Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties SIA PAA ražotnē, kur top vannas, izlietnes un dušas paliktņi.
Uzņēmums ir dibināts 1993.gadā. «Biznesa pirmsākumi ir tipisks studentu variants – ienāca prāta doma, ka varam sākt ražot vannas,» atminas SIA PAA vadītājs Pēteris Treicis. «Tolaik es strādāju uzņēmumā, taču tajā man maksāja mazu algu, bet bija arī jāstrādā vien pāris stundas. Reiz aizgāju pie drauga, kurš strādāja veikalā, kur tirgo vannas. Ieraudzīju vienu vannu, kas iepatikās, un nolēmu pamēģināt tādu izgatavot. No veikala dabūju šo vannu paraugam, aizņēmāmies aptuveni 400 dolārus, un pēc kāda laika savu izgatavoto vannu arī tajā pašā veikalā pārdevām. Ta aizsākās mūsu bizness.»
Vannu ražošanā tiek izmantotas četras dažādas tehnoloģijas – akrila, kompozītmateriāla, lietā akmens un Silkstone.
PAA strādā aptuveni 70 darbinieku. «Tas gan nav īsti sasniegums, jo sasniegums būtu tas, ka mēs to pašu darbu varētu paveikt ar 50 darbiniekiem. Nākotnē vēlamies efektivizēt ražošanu un pārvaldes procesus. Visvienkāršākais jau ir, netiekot galā ar darbu, pieņemt jaunus darbiniekus, taču ko darīt, kad tas darbs beidzas? Tas ir sava veida savas nevarēšanas pierādījums, ka nevari izdomāt, kā strādāt efektīvāk,» piebilst P. Treicis. Gan Latvijā, gan Eiropā trūkst cilvēkresursu, līdz ar to nav īsti pareizi būvēt ražošanu un teikt, ka tiks nodarbināti simtiem cilvēku – vajag nodarbināt mazāk cilvēku, taču izdarīt to pašu ar mazāk resursiem, viņš uzsver.
Aptuveni 50% pārdošanas apjomu veido Latvijas tirgus, bet otra puse – eksporta tirgi, stāsta PAA eksporta nodaļas vadītāja Ingura Lipšāne. Pirmie eksporta tirgi bija Lietuva un Ukraina, un tālāk kompānija paplašinājusies, strādājot Igaunijā, Baltkrievijā, Krievijā un citās valstīs. Uzņēmums patlaban arī skatās uz citiem tirgiem.
Jautāts par konkurenci tirgū, P. Treicis norāda, ka patlaban valstī strādā pieci vannu ražotāji, taču visiem pietiek klientu. «Mēs par konkurenci nedomājam, jo, ja mēs strādājam un darām, un cenšamies visu izdarīt pēc iespējas labāk, mēs atradīsim kādu nišu. Runāt par lokālu konkurenci īsti nevar. Nav laika domāt par konkurenci, bet jādomā par sevi – par procesu sakārtošanu, esošo klientu noturēšanu un jaunu klientu piesaistīšanu,» viņš uzsver.
Virziens nākotnē būtu rokas pakāpeniski mainīt pret galvām, taču galvu trūkst un tas tiek kompensēts ar rokām. «Jaunie cilvēki mācās sociālās zinības, mārketingu vai IT, taču mēs esam tipisks vecā tipa ražošanas uzņēmums un mums ir smagi atrast darbiniekus, jo galvas grib strādāt tur, kur dara vismodernākās lietas, bet mēs darām smalku amatniecību un tādu izglītību vispār nekur neapgūst,» saka uzņēmuma vadītājs.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā SIA PAA tiek ražotas vannas!
#5/56
Vannas formas. Formas un dizainu uzņēmums veido pats, un vienas formas lietošanas ilgums ir aptuveni 1000 reižu.
#9/56
Kad vannas forma nokrāsota, to pārvieto atpakal uz ražotni.
#11/56
Akmens masa ir kompozītmateriāls, ko veido poliestera sveķi un pildviela – kvarcs un kalcija karbonāts. Poliestera krāsas slānis nodrošina īpašu krāsas toni un spīdumu. PAA izmanto REICHHOLD un ASHLAND ražotos poliestera sveķus un dekoratīvās krāsas.
#12/56
Akmens masa jeb lietais akmens apzīmē tehnoloģisko procesu, kura laikā akmens masa tiek ielieta produkta veidnē.
#13/56
PAA akmens masas produkcijas ražošanai tiek izmantots ASV uzņēmuma GISCO Inc. ekstrūders (liešanas iekārta)
#19/56
Kad vannu izņem ārā, tā vēl ir silta, jo sveķi, noņemot to no formas, uzkarst.
#20/56
Vanna vairs nav jākrāso, jo tā jau ir pārklāta ar krāsu.
#22/56
Pirms iepakošanas katra vanna iziet kvalitātes pārbaudi, to noslauka un iesaiņo.
#23/56
Uzņēmumā ir vairāki cehi, kur tiek ražotas gan vannas, gan izlietnes, gan dušas paliktņi.
#30/56
Ražošanai telpu pagaidām pietiek, taču par maz ir pusfabrikātu uzglabāšanai, jo tas aizņem plašu vietu. Uzņēmums plāno būvēt jaunu noliktavas telpu un sadzīves telpu, kā arī telpas strādniekiem, skaidro uzņēmuma pārstāvji.
#34/56
Līdzīgi kā vannas, tiek ražoti arī dušas paliktņi, tiesa, šajā ražotnē procesi ir vairāk automatizēti.
#37/56
Arī šeit ar ekstrūdera palīdzību masa tiek ielieta formā.
#51/56
Gatavās produkcijas noliktava. Vannas, kas tiek piegādātas Latvijas klientiem, iepako šādi.
#52/56
Savukārt vannas, kas dosies ārpus mūsu valsts robežām, tiek iepakotas koka rāmjos.