Savulaik viņš bija ietekmīga persona automašīnu ražošanas nozarē, kuram Japānā bija teju varoņa statusus. Pēc tam viņš kļuva par vienu no visatpazīstamākajiem aizdomās turētajiem. Tagad viņš ir starptautisks bēglis, vēsta BBC.
Bijušais "Nissan" boss, miljonārs Karloss Gosns mēnešiem gatavojās stāties tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām finanšu noziegumos. Vismaz tam japāņu varas iestādes ļāva ticēt.
Viņš aprīlī samaksāja drošības naudu 1 miljarda jenu (8,9 miljoni ASV dolāru) apmērā. Viņu diennakts režīmā uzraudzīja kamera, kas uzstādīta ārpus mājas. Viņa iespējas izmantot tehnoloģijas bija stipri ierobežotas un viņam tika aizliegts izceļot uz ārzemēm.
Taču daudziem par lielu pārsteigumu Jaungada vakarā K. Gosns parādījies Libānā. "Es esmu aizbēdzis no netaisnības un politiskās vajāšanas," liecina viņa paziņojums.
"Tas mums bija milzīgs pārsteigums. Es esmu apmulsis," viņa advokāts Juničiro Hironaka sacījis žurnālistiem Tokijā neilgi pēc tam, kad nākusi klajā informācija par K. Gosna atrašanās vietu. "Es gribu viņam pajautāt: "Kā jūs to varējāt mums nodarīt?""
Taču vēl viens aktuāls jautājums ir: kā viņš īstenoja bēgšanas operāciju, raksta BBC.
Libānas televīzijas kanāls "MTV" ziņojis, ka K Gosns no savas tiesas apstiprinātās dzīvesvietas Tokijā aizbēdzis, piepalīdzot paramilitāram grupējumam un iefiltrējoties starp mūziķiem.
Grupa uzstājusies viņa mājvietā un 65 gadus vecais Gosns paslēpies lielā mūzikas instrumenta kastē, kas nogādāta lidostā. Pēc tam viņš lidojis uz Turciju un vēlāk ar privātu lidmašīnu uz Libānu.
K. Gosna sieva gan šo versiju nodēvējusi ar izdomājumu. Vienlaikus viņa atteikusies izteikties, kā viņas vīrs nokļuvis Libānā.
Jāatgādina, ka martā, cenšoties izvairīties no žurnālistiem, K. Gosns pameta cietumu maskējies kā celtnieks. Viņš gan ātri tika atpazīts, izsmiets plašsaziņas līdzekļos un viņa advokāts bija spiests atvainoties par šo amatierisko plānu.
Citi mediji vēsta, ka K. Gosna nokļūšana no Tokijas uz Beirūtu rūpīgi plānota vairāku nedēļu vai pat mēnešu garumā.
"The Wall Street Journal", kas atsaucas uz anonīmiem informācijas avotiem, ziņo, ka vairākas personas darbojušās komandā, lai to īstenotu. Grupā bijuši līdzdalībnieki Japānā, kas transportējuši K. Gosnu no viņa mājām uz privāto lidmašīnu, kas devās uz Stambulu. No turienes viņš turpināja ceļu uz Beirūtu, kur ieradās 30. decembra rītā.
Lidmašīnu izsekošanas vietne "FlightRadar24" rāda, ka "Bombardier Challenger" privātā lidmašīna ieradusies lidostā Beirūtā īsi pēc plkst. 04:00 pēc vietējā laika. Tad K. Gosns saticies ar savu sievu Karolu, kura dzimusi šajā pilsētā un esot iesaistīta šajā operācijā.
Mediji arī ziņo, ka no mājas aresta K. Gosnam palīdzējuši izkļūt vairāki apsardzes darbinieki.
"Financial Times" vēsta, ka bēgšana plānota mēnešiem ilgi un noorganizētā komanda darbojusies vairākās valstīs. Savukārt "Reuters" noskaidrojis, ka privātās lidmašīnas pilots neesot zinājis par K. Gosna atrašanos lidmašīnā.
Mediji ziņo, ka Karola Gosna bijusi atslēgas figūra šajā plānā. Pēc vīra ierašanās Libānā viņa laikrakstam "The Wall Street Journal" sacīja, ka viņu satikšanās ir "labākā dzīves dāvana".
Jāakcentē, ka K. Gosns pret viņu izvirzītās apsūdzības finanšu noziegumos noliedz.
Neatbildēts ir jautājums, kādus dokumentus K. Gosns izmantojis, lai ieceļotu Libānā. Viņam ir trīs pases - Brazīlijas, Francijas un Libānas -, bet tiek apgalvots, ka tās bijušas konfiscētas.
K. Gosns uzauga Libānā un viņam tur pieder īpašums.
"Reuters" ziņo, ka Libānas vēstnieks Japānā K. Gosnu apciemojis katru dienu, kad viņš bijis apcietinājumā. Taču Libānas valdība noliegusi jebkādu saistību ar bēgšanas operāciju.
"Valdībai nav nekā kopīga ar K. Gosna lēmumu atceļot," sacījis Libānas ministrs Salims Jreissati. "Mēs nezinām viņa ierašanās apstākļus."
Starp Japānu un Libānu nav vienošanās par personu izdošanu.