Krievijas embargo skartajās nozarēs cenu kritums sasniedz pat 50%; jaunu atbalstu gatavo mazajiem uzņēmumiem un kooperatīviem .
Nepilnus trīs mēnešus pēc Krievijas noteiktā embargo vairākās nozarēs eksports uz Krieviju ir apstājies, bet cenas atšķirīgās nozarēs sarukušas par 16–50% – šādi secinājumi pausti Ekonomikas ministrijas (EM) ziņojumā par pasākumiem Krievijas ekonomisko sankciju negatīvo seku mazināšanai, ko uzklausījusi valdība. Ne ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, ne zemkopības ministrs Jānis Dūk lavs par jauniem atbalsta pasākumiem nerunā, bet ziņojumā pausta apņemšanās palīdzēt kooperatīviem un mazajiem uzņēmumiem, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Proti, lai atbalstītu grūtībās nonākušos uzņēmumus, valdība paredzējusi sniegt atbalstu mazo un vidējo uzņēmumu un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību glābšanai, restrukturizācijai un pārstrukturēšanai, ja tie var atgūt ekonomisko dzīvotspēju.
Plānots, ka glābšanas atbalstu un pagaidu restrukturizācijas atbalstu varēs saņemt arī tad, ja uzņēmums vēl nav nonācis grūtībās, taču saskaras ar akūtām likviditātes problēmām. Atbalsts tiks sniegts aizdevuma, garantijas formā, un pārstrukturēšanas atbalsta gadījumā – arī grantu formā, klāsta EM. Lai nekropļotu tirgu, atbalsta saņemšanas laikā uzņēmumam nebūs atļauts paplašināties un palielināt jaudu.
Kooperatīvās sabiedrības Mūsmāju dārzeņi valdes priekšsēdētāja Edīte Strazdiņa DB norāda, ka pagaidām nevar vērtēt valdības piedāvājumu, jo par to ir maz informācijas, vienlaikus viņa atzīst, ka «solīt sola daudz ko, taču izpildījums nav nekāds». Arī piena nozarē saņemtais atbalsts esot vien «īslaicīgai caurumu aizlāpīšanai». Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks valdības paveikto vērtē atzinīgi un norāda, ka valdība ir darījusi visu, lai nozarei palīdzētu, savukārt kaimiņvalstīs no valdības tik liels atbalsts nav bijis.
Visu rakstu Mazinās sitienu pa mazākajiem lasiet trešdienas, 29. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!