Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties Jelgavas uzņēmuma Karameļu darbnīca ražošanas procesos, un apskatīt, kā tiek izgatavotas dažādu krāsu karameles.
SIA Karameļu darbnīca dibināta 2014.gada martā, stāsta kompānijas valdes locekle Ilze Priževoite. Tajā laikā viņas māsa bija reģistrējusies kā mājražotāja un izgatavoja karameles. Pieprasījums pēc tām bija liels, taču tolaik normatīvie akti neļāva mājražotājam realizēt preci caur sadarbības partneriem, tādēļ tika pieņemts lēmums dibināt SIA.
2014.gada septembrī uzņēmums sāka sadarboties ar partneriem, kas izplatīja preci, un jau pirmo gadu uzņēmums noslēdza ar peļņu. 2015.gadā uzņēmums veica investīcijas – iegādājās nekustamo īpašumu Jelgavā, izremontēja un, neskatoties uz lielajiem ieguldījumiem, arī gadu noslēdza gadu ar peļņu.
«Pirmajā gadā mūsu prioritāte bija atpazīstamība, jo sākotnēji šādas karameles neviens vēl nezināja un jauca ar pogām, sukādēm un visu ko citu. Taču ar laiku kļuvām atpazīstami,» stāsta I. Priževoite.
Pērn kompānija arī orientējās uz sarunu sākšanu par eksportu, atrada eksporta partnerus, bet patlaban sarunas ir procesā.
2016.gadā atvērta atklātā tipa darbnīca, par kuru ir ievērojama interese no klientiem. Tajā apmeklētāji var klātienē vērot karameļu tapšanas procesu un izgatavot karameles paši.
Nākotnē plānots piedāvājumu papildināt. Ideālā variantā ražotājam vajag ik gadu klientiem sarūpēt divus jaunus produktus, piebilst I. Priževoite.
«Ar produktu izdomāšanu mums nav nekādu problēmu, taču, ņemot vērā, ka mēs neliekam nekādus papildus konservantus, ir struktūra. Ja tas ir zefīrs, lai tas nezaudē savu struktūru, vai, ja tā ir mīkstā karamele, lai tai ir nepieciešamā struktūra. Tādēļ tas ir ilgstošs darbs – testēšana, kāds produkts kļūst ilgākā laika periodā,» viņa uzsver.
«Konkurenti mums ir parādījušies, taču tā ir tāda forša stibiņa, kas liek mazliet veiklāk kustēties. Īpaši konkurenci neizjūtu, bet tik daudz izjūtu, ka tā neļauj slinkot,» piebilst I. Priževoite.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top karameles!
#6/46
Silikona pamatne nepieciešama, lai vienkāršāk paceltu masu.
#9/46
«Pēc tam pievieno krāsu. Mūsu darbnīcā var atrast tikai trīs krāsas, kaut arī mūsu karameļu krāsas ir ļoti daudz un dažādas,» viņa piebilst.
#10/46
Zaļo krāsu veido spinātu-nātru ekstrakts, dzelteno – dabīgais beta karotīns, bet sarkano – melnā burkāna sula.
#11/46
«Kāpēc toņi ir tik dažādi, kaut arī krāsas ir tikai trīs? Tas ir tādēļ, ka karameļu masai, tāpat kā citām masām, kuļot un bagātinot ar skābekli, masa kļūst apjomīgāka un gaišāka,» skaidro darbnīcas vadītāja.
#12/46
Līdz ar to no sarkanās krāsas var iegūt visus rozā toņus un ar citām krāsām ir līdzīgi.
#13/46
Visas gaišo toņu karameles vienmēr ir kraukšķīgākas, bet piesātinātāko toņu karameles vairāk līdzināsies ledenēm.
#16/46
Karameļu darbnīcā izgatavo 30 veidu karameles, un to vidū dažādas neparastas garšas, piemēram, priežu čiekuru sīrupa, arī ingvera, rabarberu, cidoniju, plūmju un citas.
#22/46
Karameļu darbnīcā izgatavo 30 veidu karameles, un to vidū dažādas neparastas garšas, piemēram, priežu čiekuru sīrupa, arī ingvera, rabarberu, cidoniju, plūmju un citas.
#38/46
Lai izveidotu mazāka izmēra karameli, meistari izstieps lielo karameli aptuveni 50 metrus garu.
#40/46
Kolektīvā kopumā strādā 12 cilvēki. Pēc I. Priževoites teiktā, būtiski ir saglabāt roku darbu.
#42/46
Puiši spēj saražot aptuveni 100 kilogramu karameļu dienā, un, tādēļ, ka viss process ir roku darbs, ja viens cilvēks ir apslimis un neierodas darbā, ražošanas apjomi ievērojami sarūk.