Krievijas Lauksaimniecības ministrija rosinājusi noturēt diskusijas par potenciālo humanitāro palīdzību Ēģiptei. Palīdzība izpaustos kā kviešu eksports un ir mājiens par politisko atbalstu pašreizējai Ēģiptes varai, ziņo Reuters.
«Mums ar starptautiskajiem partneriem vajadzētu diskutēt par humāno palīdzību Ēģiptei. Pagaidām gan Ēģipte formālu palīdzību lūgusi nav,» norādījis Krievijas Lauksaimniecības ministrs Iļja Šestakovs.
DB jau ziņoja, ka Ēģiptei, kas ir lielākā kviešu importētāja pasaulē, importēto kviešu krājumu ir atlicis mazāk nekā diviem mēnešiem. Ēģipte ir pasaulē lielākā kviešu importēja un jāņem vērā, ka valsts plaši subsidē maizes ražošanu. Savukārt nemieri Ēģiptē izraisījuši dažāda rakstura finansiālas grūtības (piemēram, šo valsti kopš Arābu pavasara apmeklē mazāk tūristu), kuru dēļ valsts nespēj norēķināties par saviem kviešu pirkumiem.
Reuters ziņo, ka gada laikā Ēģipte vidēji importē aptuveni 10 miljonus tonnu kviešu. Savukārt šīs valsts ar 84 milj. iedzīvotājiem kviešu patēriņš gadā ir aptuveni 16,7 milj. tonnas.
Izejvielu tirgus eksperti gan norāda, ka šāda Krievijas potenciālā apņēmība ir pārsteigums , jo valsī kviešu krājumi šobrīd pēc pagājuša gada sausuma ir vēsturiski zemā līmenī.
«Iepriekšējā valdība pirms masu protestiem arī mēģināja nodrošināt palīdzību no Krievijas kviešu importa veidolā. Tam gan tika atteikts. Savukārt tagad, kad situācija ir mainījusies, šis ir vairāk politisks solis nekā kas cits,» Reuters notikušo anonīmi komentē avots Ēģiptes valdībā.
Iespējams, Ēģiptes nedienas īstermiņā arī apdzēsīs citu arābu valstu piešķirtā nauda. Apvienotie Arābu Emirāti, Saūda Arābija un Kuveita apsolījušas Ēģiptei aizdevumus aptuveni 12 miljardu ASV dolāru vērtībā (palīdzības skaitā iekļauts arī tas, ka Ēģiptei tiks piegādāta lēta degviela). Reuters aptaujātie ekonomisti norāda, ka tas Kairai dos vairākus mēnešus, lai tā sakārtotu savas finansēs.