Šoreiz portāls db.lv devās uz Amatas novadu, lai aplūkotu, kā tiek izgatavotas EkoMako olu nūdeles.
Savu darbību uzņēmuma īpašniece Linda Sīlīte sāka 2009. gadā Cēsīs trīsistabu dzīvoklī, kas tika iekārtots speciāli ražotnes vajadzībām. Pagāja pusgads un tad ražotne tika pārcelta uz Amatciemu.
Olu nūdeļu recepte aizgūta no vecāsmātes, kura kara laikā tika izsūtīta uz Kazahstānu – tur viņai tika iedots miltu maiss, no kura bija jāizgatavo sev pārtika. Tādējādi olu nūdeles Lindas Sīlītes ģimenē izgatavo jau trešajā paaudzē un viņa nolēmusi, ka tagad tās jāpiedāvā arī citiem cilvēkiem. Vispirms viņa produkciju deva testēt draugiem un citiem pazīstamiem cilvēkiem, lai saprastu, vai viņiem tas interesē. Tā kā atsauksmes bija labas, tad tika nolemts piedalīties kādos tirdziņos.
«Mēs gan sākām ražot savu produkciju īstajā laikā, jo tas bija krīzes laiks – cilvēki sāka piedomāt gan pie finansiālā stāvokļa, gan pie tā, ko viņi ēd un arvien populārāka kļuva ēšanas kultūra – veidojās blogi, raidījumi, un tas palīdzēja attīstīties,» viņa uzsver.
Pirmais tirgus, kurā L. Sīlīte pārdeva olu nūdeles, bija Straupes tirgus, un pircēju atsaucība bija negaidīta – pēc produkcijas cilvēki stāvēja garā rindā. Pēc tam L. Sīlīte piedalījās dažādos pilsētas svētkos un citos pasākumos, kas veicināja pieprasījuma pieaugumu. Tad nāca ziema un tirdziņos kļuva auksti, turklāt tirgus nav vienīgais veids, kā pārdot preci, līdz ar to bija jādomā, ko tālāk darīt, līdz tika pieņemts lēmums tirgot preci veikalos. Tas nozīmēja, ka bija jādomā par lielākām ražošanas jaudām un meklēt citas telpas. Tagad olu nūdeles var iegādāties tādos veikalos kā Rimi Klēts, Elkor Food&Wine un citos.
«Piedalamies arī dažādos konkursos un ES finansētos semināros, kas palīdz attīstīties,» viņa piebilst.
L. Sīlītei ir bijuši vairāki piedāvājumi no investoriem un citiem cilvēkiem, kas vēlas izveidot industriālu ražošanu, taču viņa vēlas saglabāt individuālu ražošanu, ieguldot roku darbu. Jāpiebilst, ka patlaban L. Sīlīte olu nūdeles gatavo viena pati, taču, visu kārtīgi saplānojot, iespējams visu paspēt izdarīt.
«Lai ieietu tirgū, jābūt pārliecinātam par to, ko tu dari, tāpat svarīga ir komunikācija ar cilvēkiem, jo viņi novērtēs to,» uzsver L. Sīlīte.
Kā top olu nūdeles Eko Mako, iespējams aplūkot galerijā augstāk!
#1/28
Uzņēmums ražo divu veidu nūdeles – nesertificētās ar dažādām garšām un bioloģisko produktu līniju, kas tiek ražota no pilnīgi bioloģiskām izejvielām – tās sadalās divās kategorijās - olu un pilngraudu nūdeles.
#2/28
Olu nūdeļu ražošanai nepieciešami kviešu milti, olas un sāls.
#6/28
Uzņēmums izmanto bioloģiskos produktus, tostarp, olas, ko iepērk no vietējās apkārtnes zemniekiem.
#9/28
Tiek izgatavotas nūdeles ar piedevām, tad maisīšanas laikā tiek pievienota papildus sastāvdaļa, lai iegūtu nepieciešamo garšu.
#10/28
Sajauktā masa tiek likta uz galda un izveidots mīklas «kukulītis».
#11/28
Lielākais darba apjoms L. Sīlītei ir tieši vasarā, jo tad arī restorāniem ir liels pieprasījums, tādēļ nākas strādāt pat bez brīvdienām.
#12/28
Gatavo mīklu ievieto plastikāta maisiņā un noliek nedaudz pastāvēt.
#13/28
Sākotnēji cilvēkiem nebija ne jausmas, kas tas ir par produktu un olu nūdeles vēl nebija zināmas. Tikai vēlāk Latvijā sāka ievest itāļu pastas, bet Latvijas ražojums nebija pieejams. Tādēļ bija jāveic informēšanas darbs, stāsta L. Sīlīte.
#14/28
Kad mīkla nedaudz pastāvējusi, to var ņemt ārā no maisiņa un turpināt darbu.
#19/28
Pēc tam ar citas ierīces palīdzību nūdeles iegūst savu formu.
#20/28
Pagaidām tās vēl ir mīkstas, taču tad tiek liktas uz pamatnēm un žāvētas.
#25/28
Ik pa laikam nūdeles ir jāapgriež, lai abas puses apžūtu vienmērīgi.