Mušļu un putru ražotājs SIA Felici (zīmols Graci) šo gadu sācis ar milzīgu attīstības lēcienu, jo uzņēmums pārgājis citā attīstības pakāpē. Ja pirmos piecus darbības gadus produkti tika ražoti ar rokām, tad tagad teju viss notiek mehanizēti. Uzņēmums investējis 600 tūkst. eiro un izveidojis 750 m² plašas ražošanas telpas Ādažos.
Projekts tapis sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu. Līdz ar ražotnes izveidi uzņēmumam būs iespēja desmitkāršot ražošanas jaudu, kas dod iespēju atvērt plašāk durvis eksporta virzienā. Ja līdz šim lauvas tiesa Graci produktu nonāca pie patērētājiem Baltijas valstīs, tad 2018. gadā uzņēmums iecerējis, ka apgrozījumā 50% veidos eksports.
#2/35
Izejvielas tiek iepirktas lielos apjomos un novietotas uzņēmuma noliktavā, ražošanas posma sākumā. «Lai cik liela būtu telpa, šķiet tā vienmēr būs par mazu,» smej SIA Felici (zīmola Graci) līdzīpašniece Alise Balgalve.
#3/35
No noliktavas tiek paņemtas izejvielas un tās tiek nogādātas uz ražošanas sākuma bāzi, kurā notiek katra produkta sastāvdaļu precīza iesvēršana un pēc tam samaisīšana saskaņā ar receptūrām. Pirmajā posmā notiek arī pirmā kvalitātes kontrole izejvielām pēc smaržas, krāsas, konsistences.
#5/35
Maisīšana notiek divos dažādos mikseros. Abi divi tie ir veidoti no izpulēta metāla, lai tas ir gluds un spīdīgs kā spogulis. Tas ir farmācijas mikseris, lai neviena detaļa nepielīp pie miksera sienām.
#6/35
Katram produktam maisīšanas cikls atšķiras un tas var ilgt no vienas līdz sešām minūtēm. Mikserim ir jābūt pietiekami saudzīgam, lai neviena no sastāvdaļām netiktu salauzta. Dažas sastāvdaļas nepieciešams maisīt uz riņķi, bet citas uz priekšu un atpakaļ.
#7/35
Kopumā visos Graci produktos (mušļos, putrās un siltajās maltītēs) ir ap 80 sastāvdaļu. Katrā produktā izejvielu apjoms svārstās, lai panāktu vēlamo uzturvērtību, garšu, smaržu, aromātu un konsistenci.
#9/35
Pēc tam produkts, vienmērīgi maisot, iekrīt uz riteņiem vadāmā tvertnē. «Tās ir detaļas, kuras vēl var padarīt automātiskas, jo patlaban šajā posmā ir nepieciešams roku darbs, gan dozējot sastāvdaļas, gan tās ieberot mikserī, gan kādam darbiniekam ir zem miksera jāpiestumj uz riteņiem vadāmā tvertne,» skaidro Graci līdzīpašniece Alise Balgalve.
#11/35
Pēc gravitācijas principa produkta sastāvdaļas iekrīt ražošanas iekārtas ailēs, kas pēc tam visu virza tālāk pa konveijeru uz augšu. Elevators ir gandrīz 5 m augsts.
#12/35
Šī ir stāvpaku līnija, kur sastāvdaļas pakās pildās pēc karuseļa principa. Karuselim ir vairākas «pieturas», kur katrā notiek cita darbība un karuseļa beigās paciņa nonāk uz konveijera, kas to virza tālāk.
#13/35
Pēc tam produkts nonāk uz konveijera, kas kontrolē katras paciņas svaru.
#14/35
Ātri un augstas precizitātes svari dozē devu, liekot dažādas kombinācijas. Svariem tika izveidota speciāla programmatūra, lai tie spētu gala produktu uztaisīt pēc iespējas vienmērīgāku. Pie svariem atrodas kamera, kas ļauj operatoram novērot produkta pietiekamību un pareizu kustību.
#15/35
Pēc tam katra paciņa iziet caur rentgena ierīci, kas kontrolē to, lai ikvienā pakā būtu tikai tās sastāvdaļas, kādas ir pēc receptūras paredzētas. Ir dažādi riski, jo, piemēram, rozīnēs mēdz būt akmeņi. Tāpat rentgens konstatē vai siltajās maltītēs ir iekšā iešķirota karotīte vai nē. Rentgens tāpat kā svari ir vienas no gudrākajām pārtikas ražošanas ierīcēm ne tikai Graci ražotnē, bet industrijā kopumā.
#16/35
Kastē sakrīt brāķi. «Konstatējam arī brāķus, bet tas vairāk saistīts ar to, cik labi tiek aizlīmēts iepakojums. Ražojam tikai mēnesi un vēl mācāmies strādāt un pielāgoties iekārtām,» atzīst Graci līdzīpašniece Alise Balgalve.
