Ķekavas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāju lēmums nozāģēt radiatorus kaimiņiem, kuriem izveidojušies apjomīgi apkures parādi, ir pēdējais izmisuma solis, kā risināt problēmu, skaidro dzīvokļu īpašnieku biedrības Zemdedziņas valdes priekšsēdētāja Diāna Spertāle.
Kā ziņots, kādā Ķekavas daudzdzīvokļu namā parādnieku dzīvokļos tiek nozāģēti radiatori, jo kaimiņu parādu dēļ mājai netiek pieslēgta apkure.
Kopumā namam par siltumu izveidojies 7000 latu parāds. Pamatā to izveidojuši seši dzīvokļi, kuriem nama īpašnieku biedrības sapulcē nolemts noņemt radiatorus. Vienā no dzīvokļiem, kuram ir 1600 latu parāds, radiatori jau noņemti, bet citi parādnieki šādai rīcībai pretojas.
«Biedrība uzskata, ka radiatoru demontāža ir pēdējais solis. Vai šāds lēmums ir pieņemts «no plika gaisa»? Protams, ne. Tuvojas novembris, vairumā Latvijas un visā Ķekavā apkure ir pieslēgta daudzdzīvokļu mājām. Ķekavā ir viena māja, kurai apkure nav pieslēgta, - tā ir mūsējā. Esošajā situācijā cieš 40 no 48 dzīvokļu iemītniekiem jeb aptuveni 150 cilvēki, kuri katru mēnesi godīgi maksā pietiekami lielas summas par pakalpojumiem - gan siltumu, gan apsaimniekošanu. Kāpēc 85% no mājas iedzīvotājiem vajadzētu ciest? Kādas ir alternatīvas rīcības iespējas biedrībai, kurai nav leģitīmu iespēju likt, mudināt, aicināt parādniekus segt savus parādus un ietekmēt siltuma piegādātāja, SIA Ķekavas nami, lēmumu apkuri atteikties pieslēgt, pamatojot to ar lielajiem parādiem?» vaicā D. Spertāle.
Dzīvokļu īpašnieki ir izmisumā, jo viņu mājoklis ir vienīgais visā Ķekavā, kuram nav pieslēgts siltums, kaut arī citās mājās parādi ir tikpat lieli un vēl lielāki. D. Spertāle uzsver, ka Ķekavas nami atklāti diskriminē iedzīvotājus, kas savus mājokļus izvēlējušies apsaimniekot paši. Viņa norāda, ka Rīgas Apriņķa Avīzē šā gada 18. septembrī SIA Ķekavas nami valdes priekšsēdētājs Ēriks Linters paziņojis: «Šādā situācijā mājas mēs no apkures neatslēgsim. Iedzīvotājus nespīdzināsim. Bet tos, kas ir atdalījušies, kam ir savas biedrības un apsaimniekotāji, tos gan mēs paspīdzināsim. Lai paši domā, kā atrisināt parādu problēmu.»
«Mūsu māju kopš 2010. gada apsaimnieko citi apsaimniekotāji, un mums pašiem ir sava dzīvokļu īpašnieku biedrība. Dīvaini gan - kāpēc pašvaldības SIA vadītājs šķiro novada iedzīvotājus pēc principa, vai tās apsaimnieko viņi, vai arī kāds cits. Jājautā, uz kā rēķina tad siltuma piegādātājs noraksta citu māju parādus?» vaicā D. Spertāle, norādot, ka nama lielie parādi ir palikuši mantojumā kopš laika, kad māju apsaimniekoja SIA Ķekavas nami, kas gadiem ilgi necīnījās ar parādiem un parādniekiem.
«Kāpēc nerunā par to, ka šie parādi ir mīts? Būtībā parādu nav, ir tikai parādu bizness. Parādi par komunālajiem pakalpojumiem tiek nosegti no apsaimniekošanas naudas. Pēc tam par parādu iekasē soda naudu, un, ja parādnieks pēc tam vēl samaksā parādu, lieliski! Viņš ir samaksājis vairākas reizes,» norāda dzīvokļu īpašnieku priekšstāve.
Vienlaikus Zemdedziņas jau piecus gadus neveiksmīgi cenšas īstenot mājas siltināšanas projektu, kas būtiski samazinātu apkures izmaksas. Tas nav īstenots tāpēc, ka konkrēto dzīvokļu lielo parādu dēļ bankas atsakās izsniegt kredītu par spīti tam, ka gandrīz visi mājas iedzīvotāji ir nobalsojuši par kredīta ņemšanu un ir ar mieru maksāt, jo labi apzinās, ka, ja māju nenosiltinās, apkures rēķini tikai pieaugs un jau fiziski novecojusī ēka turpinās pūt līdz brīdim, kad tā kļūs neapdzīvojama, norāda D. Spertāle, piebilstot, ka parādu dēļ ēkas siltināšanas projektam nav iespējams pretendēt arī uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu.
Dzīvokļu īpašnieki pauž neizpratni arī par to, kāpēc Ķekavā ir ārkārtīgi dārgi komunālie pakalpojumi - gan siltums, gan aukstais ūdens un kanalizācija, gan karstais ūdens. «Šovasar mūsu mājā nemainīgi maksa par karsto ūdeni bija 7,25 lati par viena kubikmetra ūdens uzsildīšanu plus vēl 4,70 lati par recirkulāciju. Maksa par ūdeni veidoja pusi no komunālo pakalpojumu rēķina. Un kādi būs apkures rēķini šoziem Ķekavā, kad gāze kļuvusi vēl dārgāka un tātad apkures cena atkal paaugstināsies? Kāpēc neviens nerunā par to, ka Ķekavā tikpat kā nekas netiek darīts, lai samazinātu apkures cenu, - netiek remontētas siltumtrases un siltummezgli un piecu gadu laikā nav nosiltināta neviena māja?» vaicā D. Spertāle.
Ķekavnieki norāda, ka šajā gadījumā vienkārši vairs nav redzējuši citas alternatīvas, tāpēc vairākums nama iedzīvotāju atbalstīja drakonisko lēmumu nozāģēt parādniekiem radiatorus.
Kā ziņots, Ķekavas pašvaldība šādu rīcību neatbalsta, taču norāda, ka ietekmēt šo procesu nevarot. Pašvaldība gan uzsver, ka radiatoru noņemšana problēmas nerisina, jo aukstie dzīvokļi veicina mājas bojāšanos, turklāt maksājošajiem nama iedzīvotājiem tāpat nāksies maksāt vairāk, jo veidosies lielāki siltuma zudumi, tam aizplūstot uz neapkurinātajiem dzīvokļiem.
Savukārt tiesībsargs Juris Jansons šādā rīcībā saskata rupjus cilvēktiesību pārkāpumus.