Latvijas ražotāja Dzintars vārds daudziem raisa asociācijas ar ceriņu smaržām, krēmu Niveja vai Dzintariņš, taču Db.lv šonedēļ piedāvā ielūkoties Uni - balzama lūpām - ražošanas procesā.
Šī balzama lūpām ražošanu Dzintars uzsāka 1996. gadā, laika gaitā tā receptūra ir nedaudz mainījusies, un pašlaik Uni tiek ražots no 21 sastāvdaļas. Tā sastāvā ietilspt pēc šokolādes smaržojošais kakao sviests, karanaubas vasks, lanolīns (aitu tauku pāstrādes produkts), UV filtri, kokoseļļa, smiltsērkšķu eļļa, rīcīneļļa, E vitamīns, A vitamīns u.c.
Uni tiek eksportēts uz Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Lietuvu, Igauniju, Kazahstānu, Turkmenistānu, Moldāviju, Armēniju, Kirgistānu un Lielbritāniju, zināja stāstīt uzņēmuma pārstāve Elīna Lukjanoviča. Kopumā eksportēti tiek aptuvnei 10% no kopējiem saražotā lūpu balzama apjomiem, savukārt pašmāju tirgū paliek atlikušie 90%. E. Lukjanoviča skaidro, ka šī ir viena no mazākājām eksporta un Latvijas tirgus attiecībām no visiem Dzintara produktiem. Viņa norāda, ka eksporta tirgos Uni un tā līdzinieks Sports ir diezgan dārgi produkti, tādēļ to tirgošanas apjomi ārvalstīs nav tik lieli.
Vienā darba maiņā, kas ilgst astoņas stundas, var saražot aptuveni 15 tūkstošus gabalu šī lūpu balzama. Tiesa gan, pārsvarā vienā dienā tiek ražotas vairākas lūpukrāsas un balzami. Uni līdzinieks ir balzams lūpām Sports. Kopumā ik gadu tiek saražoti aptuveni 490 tūkstoši šo balzamu lūpām. A/s Dzintars Dekoratīvās kosmētikas ražošanas nodaļas vadītāja Mārīte Savicka zināja stāstīt, ka, piemēram, pērn tika saražoti 295 tūkstoši Uni lūpu balzama un 195 tūkstoši Sports.
A/s Dzintars atrodas Rīgā, Mālu ielā 30. Uzņēmums 2012. gadā apgrozīja 5,62 miljonus latu (astoņus miljonus eiro), un gads tika noslēgts ar zaudējumiem 160,7 tūkstošu latu (228 tūkst. eiro) apmērā. Vidēji uzņēmumā 2012. gadā strādāja 410 darbinieki. Uzņēmuma valdē darbojas tās priekšsēdētājs Iļja Gerčikovs, kā arī valdes locekles - Dagnija Dombrovska, Olga Gurova, Mārīte Savicka un Jeļena Vītola. I. Gerčikovs uzņēmumu vada kopš 1974. gada.
Dzintars ir viens no vecākajiem kosmētikas ražošanas uzņēmumiem Eiropā. Par kompānijas dzimšanas gadu oficiāli tiek uzskatīts 1849. gads, kad tika dibināta Heinriha Ādolfa Brigera ziepju un parfimērijas fabrika, kas ražoja ziepes, sveces un veica nenozīmīga daudzuma smaržu un odekolonu iepildīšanu no Francijas ievestām gatavām kompozīcijām. Ar pašreizējo kompānijas nosaukumu Dzintars ir pazīstams kopš 1951. gada, kad tika pārveidota fabrika Mētra.
#1/50
Šonedēļ Db.lv piedāvā ielūkoties, kā tiek ražotas higiēniskās lūpukrāsas «Uni» parfimērijas un kosmētikas ražošanas uzņēmumā Dzintars.
#2/50
Šobrīd vienā lūpu balzāmā ir 21 sastāvdaļa. Attēlā redzams kakao sviests, kurš nāk no Āfrikas un tiek iepirkts no kāda Vācijas uzņēmuma. Kakao sviests ir ikvienas Dzintars lūpukrāsas sastāvā, un ir viena no lūpukrāsas vai lūpu balzama pamatsastāvdaļām. Kakao sviests ir augu sviests, kas ietilpst kakao pupiņu sastāvā (55%). Šī sastāvdaļa aizpilda zudušos ādas taukus, mitrina, mīkstina un dziedē.
#3/50
Tāpat svarīga sastāvdaļa ir karanaubas vasks, kurš kosmētikas ražošanā galvenokārt tiek izmantots kā struktūru veidojošs komponents.
#4/50
Lūpu balzama Uni sastāvā ietilpst arī lanolīns (aitu tauku pāstrādes produkts), UV filtri, kokoseļļa, smiltsērkšķu eļļa, rīcīneļļa, E vitamīns, A vitamīns u.c. sastāvdaļas.
#5/50
Visas sastāvdaļas tiek nosvērtas atbilstoši receptūrai.
#6/50
Cieto izejvielu kausēšanas katli. Vispirms notiek cieto komponentu kausēšana, pēc tam tiem tiek pievienoti vitamīni un smaržas kompozīcija.
#7/50
Pēc tam notiek sastāvdaļu kausēšana un vārīšana. Katlā (pa labi) parasti notiek lūpu balzama vārīšana, savukārt otrā, mazākajā katlā (pa kreisi) tiek vārīta lūpukrāsa Kredo. Katla ietilpība, kurā tiek vārīts Uni balzams lūpām, ir līdz 60 kilogramiem.