#17/35
Pēc tam, kad paciņas tiek safasētas lielākās kastēs, tās novieto uz paliktņa, satin plēvē un novieto gatavās produkcijas noliktavā, kur tās gaida savu kārtu, kad tiks aizvestas līdz pasūtītājam. Šajā pašā laikā gatavo produktu ievieto virtuālajā noliktavā, kurā tas gaida kvalitātes akceptu par pārdošanu.
#18/35
Rūpnīcā ir trīs ražošanas līnijas – vienā top mušļi un putras stāvpakās, otrā gatavās maltītes, trešajā – produkti cilindru iepakojumos.
#19/35
Pārsvarā tirgū esošajiem mušļiem un putrām sastāvā ir līdzīga izmēra izejvielas. Graci vēlas produktos savietot pēc iespējas vairāk uzturvielu, līdz ar to tie tiek bagātināti ar dažādiem superproduktiem, piemēram, ķirbi ar visu mizu, spinātiem, linsēklām, uzpūstām kvinojām u.c. dažāda blīvuma sastāvdaļām, kuras nevar ražot ar vienu metodi un ātrumu.
#20/35
Ražošanas līnija, kurā top gatavās maltītes. Sākumā maltīšu iekārtā ir tornītis ar tukšajiem trauciņiem. Vispirms tajā tiek ielikta karotīte un pēc tam trauciņā iebirst iepriekš sadozētas produkta sastāvdaļas. Pēc tam trauciņam tiek uzlikts caurspīdīgs vāciņš, kas perfekti pieguļas iepakojumam. Gatavo maltīšu ražošanas pēdējais posms ir kartona vāciņa uzlikšana.
#24/35
Katras darba dienas beigās visas ražošanas iekārtas tiek mazgātas un dezinficētas. Tas jādara arī brīdī, kad tiek nolemts ražošanas līnijā palaist jaunu produktu. Nolūkā atvieglot ražošanas procesu, katru dienu iekārtās tiek maisīts un gatavots vienas garšas produkts.
#25/35
Produktu attīstības laboratorijā notestē esošos produktus un rada jaunus, kā arī sagatavo paraugus, ko nogādā testēt ārējās laboratorijās. Laboratorijā ir dažādi svari – mitruma, laboratorijas svari un sieti.
#26/35
Ražošanas procesā visi produkti obligāti iziet cauri svara kontrolei un rentgenam, lai pārliecinātos par katras paciņas satura kvalitāti. No katras partijas tiek ņemti produkta paraugi kvalitātes izvērtēšanai. Pēc kvalitātes vadītājas akcepta produktus virtuāli pārvirza uz noliktavu, kur drīkst realizēt pasūtītājam.
#27/35
«Ražotnes izveide bija loģisks solis gan kapacitātes palielināšanas, gan ekonomisko apsvērumu dēļ. Tagad ar to pašu cilvēku skaitu un palīgierīcēm spējam saražot desmit reizes lielāku produktu apjomu,» atklāj SIA Felici (zīmols Graci) līdzīpašnieki Alise Balgalve un Krišjānis Brehmanis.
#28/35
Līdz ar ražotnes atvēršanu uzņēmums veicis arī zīmola rebrendingu, izveidojot jaunus iepakojumus un uzlabojot produktu sastāvu.
#29/35
Patlaban veikalos pieejami sešu veidu Graci mušļi, četru veidu putras un sešu veidu ātri pagatavojamās maltītes.
#30/35
Galvenais produkta uzdevums ir būt funkcionālam, proti, palīdzēt sasniegt patērētājam konkrētu veselības mērķi. Piemēram, tievēt vai uzņemt lielāku devu proteīna. Produktiem uzturvērtības un garšas ziņā ir jāspēj apmierināt patērētāja vēlmes.
#31/35
Izejvielas pārsvarā uzņēmums iepērk no Latvijas piegādātājiem un Graci vismaz pagaidām par to trūkumu nesūdzas.
#32/35
«Kopumā Latvijā brokastu mušļi un putras ir augšupejošs tirgus. Ja agrāk latvietis vidējais brokastīs ēda sviestmaizi vai omleti, tad tagad tendence mainās un izvēle notiek par labu arī mušļiem un putrām, kā tas ir citviet pasaulē,» atklāj SIA Felici (zīmols Graci) līdzīpašniece Alise Balgalve.
#33/35
Līdz ar ražotnes izveidi mušļu un putru ražotājs Graci desmitkāršo ražošanas jaudu.
#34/35
Pirmos piecus darbības gadus uzņēmumā produkti tika ražoti ar rokām, bez iekārtu palīdzības, bet tagad teju viss notiek mehanizēti.