Pagājušajā gadā ieviestie ražotāja Tukuma piena Baltais biezpiena sieriņi palīdzējuši Tukuma pienam dubultot pādošanas apjomus biezpienu sieriņu segmentā. Šonedēļ rubrikā Kā top? piedāvājam aplūkot, kā tiek ražots Tukuma piena biezpienu sieriņu līderis - Skudru pūznis.
Kopumā no visa Tukuma pienā saražotā produktu apjoma biezpiena sieriņi veido nepilnus desmit procentus, stāstīja uzņēmuma vadītājs Ints Poškus. Tuvākajā nākotnē paredzēts modernizēt biezpiena sieriņu ražošanas iekārtu, palielinot ražošanas jaudu, kas pašlaik ir 150 kilogrami biezpiena sieriņu vienā stundā, kā arī ieviest jaunas garšas līdztekus jau esošajam Skudru pūznim, Kartupelim un Medus kūkai. I. Poškus pauž cerību, ka tādējādi varētu biezpiena sieriņu ražošanas un pārdošanas apjomus atkal dubultot.
Biezpiena gardumi tiek pārdoti arī kaimiņzemē Krievijā, kur pašlaik tie tiek tirgoti ar tādu pašu zīmolu kā Latvijā. «Pašlaik Krievijā biezpiena sieriņi nonāk ar tādu pašu preču zīmi kā Latvijā. Sadarbības partneri vēlējās, lai Krievijā produkts ir tāds pats kā Latvijā, lai to var atpazīt kā ārvalstu preci un skaidri redzēt, ka tas nav vietējais ražojums, jo Krievijā pircēji vairāk uzticas ievestajiem produktiem,» stāsta Tukuma piena direktors. Pašlaik, kad Latvijas uzņēmuma ražotā produkcija ir kaimiņu tirgū «vairāk vai mazāk» pazīstama, tiek domāts izveidot arī speciālu dizainu tieši Krievijas tirgum. I. Poškus arī norāda - eksportam pašlaik ir tendence augt. Eksportēti visi astoņi Tukuma pienā ražoto biezpiena sieriņu veidi.
Tāpat tuvāko gadu laikā Kurzemes uzņēmums vēlas sevi pieteikt kaimiņu lietuviešu tirgū. Kā veiksmīgu leišu produkcijas tirdzniecības piemēru Latvijā I. Poškus min preces ar zīmolu Annele. «Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju domā, ka zīmols Annele ir vietējais Latvijas produkts, lai gan tas ir patiesībā Lietuvā ražots. Spriežot pēc preču apjoma veikalu plauktos, zīmolam diezgan labi šeit iet,» pauda I. Poškus.
Mazākos apjomos nekā Krievijā Tukuma piena biezpiena sieriņus ved arī uz Īriju un Lielbritāniju. Tiesa gan, tur tie tiek tirgoti mazākos veikaliņos un pārsvarā pircēji ir šajās valstīs dzīvojošie bijušo Padomju savienības valstu iedzīvotāji.
Kopumā latviešus var saukt par lieliem biezpiena sieriņu ēdājiem, kādi citur pasaulē vēl būtu jāpameklē. Pētījumi par to, kāds ir vidējais biezpiena sieriņu ēdājs Latvijā gan nav veikti - visticamāk, ka tos iecienījuši gan mazi bērni, gan pieauguši vīrieši, uzskata I. Poškus. Līdzīga aina varētu būt vērojama arī citās bijušās Padomju savienības telpas valstīs, savukārt pilnīgi pretēja aina vērojama, piemēram, Eiropas dienvidos. «Dienvidvalstīs – Itālijā, Spānijā, Francijā, sieriņus piedāvāt ir pilnīgi bezcerīgi.Tas ir tādēļ, ka patiesībā stingru robežu starp biezpienu un sieru nemaz nevar novilkt, tādēļ dienvidnieki uztver biezpienu kā ļoti, ļoti svaigu sieru. Tādēļ viņi nekādi nespēj saprast, kā siers var būt salds,» dažādās eiropiešu garšu izjūtas un tradīciju īpatnības skaidro Tukuma piena direktors.
#1/40
Tukuma piena, zīmola Baltais produktu ražotāja, gatavotie biezpiena sieriņi - Kartupelis, Skudru pūznis un Medus kūka ļāvuši uzņēmumam gada laikā biezpienu sieriņu ražošanas un pārdošanas apjomus dubultot. Laikā, kad Db.lv viesojās Tukumā, ražotnē tika gatavoti sieriņi Skudru pūznis, kas arī ir visvairāk tirgotie biezpiena sieriņu gardumi no visiem.
#2/40
«Būtu jāsaka, ka esmu iecienījis biezpiena sieriņus, bet tā būtu diezgan liela nepatiesība,» atzīst uzņēmuma direktors Ints Poškus. Tomēr tas nav traucējis uzņēmumā ražoto biezpiena sieriņu apjomu gada laikā ievērojami palielināt.
#3/40
Biezpiena sieriņa ražošanas process rūpnīcā sākas ar piena pieņemšanu. To uzņēmumam piegādā no 220 zemnieku saimniecībām. Katra piena partija vispirms tiek laboratoriski pārbaudīta - tiek mērīts, piemēram, izejvielas tauku, olbaltumvielu saturs, kā arī saslašanas punkts. Saslašanas temperatūra palīdz konstatēt, ja pienam klāt ir jaukts ūdens, skaidro tehnoloģe Vita Poškus. Viņa gan norāda, ka pēdējā laikā tādi krāpšanās mēģinājumi nav novēroti, un lauksaimnieki ir godprātīgi.
