Lai arī šogad audzis kartupeļu imports no Zviedrijas, tā nav lielākā importētājvalsts.
Jautājums par kartupeļu importu no Zviedrijas aktualizējies pēc tam, kad Vidzemes zemnieks Ritvars Leitens no SIA Ruģēni paziņoja, ka no Zviedrijas, iespējams, ievesti lēti kartupeļi – par 4 santīmiem kilogramā, kas nonākuši tirdzniecībā un var sagraut vietējo kartupeļu audzētāju biznesu.
Oficiāli dati par kartupeļu importu septembrī un oktobrī vēl nav pieejami, taču kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati par pirmajiem astoņiem mēnešiem – šogad Latvijā no Zviedrijas ievestas 435 t kartupeļu pretstatā 371 t pērn kopumā. Taču Zviedrija nav lielākais kartupeļu importētājs – visvairāk šogad importēti kartupeļi no Igaunijas, Lietuvas un Vācijas. Arī cenu līmenis nav zems – gada sākumā no Zviedrijas importēti kartupeļi par 0,18 Ls/kg, bet maijā – 0,16 Ls/kg. Salīdzinājumam – no Vācijas maijā tupeņi ievesti par 0,13 Ls/kg.
«ES ir kartupeļu pārprodukcija, kā rezultātā to noiets ir apgrūtināts. Pārprodukcijas rezultātā kartupeļu cenas ir zemas un tiek meklētas iespējas, kur tos realizēt,» situāciju nozarē skaidro Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe. Pēc pagājušā gada, kad pieaugošā pieprasījuma dēļ kartupeļu cenas strauji kāpa, šogad ražotāji palielinājuši platības, līdz ar to vērojama kartupeļu pārpilnība Eiropā, taču cenas dažviet samazinājušās pat līdz 3 - 5 eirocentiem kilogramā. Pretstatā 2010. gadam, kad Krievijā un Ukrainā bija sausums, bet Polijā plūdi, kas ietekmēja nozari, šogad šīs valstis pašas var nodrošināt pašpatēriņu, līdz ar to Eiropas kartupeļu audzētājiem radušās problēmas ar saražotā realizāciju.
Izskanējušo bažu dēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jau veicis pārbaudes un nav atradis pierādījumus tam, ka no Zviedrijas ievesti lēti kartupeļi, ko realizē pašmāju veikalos. PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis skaidro, ka lielveikalos inspektori konstatējuši pārsvarā Latvijā audzētus kartupeļus un no Lietuvas ievestos. E. Zavadskis arī akcentēja, ka tā nav nosodāma rīcība - pārvietot preces ES tirgus ietvaros. Zemnieki gan bažījas, ka importētie tupeņi tiek realizēti par zemāku cenu, nekā vietējo ražotāju pašizmaksa.