Šoreiz portāls db.lv piedāvā saviem lasītājiem ieskatīties stiklu apstrādes un montāžas procesā uzņēmumos Transparence un Arčers.
Patlaban stiklu veidi kļūst aizvien dažādāki, līdz ar to to stikla apstrādes uzņēmumiem nākas pielāgoties un ieviest jaunas tehnoloģijas gan estētisku, gan praktisku motīvu dēļ,
Kā stāsta uzņēmuma Transparence valdes loceklis Agris Līdaka, Skandināvijā patlaban aizvien vairāk pieprasīti ir drošības stikli, kā arī stikli skaņas izolācijai. Tā, piemēram, birojos, kur blakus ir transporta kustība, daudz tiek izmantots šāds stikls. Arī siltumizolācijas prasības kļūst arvien stingrākas un stikla pārklājumi, kas tiek radīti, regulāri tiek uzlaboti. Arī Latvijā pircēji aizvien vairāk pieprasa šādus stiklus, un, piemēram, Nacionālajā bibliotēkā ir izmantoti saules aizsardzības stikli ar speciālu pārklājumu, krāsotie stikli, dekoratīvie, rūdītie stikli.
Portāls db.lv aplūkoja, kā top stikls Latvijas Universitātes Akadēmiskajam centram, kas patlaban tiek būvēts.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot šo procesu!
#1/40
Uzņēmuma ražotajiem stikliem ir dažādi biezumi un pārklājumi – saules aizsardzības stikli, siltumizolējošie stikli, krāsotie stikli un citi.
#2/40
Stikli uz uzņēmumu tiek atvesti piramīdas veidā ar speciālu transportu. Uz vietas statnes atrodas 23 tonnas stikla. Mēnesī uzņēmums iepērk un pārstrādā 12-15 kravas šādu stiklu.
#3/40
Kad stikli ir salikti uz statnēm, robots atbrauc un paņem vienu stikla loksni un aizved uz griešanas līniju.
#6/40
Stikla griešanas galds, kur tiek griezts drošības stikls. Tam pa vidu ir drošības plēve – kad tas plīst, stikls paliek plēvē.
#7/40
Patlaban Skandināvijā drošības prasības ir ļoti augstas, un viss stiklojums durvīs un citos objektos, kas ir līdz viena metra augstumam, ir jābūt ar drošības stiklu, lai cilvēki nesagrieztos. Tādēļ šim stikla veidam nepieciešama speciāla iekārta, lai to var sagriezt.
#8/40
Tālāk ierīce plāksni noliks uz stikla griešanas līnijas, kur stikls tiks sagriezts noteiktos izmēros. Griešanas precizitāte ir līdz 0,2 mm, tiek sagriezts un loksne atslīd pa līniju, cilvēks nedaudz to pakustina, un stikls salūst nepieciešamajās līnijās.
#9/40
Ražotnē strādā vidēji 50 darbinieki. Viņi strādā divās maiņās – no plkst. 7 līdz 22.
#12/40
Iekārta, kas pulē un slīpē stikla malas. Stikls pēc tam tiek apgriezts uz otru pusi. Aparātā ar vienu darbību tiek apstrādātas visas četras malas. Pēc apstrādes tas tiek mazgāts, un, ja nepieciešams, krāso. Pēc tam notiek stikla rūdīšana.
#13/40
Pēc tam stiklu termiski uzsilda un atdzesē – tad stikls maina struktūru un kļūst piecreiz izturīgāks nekā pirms tam.
#14/40
Uzņēmumam ir atsevišķa iekārta, uz kuras tiek sagatavoti krāsaini stikli, tāpat arī urbumi tiek veidoti speciālā iekārtā – uzreiz stiklam no abām pusēm, tad caurums neizplīst tālāk.
#15/40
Automātiskā krāsošanas līnija – stikls tiek nokrāsots un nožāvēts. Krāsa ir uz ūdens bāzes – keramiskā krāsa. Kad tā tiek izlaista caur rūdīšanas krāsni, tā ir stipra.
#17/40
Tirgus patlaban jau prasa, lai paketes tiktu izgatavotas no trīs stikliem, kas nepieciešams, lai izpildītu siltumizolācijas prasības, stāsta A. Līdaka.
#18/40
Sākotnēji paketes bija no diviem stikliem, bet tagad, lai prasības izpildītu, nepieciešami trīs stikli.
#21/40
Uzņēmumā tiek saņemti sistēmas profili, kuri tiek izkrauti ražotnē. Tie tiek ieplēvēti, lai ražošanas procesā nesaskrāpētu.
#23/40
Tiek saņemts darba uzdevums no tehnologiem, kurā ir smalki norādīts, kāds ir profils un kāds - artikuls. Katram profilam ir savs numurs.
#24/40
Noliktavas pārzinis nokomplektē un atdod cehā apstrādei. Tad tie tiek sašķiroti - fasādes profili tiek doti zāģēšanai, bet profili, kas ir logiem, tiek savalcēti kopā, stāsta Arčers pārstāvis Reinis Francis.
#25/40
Tad profili tiek likti uz zāģa, kur tiek norādīti leņķi, garumi un citi parametri, un tiek sazāģēti noteiktos garumos.
#26/40
Ir arī speciāls darba galds, kas savieno stūrus, taču to izmanto tādā gadījumā, ja ir liels apjoms. Loga stūri ieliek darba galdā, un tas sapresē stūri.
#27/40
Pēc tam profili tiek atdoti uz darba galdu, kas ir automātiskā frēze. Tas ir sarežģītāks process, taču ierīce dod garantiju, ka viss būs vienāds - vienādi urbumi, frēzējumi - tiek izslēgts cilvēciskais faktors.
#29/40
Tajā ir vesela programma, kur cilvēks ievada darba uzdevumu, un tad ierīce profilu nokalibrē un parāda, vai ir ievietots pareizais profils. Pēc tam tiek veikti darba uzdevumi - urbums, frēzējums, izgriezums vai cits.
#30/40
Tad tiek saņemts gatavs pusfabrikāts, ko apstrādā komplektētājs.
#31/40
Tāpat tiek iestrādātas speciālas vietas rokturiem. Visi darba galdi ir no Vācijas, un tiem ir pārbaudīta kvalitāte, saka R. Francis.
#32/40
Visi darba galdi ir no Vācijas, un tiem ir pārbaudīta kvalitāte, saka R. Francis.