«Sociālajā politikā pašlaik visvairāk ir vajadzīga stabilitāte attiecībā uz pensiju sistēmu. Paziņojumi publiskajā telpā par to, ka nākotnē pensiju nebūs, bet būs tikai sociālie pabalsti, grauj valsts stabilitāti,» intervijā laikrakstam Diena norādīja Labklājības ministre Ilona Jurševska.
«Sabiedrība tiek sagatavot tam, lai pensiju sistēmā varētu notikt budžeta griezieni. Labklājības ministrija tam nepiekrīt. Ja ar vieglu roku griežam pensijas, cilvēkiem zūd motivācija maksāt nodokļus. Jau šī gada bilancē ir 122 miljonus latu nesamaksāts sociālais nodoklis,» stāstīja Labklājības ministre.
«Labklājības ministrija vairākkārt tika aicināta veikt samazinājumu sociālajā jomā – būtībā mehānisku lineāru samazinājumu, lai budžetā iegūtu tādu un tādu summu, neskatoties ne uz cilvēku struktūru, ne pensiju saņēmēju skaitu. Tika piedāvāts vienkārši lineāri samazināt pensijas, kas no finansiālā viedokļa šķiet ļoti pareizi, taču pensiju sistēma ir ļoti sarežģīts sociāli ekonomisks mehānisms, un aiz katra cipara stāv cilvēks,» skaidroja I. Jurševska.
Vidējā pensija Latvijā kopā ar piemaksu ir 180 latu. No pensijas tiek atņemts nodoklis, jo neapliekamais minimums ir 165 lati. 80% Latvijas pensionāru saņem pensiju, kas ir mazāka par 180 latiem. Pensiju, kas ir lielāka par 300 latiem, Latvijā šobrīd saņem vien 4,4% no visiem vecuma pensionāriem. Oficiālās iemaksas pašlaik veic 781 800 cilvēku, kas strādā oficiāli, atgādināja Labklājības ministre. «2011. gadā uz vienu pensionāru, pēc vecajiem tautas skaitīšanas datiem, būtu jābūt 3,2 cilvēkam darbspējas vecumā, taču reāli šodien vienu pensionāru uztur 1,4 cilvēki, kas maksā nodokli.
Satversmes Tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris šodien raidījumā 900 sekundes norādīja, ka likumdevējam ir tiesības pieņemt dažādus lēmumus, tostarp arī grozīt Satversmi. Šobrīd Satversmē tomēr ir pants, kas nosaka, ka Valsts nodrošina ikvienam palīdzību darba nespējas gadījumā. Otrkārt Satversme liecina, ka Valsts ir tiesiska un demokrātiska, no kā izriet tas, ka Latvijas Valsts ir arī sociāli atbildīga valsts. «Latvija ir uzņēmusies zināmu atbildību par cilvēkiem noteiktās situācijās. Ja valsts atsakās no pensiju sistēmas, un pasaulē ir dažas šādas valstis, es šaubos, ka to Latvijā varētu tik vienkārši izdarīt – tas prasītu vairākus gadu desmitus,» norādīja G. Kūtris.