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji uzskata, ka pārmaiņas esošajā kriminālprocesu «dalīšanā» saistībā ar nodokļu aprēķinu un nomaksas strīdiem ir nepieciešamas, taču gatavu recepti nevarēja piedāvāt. Latvijas Juristu biedrības priekšsēdētājs Aivars Borovkovs atzina, ka par kriminālprocesiem un to lietderību nodokļu jautājumos ir jāuzsāk nopietna diskusija.
Noraidoša attieksme pret Latvijā esošā kriminālprocesa obligātuma principa nomaiņu ar citu - lietderīguma principu - ir ne tikai krimināltiesību ekspertiem, bet arī Tieslietu ministrijas speciālistiem. Šādas negatīvas nostājas pamatā - bažas par kritērijiem, pēc kuriem tiktu izlemts, vai šo kriminālprocesu saistībā ar nodokļu nomaksu ierosināt vai ne, par to, kas šādu lēmumu pieņemtu - uzraugošais prokurors vai tomēr izmeklētājs, turklāt to visu vēl Latvijas gadījumā pārklāšot šaubu un aizdomu ēna par ieinteresētību (neieinteresētību) un, iespējams, pat korupciju.
Nenoliedzami, ka šāda nodokļu kriminālprocesu lietderīguma principa ieviešana, visticamāk, samazinātu šādu procesu skaitu, un vēl jo vairāk, tā dēvēto bezcerīgo procesu daudzumu. Tomēr ir juristi, kas uzskata, ka nodokļu nomaksas pārkāpumi ir jādekriminalizē, jo esot gadījumi, kad par ļoti niecīgām summām tiek ierosināts kriminālprocess, kas velkas gadiem, kamēr nonāk līdz izskatīšanai tiesā, un traucē konkrēta uzņēmuma tālāko darbību un piespiež tā īpašniekus reģistrēt jaunu kompāniju, veco pametot novārtā.
«Jau 2008. gadā VID Finanšu policija pie Tieslietu ministrijas pastāvīgās Kriminālprocesa likuma grozījumu izstrādes darba grupas vērsās ar priekšlikumu Kriminālprocesa likumā ieviest ekonomijas principu, jo katram izmeklētājam vienlaikus jāstrādā ar ļoti daudziem kriminālprocesiem un jāizmeklē daudz lietu, turklāt profesionāli izmeklētāji jau sākotnēji varot pateikt, kurš nodokļu kriminālprocess beigsies ar rezultātu - apsūdzības celšanu - un kurā gadījumā izmeklēšana stāvēs uz vietas un nebūs rezultātu,» skaidro Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore Indra Gratkovska. Viņa zina teikt, ka jau teju pirms trijiem gadiem Tieslietu ministrijas pastāvīgās Kriminālprocesa likuma grozījumu izstrādes darba grupas eksperti šādu VID iniciatīvu noraidījuši.