Portāls db.lv ciemojas kokapstrādes uzņēmumā SIA Vārpas 1. Tajā, sadarbojoties ar SIA Adeptus Renewable Energy ir panākta bezatlikuma ražošana.
Kokapstrādes uzņēmuma SIA «Vārpas 1» dibinātājs ir Ivars Zalužinskis, kas kopā ar brāļiem Valēriju un Jāni vada uzņēmumu jau 22 gadus. Uzņēmuma nosaukums radies no vārda «vārpa», kas vēsta par auglību un vērtību. Tas arī ir pamatā nosaukuma izvēlei.
Gada laikā SIA «Vārpas 1» pārstrādā aptuveni 50 000 kubikmetri apaļkoksnes. Tā tiek gan iepirkta no Latvijas valsts mežiem, privātpersonām vai citiem uzņēmumiem. Ražošanā kā pārstrādājamā izejviela ir apaļkoki, taras kluči - tiek izmantota tikai Latvijā iegūta koksne.
Bizness sākts ar mežizstrādes pakalpojumiem, bet tagad SIA «Vārpas 1» populārākie produkti ir karkasa kokmateriāli, terašu dēļi. Jaunākais produkts ir granulas. Uzņēmums koncentrējas uz bezatlikumu ražošanu - no šķeldas top elektrība un siltums. «Mēs pārpalikumus no karkasa dēļu ražošanas pārstrādājam citos produktos. Zāģbaļķu izstrādes koeficients ir aptuveni no 50% līdz 60% atkarībā no baļķa un produkcijas, kas tiek ražota, bet pārējais paliek dažādos atlikumos – skaidās, šķeldā. Mēs šos atlikumus pārstrādājam gatavā kurināmajā – granulās un arī briketēs, kā arī šķelda tiek izmantota elektrības un siltuma ieguvei blakus esošajā uzņēmumā SIA «Adeptus Renewable Energy», kurš pieder vienam no trim «Vārpas 1» īpašniekiem. Mēs šobrīd esam nonākuši līdz bezatlikumu ražošanai,» stāsta SIA «Vārpas 1» vadītāja asistente Ilze Zalužinska.
Nākotnē uzņēmums plāno izmērā lielāku zāģbaļķu pārstrādi, kā arī paplašināt gala produktu apstrādes piedāvājumu. «Mēģinām pievienot pēc iespējas lielāku pievienoto vērtību. Tāpat arī atlikumproduktu pārstrādei pievēršam uzmanību, lai tie nebūtu jāpārdod kā izejmateriāls citiem uzņēmumiem,» sacīja I. Zalužinska.
Uzņēmumā īpaši uzsver, ka lepojas ar tā darbiniekiem.
Vidēji mēnesī uzņēmums saražo 3000 kubikmetrus kokmateriālu gatavās produkcijas. Gada apgrozījums 2017. gadā bija 6,3 miljoni eiro. 90% saražotā tiek nosūtīts uz ārzemēm, pārsvarā uz Lielbritāniju, bet uzņēmums sadarbojas arī ar Itālijas, Francijas un Dienvidkorejas uzņēmumiem. «Vienmēr esam atvērti jaunu sadarbības partneru iepazīšanai un veiksmīgai sadarbībai. Šobrīd gan paši aktīvi nemeklējam eksporta valstis. Mēs vēlētos vairāk apgūt Āzijas valstis, jo tajās ir liels potenciāls. Tomēr arī tepat Eiropā vēl ir, kur augt,» komentē I. Zalužinska.
Šim gadam uzstādītos mērķus uzņēmums jau ir sasniedzis. «Mūsu galvenais šā gada mērķis bija augstspiediena impregnēšanas iekārtas uzstādīšana, kas tika pabeigta jau maijā, un otrs mērķis bija granulu maisu pakojamais robots, kas tika uzstādīts tikko - septembrī,» stāsta I. Zalužinska.
«Mēs nepārtraukti attīstamies, katru gadu reinvestējot peļņu,» viņa uzsver.
Fotogrāfijas no ražošanas procesa skatāmas raksta galerijā!