#8/50
Dekoratīvās kosmētikas ražošanas nodaļa atrodas Mārītes Savickas pārziņā. Viņa a/s Dzintars darbojas 42 gadus, savukārt dekoratīvās kosmētikas ražošanas vadītājas amatā - kopš 1997. gada.
#9/50
Jebukas lūpukrāsas kausēšanas, vārīšanas process kopumā ilgst aptuveni četras stundas.
#10/50
Šeit redzams katls, kurā tiek vārīta lūpukrāsa Kredo, 601. tonis.
#12/50
Iekārtas Dzintars dekoratīvās kosmētikas ražošanas cehā.
#13/50
Iekārtas Dzintars dekoratīvās kosmētikas ražošanas cehā. Pēc tam, kad lūpukrāsas vai lūpu balzama masa ir sagatavota - savārīta, vienu diennakti tā atrodas speciālā telpā. Pirms padošanas uz fasēšanu tiek veiktas arī dažādas analīzes.
#14/50
24 stundu laikā lūpu balzama masa jau ir paguvusi sacietēt, tādēļ pirms padošanas uz fasēšanu, tā atkal tiek izkausēta. Šķidrā veidā tā tiek iepildīta attēlā redzamajā tvertnē, kas ir Uni fasēšanas procesa sākums.
#15/50
Kopumā fasēšanā piedalās pieci cilvēki. Tādējādi lūpu balzama fasēšana notiek daļēji automatizēti un daļēji - izmantojot roku darbu.
#16/50
Atkausētā masa tiek iepildīta lūpu krāsas formās, kas izvietotas uz iekārtas rotācijas apļa.
#17/50
Attēlā redzams rotācijas apļa posms. Tajā iepildītie lūpu balzami atdziest aptuveni četru minūšu laikā, sasalstot «pa ceļam» uz nākamo fasēšanas posmu speciālā ledusskapī. Vienā rotācijas aplī ir 180 lūpukrāsu formiņas.
#18/50
Nākamais posms ir nu jau sasalušā lūpu balzama «iesišana» plastmasas iepakojumā.
#19/50
Šādi izskatās balzams lūpām, kas jau ir daļēji iepakots - fasēšanā atlikuši vien daži posmi, kuros lielākā nozīme būs piecu darbinieču roku darbam.
#20/50
Dzintars darbinieces novērtē balzama lūpām vizuālo izskatu. Ja balzams nav ieskrāpēts vai to «nerotā» kāds cits defekts, daļēji safasētais produkts var tikt likts uz nākamās līnijas.
#22/50
Tie lūpu balzami, kas tiek uzskatīti par brāķi, tiek kausēti atkal. Vienā maiņā no saražotiem 15 tūkstošiem lūpu balzamu un lūpukrāsu aptuveni 10 - 20 ir brāķi, zināja stāstīt Dekoratīvās kosmētikas nodaļas vadītāja M. Savicka.
#24/50
Pēc tam, kad brāķi atlasīti, daļēji safasētie balzami lūpām dodas atkal siltumā. Pēdējais «siltais» posms vajadzīgs, lai balzams lūpām iegūtu pievilcīgāku formu un lai ap to izveidotos apvalciņš.
#25/50
Pēdējais kausēšanas posms - balzama apvalciņa veidošana.
#26/50
Tad balzams lūpām tiek vēlreiz vizuāli novērtēts un tam tiek likta virsū otra iepakojuma daļa - vāciņš. Uni plastmasas iepakojuma ārējo - oranžo - daļu ražo tepat Dzintara plastmasas cehā, savukārt iekšējo iepakojuma daļu, kas nodrošina to, ka lūpu balzamu ar rokas kustību var izbīdīt laukā, uzņēmums pasūta Ķīnā.
#27/50
Uni ir izteikts sezonas produkts. Tās ražošanas apjomi svārstās no 10 tūkstošiem gabalu vasaras mēnešos līdz 60 tūkstošiem gabalu ziemas mēnešos.
#28/50
Kopumā vienā maiņā, kas ilgst astoņas stundas, tiek saražoti aptuveni 15 tūkstoši lūpu balzama. Tiesa gan, vienas maiņas laikā parasti netiek ražots tikai viens produkts.
#31/50
Kopumā Dekoratīvās kosmētikas nodaļas ražotnes platība ir aptuveni 3000 kvadrātmetru.
#32/50
Safasēts balzams lūpām. Tagad produktam ir jāuzlīmē derīguma termiņš un svītrkods.
#36/50
Uzlīme, uz kuras tiks norādīts lūpu balzama derīguma termiņš. Uni iesaka izlietot 30 mēnešu laikā pēc tā ražošanas.
#43/50
Kastēs sapakoti lūpu blazami gatavi doties uz veikaliem. Tiesa gan, pēc tam tiek veiktas dažādas analīzes, tādēļ līdz nonākšanai veikalu plauktos, jāietur pauze vienas līdz divu nedēlu garumā.
#44/50
Dzintara lūpu balzamu saime - galvenā atšķirība starp Uni un Sports ir krāsas pigmentā un smaržas kompozīcijā.
#45/50
Kopumā Dekoratīvās kosmētikas nodaļā ražo vairāk nekā 200 dažādas lūpukrāsas, piemēram, Kredo ir 87 dažādi toņi.