Viena no uzņēmējdarbības attīstības problēmām Jelgavā un arī citviet ir īres dzīvokļu trūkums, atsaucoties uz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Zemgales reģionālās padomes sēdē pārrunāto, atklāj padomes priekšsēdētājs Imants Kanaška.
«Jelgava kādreiz bija rūpnieciska pilsēta, un pamazām tas sāk atgriezties. Šobrīd ir iespējams piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus degradēto teritoriju sakārtošanai un attīstībai, kas tiks darīts, taču tam nepieciešami arī pašvaldības budžeta līdzekļi, un to apmērs lielā mērā ir atkarīgi no uzņēmējiem,» uzsvēra jaunais Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja padomnieks uzņēmējdarbības jomā Pēteris Salkazanovs.
Kā vienu no būtiskākajām problēmām P. Salkazovs minēja nepieciešamību pēc īres dzīvokļiem kvalificētiem darbiniekiem. «Valmiera šo problēmu risina, būvējot īres namu. Līdzīgi varētu rīkoties arī Jelgava, taču otrs risinājums varētu būt privātmāju sektora sakārtošana. Proti, Garkalne savulaik pārņēma armijas bāzi, sakārtoja tur infrastruktūru un piedāvāja apbūves gabalus, un tagad tur ir izveidojies privātmāju ciems, kurā pārsvarā dzīvo kvalificēti sava aroda speciālisti,» tā P. Salkazanovs.
FOTO: Liela interese par Valmierā topošajiem daudzdzīvokļu īres namiem
Viņš informēja, ka Jelgavā uz šo brīdi ir reģistrēti 3875 uzņēmumi, bet 39% no tiem neveic saimniecisko darbību. Starp atlikušajiem 2360 uzņēmumiem ir gan tādi, kas nemaksā nodokļus, gan tādi, kuru darbinieku atalgojums ir zem minimālās algas līmeņa, tādējādi pašvaldības budžets pildās lēni. Tiesa, līdzīga situācija ir visā Latvijā, tādēļ P. Salkazanovs uzsvēra, ka sakārtota uzņēmējdarbības vide un samērīgs nodokļu slogs šo situāciju uzlabotu.
Savukārt LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš kā virzienu, kurā būtu jāvirzās Latvijai, iezīmēja nevis nepieciešamību radīt jaunas darba vietas, bet attīstīt jaudīgus uzņēmumus ar pievienoto vērtību.
«Lai pašvaldības attīstītos un būtu ieinteresētas piesaistīt uzņēmumus, jāveic izmaiņas likumdošanā, novirzot pašvaldībai konkrētu procentu no tajā strādājošu uzņēmumu ienākuma nodokļa. Tāpat būtu nepieciešama Iedzīvotāju ienākumu nodokļu pārdale, daļu paredzot pašvaldībai, kurā cilvēks strādā, un daļu tai, kurā cilvēks dzīvo,» skaidro J.Endziņš.
Tāpat J.Endziņš norādīja, ka šobrīd pašvaldībām ir visai ierobežoti instrumenti uzņēmējdarbības attīstībai savā teritorijā, kā piemēru minot Vāciju, kur pašvaldība par vienu eiro var iznomāt milzīgu biroja ēku, tādējādi piesaistot konkrētajai vietai uzņēmumus un palīdzot ar jaunām darbavietām iedzīvotājiem.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektore Irina Pilvere atgriezās pie jautājuma par mitekļiem uzņēmuma darbiniekiem, pastāstot, ka LLU ir gatava sniegt atbalstu šajā jomā, piedāvājot vietas dienesta viesnīcās, taču uzreiz tas nav iespējams, jo šobrīd divās no tām tiek veikta rekonstrukcija.
Zemgales reģionālā padome ir LTRK biedru brīvprātīga, organizatoriska struktūra, kas pārstāv biedru intereses Zemgales reģionā dažādās nozarēs un interešu jomās.