#6/40
Pēc piena analīžu veikšnas notiek piena pasterizācija, samazinot piena tauku saturu. Pēc tam pa caurulēm piens tiek novirzīts uz dažādām piena ražošanas līnijām, piemēram, jogurta vai biezpiena ražošanai. Pasterizācija notiek izmantojot karstu gaisu.
#7/40
Pa caurulēm pasterizētais piens tiek novirzīts dažādām rūpnīcas ražošanas līnijām.
#8/40
Attēlā redzami konteineri, kuros tiek gatavots biezpiens. Biezpiena raudzēšanas process parasti ilgst 10 - 11 stundas. Sūkalas, kas atdalās, ražojot biezpienu, tiek atdotas dzīvniekiem.
#9/40
Pēc raudzēšanas biezpiens tiek sagatavots - šajā procesā tiek izmantots roku darbs.
#10/40
Daļa no šeit sagatavotā biezpiena tiks izmantota arī biezpienu sieriņu ražošanā. Pati biezpiena masa ir visiem biezpiena sieriņiem ir vienāda, taču atkarībā no biezpiena sieriņa veida, tai tiek pievienotas džems, šokolādes gabaliņi vai cepumi. Šajos biezpiena sieriņos nav augu tauku.
#11/40
Attēlā - gatavs biezpiens, kas ir galvenā biezpiena sieriņu sastāvdaļa. Tāpat sieriņa Skudru pūznis tiek pievienoti sasmalcināti cepumi, kondensētais piens un cukurs.
#12/40
Apmēram 20% no Skudru pūžņa masas veido sasmalcināti cepumi. Tie tiek pirkti no Latvijas ražotāja, kuram izejvielas piegādā pats Tukuma piens.
#13/40
Kad biezpiena masa samaisīta ar piedevām, tā tiek likta šajā iekārtā, kas nedaudz līdzinās gaļas mašīnai.
#14/40
Attēlā - biezpiena masa, no kuras tiks izveidots biezpiena sieriņa «korpuss».
#15/40
Biezpiena sieriņu vidiņu formēšana. Iekārtas tvertnē biezpiena masa tiek stumta uz priekšu, «izspiežot» ārā vienādus klucīšus.
#16/40
Pēc biezpiena sieriņu «vidiņu» formēšanas tie nonāk «aukstajā skapī», kur aptuveni 30 minūtes tiem ir jāatdziest. Tikai pēc dzesēšanas var veikt nākamo posmu - biezpiena masas pārklāšanu ar glazūru.
#17/40
Glazūru vāra turpat uzņēmumā. Glazūras sastāvā ir kakao pulveris, cukurs un sviests, tādēļ tā ir mīksta un viegli kūstoša.
#18/40
Šeit atrodas iepriekšējā attēlā redzamā šokolādes glazūra.
#19/40
Kad sieriņi atdzesēti, tos var pārklāt ar glazūru. Tai jābūt vienmērīgai, noklājot katru biezpiena sieriņa malu.
#20/40
Iekārta, kuras jauda ir 150 kilogrami stundā, tiek darbināta katru dienu. Kā norāda tehnoloģe V. Poškus, pašlaik pieprasījums pēc sieriņiem ir asniedzis līmeni, kad to ražošanas jaudu būtu vēlams palielināt.
#21/40
Biezpiena sieriņu pārklāšana ar glazūru. Biezpiena sieriņos 81% veido pati biezpiena masa ar atbilstošajām piedevām, bet pārējais jeb 19% ir šokolādes glazūra.
#22/40
Kakao tiek ražots Vācijā, un ražotāja pārstāvniecība to pārdod Latvijā; savukārt cukurs nāk no dažādām Skandināvijas valstīm vai no Polijas.
#24/40
Pēc tam, kad biezpiena sieriņi ir pārklāti ar glazūru, tiem atkal ir jāatdziest, lai tos varētu iepakot.
#26/40
Kad glazūra sacietējusi, tos ar rokām ņem nost no formēšanas līnijas, lai vēlāk liktu uz fasēšanas līnijas. Šeit tiek izmantots roku darbs, un nākotnē, ieguldot jaunās iekārtās, cerēts šo posmu modernizēt.
#30/40
No iepakojuma iekārta izveido caurulīti, kuras apakšējo malu ar gludekļiem aizkausē ciet. Tādējādi iepakojums ir hermētisks, ļaujot pagarināt realizācijas termiņu.
#31/40
Iepakojums tiek pirkts no Igaunijas uzņēmuma, bet kartona kastes iegādātas no Latvijas kompānijas – Smurfit Kappa Baltic.
#33/40
«Pateicoties desertu sieriņiem, ražošanas jaudas ir izsmeltas un ir jādomā par jaunu ražošanas līniju. Padomā ir arī ieviest jaunas biezpiena sieriņu garšas,» stāsta V. Poškus.
#34/40
Kopumā Tukuma piena ražotnē strādā 270 cilvēki, bet pie biezpiena sieriņu ražošanas līnijas - seši cilvēki.
#38/40
Pēdējais posms ir biezpiena sieriņa ražošanā ir gatava produkta laboratoriska pārbaude.