Tuvojoties gada nogalei, arvien biežāk dzirdam brīdinājumus par iespējamu ekonomiskās krīzes «otro vilni», kuru samērā ticamu padara peripetijas eirozonas valstīs un atsevišķu valstu pieaugošās maksātspējas problēmas.
Iepriekšējā reizē – pirms dažiem gadiem – daudzi no mums šādus brīdinājumus laida gar ausīm, paļaujoties, ka «tik traki jau nebūs», un neatceroties iepriekšējās krīzes, kas lielai daļai jauno uzņēmēju gluži loģiski neraisīja nekādas asociācijas – pat nesenākās Krievijas krīzes laikā 90. gadu beigās daudzi šī gadsimta uzņēmēji vēl tikai mācījās skolā un neko daudz no to laiku ekonomikas notikumiem neatceras.
Šodien mūsu priekšrocība ir laba atmiņa un svaiga pieredze. 2007. gads, kad sākās pasaules finanšu krīze, ir ļoti nesena pagātne. Atskatoties uz pēdējos gados notikušo, mums ir daudz lielākas iespējas izanalizēt tolaik pieļautās kļūdas un jau laikus tās novērst tagad. Kamēr ekonomisti vēl gaida „otro vilni” un būvē dažādus pieņēmumus, kāds un cik postošs tas varētu būt, uzņēmējiem ir iespēja sagatavoties un nodrošināties pret tiem riska faktoriem, kurus viņi spēj vadīt un ietekmēt.
Katrā ziņā paļauties uz to, ka gan jau «otrais vilnis» nepienāks, nebūtu prātīgi – visas pazīmes Eiropā un pasaulē rāda, ka finanšu situācija ir nestabila un lielākas vai mazākas problēmas tomēr ir gaidāmas. Vairākas Eiropas Savienības dienvidu valstis ir uz bankrota robežas, daudzu šajā reģionā strādājošu banku darbība līdz ar to ir apdraudēta, arī Latvijā, neskatoties uz milzīgo budžeta konsolidāciju un lepošanos ar mūsu «veiksmes stāstu», ekonomika joprojām nav atguvusies un kopumā uzrāda nelielu pozitīvu pieaugumu, kuru jaunas globālas problēmas var vienā mirklī iznīcināt.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.