Biznesa portāls Db.lv viesojas pie ēveļskaidu produktu ražotājas SIA Cewood.
Investējot 5 miljonus eiro, SIA Cewood Jaunlaicenē izveidojusi Baltijā vienīgo cementēto koka ēveļskaidu plātņu ražotni.
Plātnes sastāv no 100% dabīgiem materiāliem – koka skaidām, cementa un ūdens, vienlaikus cements nodrošina to augstos ugunsdrošības rādītājus.
Pieprasījuma un augstākas pievienotās vērtības dēļ uzņēmums lielāko uzsvaru liek uz dekoratīvo griestu, sienu plātņu ražošanu. SIA Cewood ražoto akustisko plātņu risinājumi uzlabo telpu akustiku, interjera dizainu, rada kokam raksturīgo mājīgumu un siltumu, palīdz regulēt telpu mitruma līmeni, tāpēc tās izmanto birojos, skolās, sporta zālēs, skaņu ierakstu studijās, industriālās telpās, arī šautuvēs, kur nepieciešama skaņas izolācija un trokšņu absorbcija. Uzņēmums ražo gan konstrukciju plātnes (karkasu māju būvniecībai, jumtu un starpstāvu pārsegumiem, pagrabiem, industriālajām un ražošanas telpām, kā arī paaugstināta mitruma telpām – baseiniem u.c.), gan dekoratīvās – akustiskās plātnes (griestiem, sienām, interjera dizainam).
SIA Cewood valdes loceklis Ingars Ūdris norāda, ka šogad bija plānots ražošanas un pārdošanas apjomu dubultot, salīdzinot ar 2017.gadu, ko ir izdevies sasniegt jau septembrī. 2017.gadā tika saražota produkcija 5237 m3 apjomā, bet šā gada astoņos mēnešos - jau 6864 m3, un līdz gada beigām šis apjoms varētu sasniegt pat 11 000 m3. Šie labie rādītāji atspoguļosies neto apgrozījumā, kas pērn bija 1,28 miljonu eiro apmērā, bet šogad jau tiek plānots trīs miljoni eiro. Arī nodarbināto skaits pašlaik ir tuvu 70, bet pērn bija 35. Pērn uzņēmums ir bijis viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem novadā, jo kopumā samaksājis vairāk nekā 215 000 eiro.
#1/22
Viss sākas ar izejvielām. Tiek iepirkta nemizota egles apaļkoksne, kas tiek nomizota un sakrauta kaudzēs.
#2/22
Nozares specifika - apaļkokam bez mizas dabīgos apstākļos ir jāžūst vismaz sešus mēnešus, tāpēc uzņēmuma noliktavā nepārtraukti ir aptuveni 4000 m3 egles apļkoksnes.
#5/22
Bluķīši tiek padoti uz ēveli, kur tie tiek saēvelēti jeb sarīvēti smalkās un garās ēveļskaidās. Ēvele līdzinās lielam virtuves kombainam, kur mājas apstākļos tiek rīvēti dārzeņi, bet šeit tiek “sarīvēts” koks.
#6/22
Smalkā skaida pa konveijeru nonāk galvenajā ražošanas cehā, kur tā vispirms tiek samitrināta.
#7/22
Pēc izstrādātas receptūras mitrā skaida tiek sajaukta ar atbilstošu daudzumu cementa un gatavā masa tiek ieklāta atbilstoša biezuma formās. Katram plātnes biezumam ir savs īpaši izgatavots formu komplekts.
#9/22
Ieformētais materiāls tiek rūpīgi sakārtots formā, lai plātne sanāktu viendabīga un ar atbilstošu blīvumu.
#10/22
Saformētā masa tiek sagriezta pa formām un tiek veikta pirmā kvalitātes kontrole, lai mazinātu dažādus iespējamos defektus.
#12/22
Lai plātnes iegūtu sākotnējo cietību, tās zem sloga tiek novietotas pirmajā žāvēšanas kamerā, kur tās nostāv apmēram 24 stundas.
#13/22
Kad plātnes ir sasniegušas sākotnējo cietību, tās tiek izsistas no formām un sakrautas uz paletēm.
#14/22
Plātnes vēl nav gatavas, jo pēc izformēšanas, tās nonāk nākamajā žāvētavā, kur dabiskos apstākļos, telpā ar mitruma savākšanu tās nostāvas 3 – 4 nedēļas, lai plātne pilnībā sacietētu un cements pabeigtu savu rekciju.
#15/22
Konstruktīvās jeb celtniecības plātnes pēc dabīgās žāvēšanas ir gatavas nosūtīšanai klientiem, bet akustiskās jeb dekoratīvās plātnes tiek padotas uz piespiedu konveijera tipa kalti, kur apmēram 70 - 80 grādu temperatūrā vairākās stundās plātnes tiek izžāvētas līdz iekštelpai atbilstošam mitrumam.
#16/22
Visas akustiskās jeb dekoratīvās plātnes pēc kaltes nonāk pēcapstrādes cehā, kur tās tiek kalibrētas jeb noslīpētas vajadzīgajā biezumā, tiek apzāģētas, sagrieztas vajadzīgajos izmēros, profilētas.
#17/22
Pieaug pieprasījums pēc plātnēm, kas ir krāsotas rūpnīcā, nodrošināt visaugstāko krāsojuma kvalitāti.
#20/22
Produkcija tiek krauta uz paletēm un iepakota tā, lai mazinātu bojājumus transportēšanas laikā.