Ekspertu viedokļi par Citadeli: pārdošanas cena varētu būt augstāka un pārdošanas process nav pietiekami caurspīdīgs, taču pozitīvi vērtējama ASV ienākšana banku sektorā Latvijā, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Jauno investoru mērķis ir padarīt Citadeli par banku sektora nacionālo līderi, bet pēc tam – par reģionālo līderi, žurnālistiem solīja Ripplewood Advisors LLC izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss, kurš pēc uzraudzības iestāžu apstiprinājuma saņemšanas kļūs par bankas Citadele padomes priekšsēdētāju. Banka sola turpināt finansēt uzņēmējus arī turpmāk, īpaši aktīvi strādājot ar mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Nozares ekspertu viedokļi ir atšķirīgi – jaunie investori varētu «ievest» ASV pieredzi, bet būtiskas izmaiņas nav gaidāmas, taču ap Citadeles pārdošanas procesu pēdējos mēnešus virmo arī dažādas baumas un spekulācijas, kam labu augsni deva nekomunicēšana ar sabiedrību par bankas pārdošanas procesu.
Bijušais valsts a/s Latvijas Hipotēku un zemes banka valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis, kurš jau iepriekš paudis viedokli, ka banka bija jāatstāj valsts īpašumā, to uzsver arī tagad – valsts īpašumā jābūt bankai, kas varētu veikt tiešo kreditēšanu.
Vienlaikus pozitīvi esot tas, ka Latvijas finanšu tirgū ienāks ASV kapitāls, kas diversificēs tirgu, kur pašlaik dominē Skandināvijas un Krievijas kapitāls. «Labi, ka būs vēl kādi varianti, klienti varēs iet un meklēt labākus nosacījumus,» sacīja I. Feiferis. Jānorāda, ka vairāki jaunie investori darbosies bankas padomē vai kā padomnieki, kas nozīmē, ka banku darbībā ienāks ASV pieredze, kā risināt dažādus uzdevumus. «ASV pieredze ir ļoti interesanta,» norāda I. Feiferis.
Atšķirīgi viedokļi ir par tālākajiem ieguldījumiem bankā. Saskaņā ar Privatizācijas aģentūras (PA) sniegto informāciju, investori un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), kas turpinās būt 25% bankas akciju īpašniece, palielinās bankas kapitālu par 10 milj. eiro. I. Feiferis min – Ripplewood pamatā iegādāto pēc kāda laika pārdod tālāk, kas nozīmē, ka Citadelē tiks veikti ieguldījumi. «Ja reiz mērķis ir kļūt par līderi, būs nepieciešami ieguldījumi, būs jāiegulda bankas pamatkapitālā,» viņš skaidro. «Tas rosinās konkurenci banku sektorā, kas nāks par labu,» saka I. Feiferis. Investīciju bankas Prudentia partneris Ģirts Rungainis runas par ekspansiju vērtē kritiski – neesot redzams, kāpēc Citadele ar jaunajiem investoriem spētu piesaistīt lētāku naudu nekā skandināvu bankas, kam ir vairāk resursu. «Īpašu revolūciju es neredzu,» viņš saka. Ģ. Rungaiņa ieskatā gan Latvija kopumā ir «pārbankota» - uz Latvijas ekonomikas apmēru esot pārāk daudz banku. Loģiski būtu, ja Citadeli iegādātos kāda no esošajām bankām, bet tad notiktu optimizācija un banka pazustu. Tagad ir jauns investors, kas nav slikti, banka turpinās attīstīties. Turklāt tagad Latviju varbūt pamanīs citi ASV investori, min Ģ. Rungainis. Kapitāla palielināšana par 10 milj. eiro gan būtiskas izmaiņas neradīšot. «Es neredzu iemeslu, lai situācija būtiski mainītos. Tad būtu jāiegulda simtiem miljonu eiro kapitālā un vēl citādi, bet tas neizklausās ticami,» piebilst Ģ. Rungainis. «Jebkurā gadījumā labāks ir šausmīgs gals nekā bezgalīgas šausmas,» viņš saka, uzsverot, ka banka tagad atkal būs tirgū bez valsts atbalsta.
I. Feiferis arī pauž neizpratni par bankas pārdošanas taktiku – viņa ieskatā, beigās izvēloties vienu ekskluzīvo pircēju, ja bija zināms, ka banka jāpārdod noteiktā termiņā, to nevarēja pārdot izdevīgi. «Pārdošanas cena varēja pārsniegt 100 miljonus par 75% akciju, ja būtu pareizi tirgojušies,» viņš min.
Visu rakstu Jauna ēra Citadelē lasiet pirmdienas, 10. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!