Lai piedāvātu patērētājiem veselīgus produktus ar augstu pievienoto vērtību, piena pārstrādes uzņēmums Food Union šā gada pavasarī paplašināja zīmola Valmiera produktu piedāvājumu ar vairākiem jaunumiem.
Starp tiem ir arī Valmiera Grieķu jogurts ar 0% un 2% tauku saturu.
Raksta galerijā skatāms, kā top šis produkts!
Investīciju apjoms, kas bija nepieciešams, lai palaistu produkciju tirgū, ir ap 30 tūkstošiem eiro.
Jaunie Valmiera Grieķu jogurti tiek gatavoti no Latvijā ražota piena, pievienojot īpašas pienskābes baktērijas. Tie ir 100% dabīgi produkti bez pievienotā cukura, informē ražotājs.
Jaunais Valmiera Grieķu jogurts tiek gatavots pēc īpašas piena apstrādes metodes.
#1/13
Lai pagatavotu Valmiera Grieķu jogurtus, vispirms piens no Latvijas zemnieku saimniecībām tiek iepildīts nepasterizēta piena uzglabāšanas cisternās. Skaties nākamo galerijas foto.
#2/13
Šajās iekārtās notiek piena normalizācijas process jeb tā sagatavošana ar 2% vai 0% tauku procentu. Skaties nākamo galerijas foto.
#3/13
Iekārtas, kurās notiek piena normalizācijas process jeb tā sagatavošana ar 2% vai 0% tauku procentu.
Šajā posmā normalizētajam pienam tiek pievienots jogurta ieraugs. Raudzēšanas tvertnēs ieraudzētais piens jāiztur vairākas stundas, līdz izveidojas viendabīgs jogurts. Skaties nākamo galerijas foto.
#4/13
Pēc tam jogurta masa nonāk īpašā ultrafiltrācijas iecirknī, ar kura palīdzību produkts iegūst savu blīvo struktūru un labās īpašības. Tieši pateicoties ultrafiltrācijas metodei, jogurtā koncentrējas visas vērtīgās piena sastāvdaļas, tai skaitā augstais olbaltumvielu jeb proteīna daudzums. Skaties nākamo galerijas foto.
#6/13
Šeit redzams jau gatavā jogurta pildīšanas process, kura laikā fasēšanas iekārta noteiktu produkta daudzumu – 370 g – iepilda glāzītēs. Skaties nākamo galerijas foto.
#8/13
Pēc tam glāzītes tiek hermētiski noslēgtas ar folija vāciņu, to cieši piekausējot. Noslēgumā produkcija tiek aizvākota ar plastikāta vāciņiem, kas patērētājiem nodrošina ērtu atvēršanu un aizvēršanu, ja produkts netiek izlietots vienā reizē. Skaties nākamo galerijas foto.
#9/13
Pēc produkta iepildīšanas un aizvākošanas, glāzītes pa transportlenti nonāk fasēšanas cehā. Skaties nākamo galerijas foto.
#12/13
Priekšpēdējais ražošanas posms – produkti no lentes tiek pārlikti kartona kastēs (pa 6 produktiem katrā) uzglabāšanai un tālākai nogādāšanai uz veikaliem. Skaties nākamo galerijas foto.