Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties SIA Pilsakmens ražotnē, kur top akmens virsmas, kamīni un citi izstrādājumi no granīta un marmora.
«Ar akmens apstrādi sāku nodarboties 1994.gadā kā amatnieks akmeņkalis,» stāsta SIA Pilsakmens vadītājs Rihards Mateisons. Tolaik tas bija ļoti ekskluzīvs produkts. Ņemot vērā, ka Latvijā nevienā mācību iestādē nav iespējams apgūt šo amatu, pašam strādājot nācās krāt pieredzi un uzlabot prasmes.
SIA Pilsakmens dibināts 2011.gadā un atrodas Salaspilī. Pēc tam, kad atrastas telpas biznesam, pakāpeniski iegādātas iekārtas un akmens sagataves no Itālijas, Polijas, Čehijas, Ukrainas, Spānijas, Grieķijas un Ķīnas, attīstot biznesu tālāk.
Produkcija tiek tirgota gan Latvijā, gan arī ārvalstīs – Skandināvijā, Vācijā, Anglijā, Francijā. Lielāko daļu pārdošanas apjomu veido tieši Jūrmala un Rīga.
Uzņēmuma pamattirgus ir būvniecība – akmens fasādes, kāpnes, palodzes, grīdas. Kad māja ir gatava, klienti nereti pasūta arī virtuves virsmu, kamīna portālus un citus izstrādājumus.
SIA Pilsakmens veic arī restaurācijas darbus – pērn tas restaurējis Nacionālā mākslas muzeja galvenās kāpnes, bet pirms tam – Tautas frontes muzeja marmora grīdu. Šajā gadā plānots sākt darbu Rundāles pilī.
Var novērot atšķirības dažādu valstu pieprasījumā – kāda ir mentalitāte, tāds ir pieprasījums, viņš piebilst. Tā, piemēram, zviedriem interesē baltas, melnas un pelēkas krāsas.
Gadu gaitā ir izveidojušās zināšanas, kādi materiāli ir pieprasītākie, bet, ja materiāla nav noliktavā, to pasūta pie piegādātāja.
Galerijā augstāk iespējams ielūkoties, kā tiek izgatavotas akmens virsmas!
#2/22
Tālāk tiek veidoti rasējumi un mērījumi objektā. Mērīšanas procesā saskaņo nianses. Pēc tam uzņēmums ar klientu sazinās, lai apstiprinātu pasūtījumu.
#3/22
Šādas plāksnes top sekojoši: valstīs, kur tās ražo, sākotnēji ar milzīgiem instrumentiem un ceļamkrāniem no klintīm izgriež milzīgus akmens blokus, kuru svars sasniedz 20-30 tonnas. Rūpnīcā tos sazāģē plāksnēs 2-3 cm biezumā. Kad tas izdarīts, plāksnēm veic virsmu apstrādi – pulētu, dedzinātu vai ko citu. Tad tās novieto noliktavā un uzņēmumi brauc pasūtīt.
#4/22
Bieži vien akmens ir ar izteiktu dzīslojumu un zīmējumu, tādēļ klientam pašam jāiedziļinās procesā, lai pasūtījums tiktu izpildīts maksimāli atbilstoši.
#5/22
Plāksnes tiek piegādātas no dažādām valstīm gan Eiropā, gan Ķīnas.
#6/22
Tālāk tiek veidoti rasējumi un mērījumi objektā. Mērīšanas procesā saskaņo nianses. Pēc tam uzņēmums ar klientu sazinās, lai apstiprinātu pasūtījumu.
#8/22
Marmoru ārā Latvijā nedrīkst, jo tas ātri vien zaudē pulējumu, lietus, sala iedarbībā tas zūd, un materiāls sāk irt un plaisāt. Šis materiāls Latvijā nav izmantojams āra darbos. Tiesa gan, ir cilvēki, kuri vēlas to darīt.
#12/22
Aptuveni 70% no kopējā apgrozījuma veido uzņēmumu pasūtījumi.
#13/22
Tad ar rokas instrumentiem izzāģē sīkākas un precīzas detaļas.
#14/22
Runājot par pieprasījuma izmaiņām atkarībā no sezonas, R. Mateisons stāsta, ka vasarā un rudenī, protams, aktīvāks ir būvniecības sektors, savukārt ziemā uzņēmums izgatavo izstrādājumus iekštelpām.
#15/22
Nākamais process ir profila izveidošana un, ja nepieciešams, līmēšana.
#16/22
Līmē ar speciālu akmens epoksīdu, ko pēc tam tonē, lai tā saplūstu ar masu. Tā laikā apstrādā redzamās malas. Ja ir virsma vai kamīns, kur mala būs redzama, to apstrādā ar speciālām dimanta uzlikām, kuras veido malu tikpat spīdīgu, kā virsma, stāsta kompānijas pārstāvis Atis Mateisons.
#17/22
Kad redzamās malas apstrādātas, tiek veikti izgriezumi, piemēram, izlietnei, plītij.