Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv viesojas AS NordBrik, vērojot, kā uzņēmumā tiek ražots bruģis.
AS «NordBrik» betona bruģa ražošanu uzsāka šī gada maijā. Investējot vairāk nekā 3,5 miljonus eiro, tika iegādāta bijušās rūpnīcas teritorija un ēka, veikta rūpnīcas modernizācija un iepirkti izejmateriāli.
Uzņēmums izveidojis arī pats savu laboratoriju. «Citi uzņēmumi bruģa pārbaudi veic citās laboratorijās un atbilde tiek saņemta tikai pēc divām nedēļām vai pat mēneša. Mēs to zinām jau nākamajā dienā – vai varam klientam vest šo preci, vai nē,» norāda AS «NordBrik» valdes priekšsēdētājs Gatis Liniņš.
Pārdomāts ražošanas process ļāvis sasniegt zemu brāķētās produkcijas rādītāju - aptuveni 1,5%. Šobrīd visi lielie pasūtītāji bruģim pieprasa piecu gadu garantiju,bet ierasts, ka tā ir divi gadi. «Mums ir jāgarantē kvalitāte. Ja ir problēmas, tad sertifikāciju var atņemt un tas nozīmē, ka uzņēmums turpmāk ražošanā nedrīkst piedalīties.»
Bruģa ražošanas procesā cilvēku darbs ir pavisam neliels, un to, kā aizstāt bruģa šķirotāju darbu nākotnē, uzņēmums jau atradis – ar lāzeriem tiek noskenēta virsma, ar sarkanu krāsu tiek iezīmēts brāķis un tad ar piesūcekni to noņem. Šādu tehnoloģiju uzņēmums ieviesīs nākotnē, jo arī lielajās bruģa rūpnīcās Vācijā ar rokām neviens nešķiro.
Rūpnīcas izveides procesā G. Liniņš saskāries arī ar nepilnībām Latvijas uzņēmējdarbības vidē: «Ir lietas, kuras nav tieši atkarīgas no paša uzņēmēja, ja runājam par darbaspēka pieejamību, nodokļu politiku un citām lietām, par ko ir jānes atbildība valstij. OIK mums ir liela problēma un mums nav īsti skaidrība, kā šis jautājums tiks risināts, jo mums ir liels elektrības patēriņš. Gatavojot biznesa plānu, mums bija jāsaprot kāds būs OIK apmērs».
Fotogrāfijas no ražošanas procesa skatāmas raksta galerijā!
Visu rakstu Ar bruģi dosies Skandināvijas virzienā lasiet 8.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!
#1/27
Smiltis tiek uzglabātas torņos, pēc tam nonāk maisījumā no kura vēlāk tiek veidotas bruģa formas.
#3/27
Izejmateriāli bruģa ražošanai ir no sertificētām ieguves vietām, piemēram, smiltis no karjerām, bet cements no uzņēmuma Cemex.
#4/27
No septiņām dažādas frakcijas smiltīm tiek ražots bruģis. Apakšslānī ir biezākas smiltis un virsslānī smalkākas.
#12/27
Bruģa žāvētavā nepieciešama gaisa cirkulācija, lai nekrātos putekļi, tāpēc ierīkota atbilstoša ventilācijas sistēma.
#13/27
Tiek veikta šķirošana, kurā uzņēmuma darbinieks pārbauda vai bruģim nav kāds defekts.
#14/27
Bruģis tiek ražots no aprīļa līdz novembrim. Ziemā neražo, jo smilšu karjeras ir slēgtas.
#17/27
Vairums ražošanas procesa darbības ir automatizētas, tāpēc divi darbinieki strādā pie datoriem.
#20/27
Bruģis tiek ražots 22 stundas dienā, bet divas stundas naktī tiek tīrītas iekārtas. Darbinieki strādā divās maiņā, katrā pa 4-5 cilvēkiem.
#24/27
Laboratorijā notiek izejvielu un produktu pārbaudes un recepšu sagatavošana. Pārbaudes notiek arī ražošanas procesā, piemēram, jēls betons tiek izžāvēts, lai saprastu, cik liels ir mitruma daudzums.
#25/27
Gatavās produkcijas pārbaudei dienā tiek paņemti pa astoņiem bruģa gabaliem no katra veida. Pēc tam laboratorijā bruģis, piemēram, trīs dienas tiek turēts ūdenī un trīs dienas žāvēts, aprēķinot, cik daudz mitruma tas uzsūc.