Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas Tukumā, kur «Lindström Prodem» rūpnīcā, kas ir vienīgā «Lindström» apģērbu ražotne pasaulē, vēroja tunikas «Mai» ražošanas procesu. Tā paredzēta ģenētiski zinātniskajam institūtam Somijā.
Nule kā apritējis gads, kopš Tukumā darbu uzsāka «Lindström» darba apģērbu ražotne – «Lindström Prodem». «Gads ir pagājis un mums ir izdevies iemācīties ļoti daudz jauna – pielāgoties, saprast, akceptēt, kā arī vienkārši labi un kvalitatīvi darīt savu darbu,» atskatoties uz rūpnīcas pirmo darbības gadu, saka tās vadītāja Inga Jaakola.
Tukumā tiek ražoti darba apģērbi, kurus «Lindström» servisa centri nomā saviem klientiem. Arī darba apģērbu regulāra tīrīšana un nomaiņa nepieciešamības gadījumā pieder pie servisa centru piedāvātajiem pakalpojumiem.
«Lindström» grupas servisa centri darbojas 24 valstīs, un darba apģērbu šūšanā sadarbojas ar ļoti daudziem apakšuzņēmējiem. Tukumā tiek šūts apģērbs Ziemeļeiropas un Centrāleiropas valstīm.
Procentuāli no Tukumā saražotā teju 100% aiziet eksportā, Latvijā paliek vien neliela daļa no saražotā. «Mēs apjoma ziņā nosedzam Ziemeļeiropas klientu pamatvajadzības,» viņa piebilst, atzīmējot, ka no Tukuma rūpnīcas katru vakaru izbrauc kravas mašīna ar gatavajiem apģērbiem.
LASI ARĪ:
Somi atver darba apģērbu ražotni Tukumā
Lindstrom Prodem ražošanā investēs 1,399 miljonus eiro
FOTO: Jaunā Lindström darba tērpu ražošanas fabrika tiks nodota ekspluatācijā 2017. gada sākumā
#1/54
«Lindström Prodem» ražotnē top visdažādāko krāsu un materiālu darba apģērbi.
#2/54
Pirmais departaments, kur sākas produkta ražošanas ceļš, ir piegriešana. Saņemot signālu, kas ir jādara, tiek piemeklēts attiecīgais audums un sākas klāšanas darbi. Audums tiek likts četrās kārtās, kas nozīmē, ka tiks piegrieztas četras tunikas. Kopumā var salikt 20-25 kārtas, vairāk gan nebūtu vēlams, jo tad audumu veidojošā kārta ir bieza un detaļas var tikt piegrieztas neprecīzi.
#3/54
Lai varētu darboties ātri un efektīvi, rūpnīcā ir specifiska iekārta, uz kuras var salikt vairākus auduma ruļļus, un izmantot dienas gaitā to, ko nepieciešams. Nevienam nav jāskrien un jāstaipa auduma ruļļi kā tas bijis agrāk.
#4/54
«Lindström» ir dažādi audumu piegādātāji, tie tiek iepirkti no Anglijas, Beļģijas, Itālijas - lielākoties no Eiropas. Arī paši audumi ir dažādi. Tunikas Mai audums ir ļoti plāns - 190 grami uz m2, taču ir arī tādi audumi, kas sver 350 gramus uz m2. Jo biezāks audums, jo smagākas industrijas darba apģērbam tas ir paredzēts. Nereti tērpam ir jāaizsargā darbinieks, lai negūtu darba traumas utt. Sevišķi aktuāli tas ir mežrūpniecībā, mašīnbūvē. Tas viss ir ļoti regulēts un apģērbam jāatbilst Eiropas regulām.
#5/54
Zem auduma ir caurumots papīrs, kuru ar vakuuma palīdzību piesūc pie virsmas, lai audums neslīdētu un nenobīdītos.
#7/54
Savukārt virs piegriežamā auduma ir plēve, kas ir nepieciešama, lai ar vakuuma palīdzību to piesūknētu, un piegriešanas mašīnai būtu vieglāk – nekas neslīdētu, lai viss būtu nofiksēts.
#10/54
Jebkurš izstrādājums vispirms ir jāpiegriež, kas «Lindström Prodem» notiek ar automātisko piegriešanas mašīnu.
#11/54
Viss ir datorizēts – datorsistēmā piegriešanas operatori redz visu informāciju, tostarp pasūtījuma nr., izmēru, modeli.
#12/54
Visa informācija par pasūtījumu ir ievadītā sistēmā un tādējādi piegriešanas mašīna arī saprot, kāda veida detaļas ir jāizgriež. Manuāli tikpat kā nekas netiek piegriezts. «Ļoti retos gadījumos kaut kas ir bijis izgriezts neprecīzi, tad manuāli ar rokām pielabojam, bet tas ir ļoti, ļoti reti. Nopietnā un lielā ražotnē kā mēs ir tikai automātiskā piegriešana,» atzīmē I. Jaakola.
#13/54
Piegriešanas process ir noslēdzies un tiek sakomplektētas visas detaļas.
#14/54
Tiek noņemti lekāli no griezuma. Ielaišanas operators sagatavo visas piegrieztās detaļas tā, lai šūšanas departamentam viss būtu skaidrs un saprotams.
#15/54
Piegrieztās apģērba detaļas pa konveijera sistēmu tiek nosūtītas uz attiecīgo līniju.
#20/54
Ceļš, kamēr visu apģērbu saliek pa detaļām kopā, ir garš un interesants.
#22/54
Lai to paveiktu, pirms tam jāapstrādā ļoti daudz mazu detaļu – podziņa jāiesit, maliņa jānošuj, kabatiņas jāsagatavo.
#31/54
Piegriešanā ir atzīmētas arī vietas, kur jāatrodas pogām – lekālos datorā tas viss jau ir ievadīts un, kad audums tiek piegriezts, tiek arī atzīmētas vietas, kur atradīsies podziņas.
#35/54
Visas detaļas tiek vienotas kopā – nošūtas un apmetinātas maliņas, piešūtas kabatiņas, stiprinājumi kabatiņām un maliņām, lai tās neplīstu.
#39/54
Kad viss ir gatavs, apģērbs nonāk gala kontrolē. Katru apģērba gabalu pārbauda manuāli - jāpārbauda, vai viss ir kārtībā, jāapgriež diegu gali. Mašīnas pārsvarā ir noregulētas, lai diegu gali paliek pēc iespējas mazāki, tomēr vienalga cilvēka roka ir nepieciešama.
#41/54
Gatavais apģērbs dodas uz pakotavu, pirms tam vēl īsi piestājot pogu departamentā.
#46/54
«Ar savu ražoto darbu apģērbu kvalitāti mēs ļoti lepojamies. Gads ir pagājis, atsauksmes un uzslavējumi no mūsu servisa centriem ir bijuši tikai pozitīvi,» saka I. Jaakola.
#47/54
Šūšanas process ir noslēdzies. Šis ir viens no izstrādājumiem ar ļoti īsu ražošanas laiku, jo darba kombinezonu vai biezo jaku tapšanas process nav ātrs.
#48/54
Izstrādājums tiek salocīts, ievadīts sistēmā un ielikts kastē.
#49/54
«Lindström Prodem» tiek ražots plašs darba apģērbu sortiments – no plānākām tunikām līdz ugunsdrošiem kombinezoniem.