Valdība turpinās virzīties uz priekšu ar budžeta apstiprināšanu, meklējot arī risinājumus iespējamām kompensācijām pašvaldībām, sestdien pēc koalīciju partiju sadarbības padomes sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma.
«Mums bija ļoti konstruktīva diskusija ar koalīcijas partneriem un kopējā vienošanās ir, ka mēs šodien [sestdien] ejam uz priekšu ar budžeta plānu. Mēs turpinām diskusijas par iespējamām kompensācijam pašvaldībām, kā arī diskutējam par skolotāju algām, bet šobrīd ir kopēja koalīcijas vienošanās, ka mēs budžeta plānu apstiprinām,» teica Straujuma.
Premjere arī uzsvēra, ka budžets šobrīd tiek skatīts pēc iepriekšējā plāna, kas paredz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu no nākamā gada par vienu procentpunktu. «Mēs ejam pēc apstiprināta plāna, un tur, kā zināt, iekšā ir šī likme.
Mēs meklējam iespējas, kā kompensēt pašvaldībām, un viena no iespējām ir arī jaunais pašvaldību finansēšanas likums, ko šodien visas puses piekrita, ka tas tiek nodots Finanšu ministrijai, un ļoti ātrā laikā izstrādāts jaunais finanšu izlīdzināšanas likums, ko mēs neesam varējuši desmit gadus izstrādāt. Tas ir ļoti svarīgi pašvaldībām un mēs meklēsim arī citas iespējas,» teica Straujuma.
Tāpat viņa atzīmēja, ka budžeta plānā nav paredzēts mainīt iepriekšējos makroekonomikas rādītājus, proti, budžeta deficītu 1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), 2,8% IKP ieaugumu un 2,4% inflāciju 2015.gadā. «Tie [rādītāji] ir nemainīgi, un šodien mēs šos makroekonomikas radītājus aizsūtām Eiropas Komisijai (EK),» piebilda premjere.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka valdība ārkārtas sēdē sestdien plāno izskatīt 2015.gada vispārējās valdības budžeta plānu. Pēc tam to paredzēts iesniegt EK.
Pēc budžeta plāna saņemšanas EK to analizēs un viena mēneša laikā sagatavos savu vērtējumu par tā atbilstību fiskālās disciplīnas noteikumiem. Ja izrādīsies, ka budžeta plāns pārkāpj šos noteikumus, EK sagatavos ieteikumus dalībvalsts parlamentam budžeta precizēšanai. Ja EK konstatēs, ka budžeta plāns būtiski pārkāpj fiskālās disciplīnas nosacījumus, EK budžeta plānu noraidīs un pieprasīs dalībvalstij to iesniegt atkārtoti. EK savā analīzē ņems vērā gan 2014.gada izpildes prognozes, gan 2015.gada prognozētos rādītājus.
2015.gada valsts budžets tiek veidots ar deficītu līdz 1% no IKP.