#1/32
Tālāk galerijā - kā top koksnes produkcija un atjaunojamā enerģija SIA «Vārpas 1»
#2/32
SIA «Vārpas 1» iepērk apaļkokus, kurus tālāk pārstrādā par būvniecībai derīgiem materiāliem. Daļu zāģbaļķu piegādā Latvijas valsts meži. «Katru gadu piedalāmies «Latvijas valsts mežu» izsolēs un iepērkam kokus tādā veidā,» stāsta uzņēmuma pārstāve Ilze Zalužinska.
#3/32
SIA «Vārpas 1» iepērk apaļkokus arī privātpersonām, kā arī organizē cirsmu izstrādi un to novērtēšanu.
#5/32
Kad baļķi ir izkrauti baļķu laukumā, tie tālāk tiek novietoti uz lentas, kura izved zāģbaļķus caur uzmērīšanas iekārtu, kā arī ar metālu detektoru pārbauda, vai tajos nav metāla šķembu. Zāģbaļķus uzmērot tie tiek arī sašķiroti pa sugām, diametriem un garumiem.
#7/32
Zāģēšanas procesu vada viens operators, kurš izmantojot attiecīgās zāģēšanas formulas, uzstāda izmērus un vada baļķus iekārtās ar pults palīdzību.
#8/32
Zāģēšanas process tiek nepārtraukti kontrolēts, tiek veikti pārbaudes mērījumi pēc zāģējumiem. Zāģlentas ir regulāri jāasina, jālabo un jāmaina.
#11/32
Pēc zāģbaļķu pirmās apstrādes centra dēļi dodas vienā virzienā, lai turpinātu savu apstrādes procesu, bet sānu dēļi atšķirojas citā virzienā. Tādā veidā iekārtas beigās dažādi dēļu biezumi tiek sašķiroti katrs savās pakās.
#12/32
«Vārpas 1» galvenā produkcija ir karkasa materiāli jeb būvkoks, kā arī apdares materiāli, tara un kurināmais. Katram produkcijas veidam ir savas nianses, kā visefektīvāk izmantot zāģbaļķi.
#13/32
Zāģbaļķu izstrādes koeficients ir aptuveni no 50 līdz 60% atkarībā no baļķa un produkcijas, kas tiek ražota, bet pārējais paliek dažādos atlikumos – skaidās, šķeldā.
#15/32
Tālāk automātiskais dēļu pakotājs tos saliek pakās. Cilvēkam tikai jāieliek starplikas aiz katras rindas, jo mateirāls tālāk dosies uz žāvēšanas kalti, kur process norisinās vidēji 5 dienas, kamēr materiāls sasniedz 16-18% mitruma līmeni.
#16/32
Pēc žāvēšanas kokmateriāli tiek ēvelēti ar ātrgaitas ēveli un marķēti atbilstoši to stipruma klasei.
#19/32
Izejvielās tiek izmantoti tikai SIA «Vārpas 1» iegūtie koksnes atlikumi.
#20/32
«Vārpas 1» pārdod «Adeptus Renewable Energy» šķeldu, bet «Adeptus Renewable Energy» pārdod savu saražoto siltumu, ko «Vārpas 1» izmanto kokmateriālu žāvēšanā. Siltums tiek izmantots 100% apmērā un nodrošina kokmateriālu žāvēšanu 24 stundas diennaktī.
#21/32
Elektrība tiek ražota, izmantojot divu moduļu koģenerācijas staciju elektroenerģijas un siltuma ražošanai no dabīgās koksnes šķeldas.
#22/32
Šķelda tiek izžāvēta līdz 10%, tad sabērta tvertnēs, no kurām tā automātiski tiek padota uz iekārtām.
#24/32
Stacijā nepieciešams tikai viens cilvēks – operators, kas pieskata iekārtu darbību.
#25/32
Process ir nepārtraukts un vienā mēnesī vidēji tiek saražotas 200 Mwh elektroenerģijas un 500 Mwh siltumenerģijas.
#27/32
Ražošanas process sākas ar šķeldas un skaidu žāvēšanu, tad šķeldas un ēveļskaidu smalcināšana.